تو زنده‌ای حاج قاسم
تو زنده‌ای حاج قاسم
در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند و در راه او شربت شهادت نوشیدند، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. (سوره احزاب آیه ۲۳)

 

در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند و در راه او شربت شهادت نوشیدند، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. (سوره احزاب آیه ۲۳)

کلمات را گم کرده‌ام؛ انگار نمی‌توانم تصوری از تو در ذهنم داشته باشم؛ شاید به کمال نرسیده‌ام و یا شاید هم تو فراتر از کلماتی…

آخرین تصویری که از تو در ذهن دارم تصویر دست بریده تو با انگشتری که در دست داری است؛  شاید سرنوشتی چون قمر بنی هاشم داری، تو علمدار این انقلاب بودی و خدا خواست شبیه او بمانی…

تو مجاهدی مخلص و شجاع در میدان‌های مبارزه با شیاطین و اشرار عالم بودی که تمام عمرت برای این انقلاب زحمت کشیدی و همواره آرزوی شهادت داشتی…

تو انقدر بزرگ بودی که رهبر معظم انقلاب در باره‌‌ات فرموده است: حاج قاسم در راه خدا از هیچ کس و هیچ چیز پروا نداشت.

ایشان فرمودند ما یک جمله عرض کردیم، گفتیم مکتب سلیمانی.  شهید سلیمانی یک مکتب شد یا یک مکتب بود و در مورد این مکتب، من حالا دیدم بحمدالله کتابهای متعدّدی چاپ شده که این کتابها را ندیده بودم. اگر بخواهیم آن چیزی را که اسمش را میگذاریم «مکتب سلیمانی»، در یکی دو جمله‌ی کوتاه تبیین کنیم، باید بگوییم این مکتب عبارت است از «صدق» و «اخلاص». این دو کلمه در واقع عنوان و نماد و نمایه‌ی مکتب سلیمانی است.

هژمونی رسانه‌ای نبود  که تو را به عنوان یک مکتب برجسته‌تر کرد بلکه  ویژگی که در شخصیت تو وجود داشت، یکی از روستاییان کرمان را در زندگی ۶۰ و چند ساله‌اش حاج قاسم ساخت و همه جهان، این واقعه بزرگ را احساس کردند، تو فقط قهرمان میدان نبرد نبودی در همه میدان‌ها قهرمانی فاتح بودی و ترامپ قمار باز و دشمن در نهایت عجز تو را به گونه‌ای ناجوانمردانه به شهادت رساندند.

تو فراتر از کلمات شدی وقتی که گفتی همه مردم ایران با هر نوع عقیده سیاسی و فرهنگی، با هر تیپ و ظاهری، مانند فرزندانت هستند. آنگاه که گفتی: همان دختر کم‌حجاب دختر من است. دختر ما و شماست؛ نه دختر خاص من و شما، اما جامعه ماست.

تو در دل‌های مردم جای گرفته بودی، هستی و خواهی بود، همان طور که در مراسم تشییع‌ات از آسمان و در آغوش ارواح طیبه شهدا حضور گسترده مردم زن و مرد، پیر و جوان، باحجاب و کم حجاب در کنار هم را دیدی که برای تو اشک ریختند چراکه در قلب‌هایشان جای داشتی.

تو تابع بی‌چون و چرای ولایت بودی و از خط ولایت هیچ وقت خارج نشدی جنگ و جهاد برای تو هیچگاه تمام نشد تو برای مبارزه بی‌امان با دشمنان اسلام وارد میدان دیگری شدی… اخلاص، تواضع و کرامت نفس و توکل تو بر خداوند در تمامی عرصه‌ها زبانزد بود؛ تو از هر تجملاتی دور بودی و قهرمان مبارزه با فساد و جهادگری به تمام معنا بودی تو زنده‌ای حاج قاسم تا زمانی که مقاومت، جهاد و بیداری زنده است. تو امید دل‌های خسته از ظلمی حاج قاسم…

بامداد جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸ خورشیدی در حمله موشکی بالگردهای آمریکایی به ۲ خودرو در فرودگاه بغداد، سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون نیروی مردمی عراق (الحشد الشعبی) و همراهان دیگرشان در این حمله هدف قرار گرفتند و به شهادت رسیدند.