تولید 3 میلیون اصله نهال از ابتدای سال تا کنون در نهالستانهای اداره کل
تولید 3 میلیون اصله نهال از ابتدای سال تا کنون در نهالستانهای اداره کل
معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری در نشست هم اندیشی در خصوص برنامه های ستاد نوروزی و موضوعات مرتبط با پارک های جنگلی و تبیین برنامه طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت با حضور روسای اداره های منابع طبیعی شهرستان های تابعه و مجریان پارک های جنگلی گفت: از ابتدای سال تاکنون 3 میلیون اصله نهال در نهالستان های حوزه این اداره کل تولید شده است.

تیرنگ نیوز: معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری در نشست هم اندیشی در خصوص برنامه های ستاد نوروزی و موضوعات مرتبط با پارک های جنگلی و تبیین برنامه طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت با حضور روسای اداره های منابع طبیعی شهرستان های تابعه و مجریان پارک های جنگلی گفت: از ابتدای سال تاکنون 3 میلیون اصله نهال در نهالستان های حوزه این اداره کل تولید شده است.

فتح الله غفاری چراتی معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران _ ساری ضمن تبریک گرامیداشت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: ما در حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران _ ساری، 794 هزار و 14 هکتار جنگل داریم که در کنار آن دارای چندین پارک جنگلی نظیر پارک نور، پارک شهید زارع، پارک سه کوه تپه، جوارم و آذر رود هستیم که در خدکت و دسترس مردم و گردشگران قرار دارد.

وی افزود: در حوزه نهال کاری نیز ما در پس از انقلاب اسلامی در حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران _ ساری، مجموعا حدود 120 هزار هکتار جنگل کاری  داشتیم و در سال گذشته علیرغم برش 800 هزار هکتاری  برای زراعت چوب، ما موفق به ثبت و انجام یک هزار و 159 هکتار زراعت چوب شدیم.

معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران _ ساری ، خاطرنشان کرد: در سال جاری نیز برش و سهمیه ما در زراعت چوب 800 هزار هکتار بود که تا کنون، یک هزار هکتار زراعت چوب انجام شده است و بنظر می‌رسد تا پایان سال این رقم از رقم سال گذشته، فراتر برود.

این مسئول ادامه داد: در بخش تولید نهال نیز ما در حوزه داره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران _ ساری، طی سال جاری نزدیک به سه میلیون اصله نهال تولید کردیم که دو میلیون و 800 هزار اصله نهال قابل توزیع است و حتی حدود 57 هزار اصله نهال برای توزیع در استان‌های مجاور حواله صادر شد.

غفاری چراتی بیان کرد: در واقع روند کاری ما یک روند رو به رشد است و در سال جاری نیز با دستور رئیس جمهور و تاکید مقام عالی وزارت، طرح کاشت یک میلیارد نهال طی 4 سال مطرح و در حال پیگیری هستیم تا انشاءالله یک اتفاق بسیار خوبی در استان و کشور رخ دهد و سرانه فضای سبز کشور افزایش پیدا کند.

وی اعلام کرد: در این خصوص نیز در حال استفاده از ظرفیت استان هستیم تا بتوانیم از رقم تولید 3 میلیون اصله نهال در سال با مشارکت بخش خصوصی و دولتی به رقم تولید 7 میلیون اصله نهال در سال آینده و در سال 1403 به رکورد تولید تا 11 میلیون و 400 هزار اصله نهال در استان، دست پیدا کنیم.

معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران _ ساری، اذعان کرد: با توجه به فعالیت هفت نهالستانی که در حوزه اداره کل ساری داریم بنظر می‌رسد بتوانیم به یک رکورد خوب تولید اصله نهال و افزایش سرانه فضای سبز دست پیدا کنیم.

این مسئول متذکر شد: هرچند اعتبار خاصی به ما داده نشد اما تامین اعتبار بخشی از تولید اصله نهال را از محل طرح صیانت تامین کردیم و ما بقی اعتبارات لازم را از محل مشارکتی و انعقاد قرارداد با چند شرکت که ما در حال همکاری هستند، تامین کردیم.

غفاری چراتی یادآور شد: امیدواریم طرح مشارکتی را با برگزاری نشست پیش رو طی هفته جاری با صاحبان صنایع بتوانیم توسعه و گسترش دهیم تا بتوانیم تولید نهال را در استان به یک رقم قابل توجه برسانیم.

  • منبع خبر : روابط عمومی