تولید یک میلیون دز واکسن کوو برکت از ماه آینده
تولید یک میلیون دز واکسن کوو برکت از ماه آینده
قانعی با اشاره به وضعیت واکسن‌های ایرانی کرونا از تولید یک میلیون دز واکسن کوو ایران برکت از ماه آینده خبر داد.

تیرنگ نیوز : مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در گفتگو خبری شبکه خبر درباره وضعیت واکسن‌های داخلی گفت: واکسن کوو ایران برکت پیشگام‌تر از بقیه واکسن‌های ایرانی است و با موفقیت فاز یک را پشت سر گذاشته است. این واکسن در فاز دو و سه قرار دارد که ۸۵ داوطلب فاز دو این واکسن تاکنون هیچ مشکلی نداشتند.

او توضیح داد: زیر ساخت تولید سه میلیون دز از واکسن کوو ایران برکت  در کشور ایجاد شده است و از اردیبهشت ماه یک میلیون دز از این واکسن تولید می‌شود، اما ابتدا باید نتایج فاز دو و سه استخراج شود که این ریسک سرمایه گذار را افزایش داده است اما به طور کلی زیر ساخت تولید انبوه واکسن کوو ایران برکت تا ۹۵ درصد آماده شده است.

کاو درباره واکسن‌های دیگر گفت: واکسن فخرا و رازی نیز در فاز یک هستند و مجوز آزمایش انسانی گرفته اند. در فاز یک واکسن رازی  ۸۵ از ۱۳۳ نفر وارد مطالعه شده و دز اول را دریافت کرده اند. فاز دو و سه این واکسن برخلاف واکسن کوو برکت جدا از هم است. این واکسن در سه مرحله تزریق می‌شود که مرحله سوم استنشاقی است، اما قضاوت بر اساس همان دو دز اولیه صورت می‌گیرد.

او درباره خط تولید واکسن رازی گفت: خط تولید واکسن رازی جدا از کوو برکت بوده و راه اندازی زمان بر است. تولید انبوه این واکسن سه تا چهار ماه بعد از فاز سه است و باید خط تولید واکسن مستقر شود.

قانعی افزود: انتظار میرفت واکسیناسیون واکسن مشترک با کوبا قبل از عید شروع شود، اما بنظر می‌رسد واکسن برکت تولید را زودتر شروع می‌کند و واکسیناسیون با این واکسن زودتر انجام شود. فاز سه واکسن مشترک ایرانی- کوبایی آخر فروردین کلید می خورد.

این مسئول درباره تقسیم بندی‌های فعالیت در حوزه واکسن کرونا گفت: فعالیت در حوزه واکسن کرونا به سه بخش تقسیم می‌شود، واکسن‌هایی که صفر تا صد ایرانی هستند؛ واکسن‌های تولید مشترک و واکسن‌های وارداتی. واکسن‌های فخرا، رازی و برکت تولید داخل است و مجوز بعدی برای نوعی واکسن نوترکیب و mRAN است که در این صورت تعداد واکسن‌ها به پنج عدد می‌رسد. در مجموع ۱۱ واکسنی در دست تحقیق داریم  وانتظار می‌رود تا اردیبهشت دو واکسن دیگر هم مجوز کارآزمایی بالینی انسانی را اخذ کنند/خبرنگاران جوان