تولید چوب ویژه برای مقابله با گرمایش زمین
تولید چوب ویژه برای مقابله با گرمایش زمین
با توجه به تمرکز جهان بر روی تغییرات اقلیمی، دانشمندان باید برای تولید مصالح ساختمانی پایدار که با انتشار دی اکسید کربن مقابله می‌کنند، خلاقیت به خرج دهند و این امر محقق شده است.

تیرنگ نیوز: با توجه به تمرکز جهان بر روی تغییرات اقلیمی، دانشمندان باید برای تولید مصالح ساختمانی پایدار که با انتشار دی اکسید کربن مقابله می‌کنند، خلاقیت به خرج دهند و این امر محقق شده است.

دانشمندان روش جدیدی برای مهندسی و تغییر چوب ابداع کرده‌اند که آن را قوی‌تر می‌کند و دی اکسید کربن هوا را جذب خود می‌کند.

دی اکسید کربن به عنوان یک عامل اساسی در تغییرات آب و هوایی شناخته شده است. یک رویکرد مستقیم برای مقابله با افزایش انتشار گاز دی اکسید کربن در جو زمینه کمک به جذب آن در مواد ساختاری دارای مصارف گسترده است.

دانشمندان دانشگاه رایس تگزاس از خواص طبیعی چوب برای افزایش توانایی آن در جهت جذب دی اکسید کربن استفاده کرده‌اند. این فرآیند شامل افزودن چارچوب‌های فلزی آلی ریز ذرات بسیار متخلخل (MOFs) به چوب پس از پاکسازی چارچوب داخلی است. این فرآیند به عنوان delignification شناخته می‌شود.

به گفته محققان این طرح، چوب از سه جز ضروری تشکیل شده است: سلولز، همی سلولز و لیگنین. لیگنین چیزی است که به چوب رنگ می‌دهد، بنابراین وقتی لیگنین را حذف کنید، چوب بی رنگ شده و آماده می‌شود تا MOF را در خود جای دهد.

ذرات MOF به راحتی در کانال‌های سلولزی قرار می‌گیرند و به آنها متصل می‌شوند. سپس MOF ها دی اکسید کربن را جذب می‌کنند. MOF ها عموماً به دلیل پایداری در شرایط محیطی متفاوت شناخته شده نیستند. آنها در برابر رطوبت آسیب پذیر هستند، اما این MOF – که توسط پروفسور جورج شیمیزو و همکارانش در دانشگاه کلگری ساخته شده بود – از نظر عملکرد و تطبیق پذیری در شرایط مختلف از نمونه‌های مشابه فراتر رفت.

محصول نهایی قوی‌تر از چوب معمولی و تصفیه‌نشده بوده و قادر به مقاومت در برابر فشارهای محیطی مانند خمش است. فرآیند استفاده شده برای تولید چوب به طور بالقوه مقیاس پذیر و کارآمد از نظر میزان مصرف انرژی نیز هست.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر