تهدید آفرودسواران برای یخچال طبیعی سوادکوه/ حیات محبوس اکوسیستم در زیر چرخ‌ خودروهای آفرود
تهدید آفرودسواران برای یخچال طبیعی سوادکوه/ حیات محبوس اکوسیستم در زیر چرخ‌ خودروهای آفرود
در طی سالیان اخیر ورود غیرقانونی خودروهای آفرود به جنگل‌ها و مراتع سوادکوه منجر به آسیب‌های زیادی بر عرصه‌های ملی و طبیعی شده است.

تیرنگ نیوز : در طی سالیان اخیر ورود غیرقانونی خودروهای آفرود به جنگل‌ها و مراتع سوادکوه منجر به آسیب‌های زیادی بر عرصه‌های ملی و طبیعی شده است.

بدر دنیای پر هیاهوی امروز بسیاری افراد برای فرار از روزمرگی به دنبال غوطه‌ور شدن در هیجاناتی هستند تا برای ساعاتی هم که شده، ذهنشان تُهی از شلوغی‌های اطرافشان شود که البته ممکن است گاهی همراه با آسیب‌های خواسته یا ناخواسته به خود یا محیط اطراف باشد، محیطی که گاهی انتخاب اشتباه و نادرست آن برای گذران سرگرمی چند ساعته و تخلیه انرژی روحی، آن را دچار آسیب‌های حتی جبران ناپذیر خواهد کرد که در پس هیجانات نادیده گرفته می‌شود.

آفرود سواری از جمله تفریحات مهیج و سرگرم کننده‌ای است که در طی سال‌های اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته و برخی به عنوان ورزش هیجان‌انگیز نیز از آن یاد می‌کنند، حتی یکی از روش‌های جذب گردشگر در تورهای کویر نیز به شمار می‌آید، رانندگی خارج از جاده‌ای که پر از هیجانات خاص خود برای علاقه‌مندان آن است، البته تا زمانی می‌توان آن را اینگونه توصیف کرد که ماسه‌های کویر و دشت‌های ماسه‌ای جزایر میزبان این ماشین‌های پر قدرت با چرخ‌های پهن و سنگین باشند اما در کنار تبلیغات آفرود سواری در کویر و کوهستان مناسب آن، معرفی جنگل‌های شمال بدین منظور، توجه را به خود جلب می‌کند از جمله جنگل‌های هیرکانی سوادکوه که گروه‌های آفرود سواران با اهداف مختلف وارد جنگل‌ها و مراتع این شهرستان می‌شوند و آسیب جدی بر ساختار طبیعی به وجود می‌آورند.

این در حالیست که ورود خودروهای آفرود به جنگل‌ها و مراتع سوادکوه ممنوع است و گشت حفاظتی منابع طبیعی شهرستان برخورد جدی با متخلفان دارد در هفته‌های اخیر نیز شاهد ورود غیرقانونی تعدادی خودرو آفرود به یکی از مراتع سوادکوه و اخراج آنها توسط گشت حفاظتی منابع طبیعی بودیم، درمورد چگونگی مقابله با آفرودسواران و آسیب‌های ناشی از آنها به جنگل‌ها و مراتع با متولیان این امر هم کلام شده‌ایم.

توقیف خودرو در انتظار آفرودسواران متخلف

علی امینی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سوادکوه با توجه به برخورد با تعدادی از آفرودسواران در یکی از مراتع، خاطر نشان کرد: هفته‌های اخیر 5 دستگاه آفرود در منطقه ” سنگ‌رَج” در کنار یکی از مراتع، چادر اسکان زده بودند که با ورود ماموران ما و تذکر به آن گروه، چادر جمع‌آوری و از منطقه خارج شدند.

وی تصریح کرد: خودرو‌های آفرود حق ورود به هیچ مرتع و جنگلی را ندارند اما اکثر نقاط سوادکوه همواره مورد توجه آفرود سواران قرار می‌گیرد و وارد منطقه می‌شوند. امینی با بیان آسیب‌هایی که خودروهای آفرود بر منابع طبیعی وارد می‌سازند، افزود: وقتی خودرو آفرود وارد مراتع یا جنگل می‌شود باعث تخریب آن نقاط و برهم زدن اکوسیستم و آسیب به خاک می‌شوند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سوادکوه درمورد تدابیر این اداره برای حفظ جنگل و مراتع از آسیب‌های خودروهای آفرود، بیان کرد: به کلیه نیروهای حفاظتی خود دستور داده‌ایم به محض ورود این خودروها به عرصه‌های منابع طبیعی ، توقیف این خودروها را با هماهنگی دادستان انجام دهند.

یخچال طبیعی در معرض خطر قرار دارد

ابراهیم فلاحی رئیس اداره محیط زیست سوادکوه نیز در گفت‌وگویی با بیان اینکه اولین ضربه خودروهای آفرود به طبیعت از بین رفتن پوشش گیاهی است، گفت: در مناطق بالا دست و کوهستانی مورد توجه آفرود سواران پوشش گیاهی رویشی نیست مثل جنگل‌های هیرکانی در آنجا پوشش گیاهی زایشی داریم و به سختی احیاء می‌شوند اما خودروهای آفرود به راحتی پوشش گیاهی را از بین می‌برند.

وی افزود: حتی اگر گوسفند نیز در آن مناطق تردد زیاد داشته باشد به واسطه نوع راه رفتن می‌تواند پوشش گیاهی را در مسیری از بین ببرد حالا تصور کنید خودرو آفرود با چرخ‌های پهن چه آسیبی به پوشش گیاهی وارد می‌سازند.

 

فلاحی با برشمردن آسیب‌های این خودروها به جنگل‌ها و مراتع، اظهار داشت: مهم‌ترین آسیب این خودروها از بین رفتن پوشش گیاهی و سفت شدن خاک است به طوری که شاید تا سالیان دور نیز پوشش گیاهی دوباره احیاء نشود.

وی افزود: در کنار آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی ورود آفرودسواران به منطقه، مشکل آلایندگی هوا به سبب نوع خودرویشان و زباله‌هایی که برجا می‌گذارند را نیز داریم ، هر جا که آفرود بوده تجمعی از زباله را داشتیم.

رئیس اداره محیط زیست سوادکوه با توجه به آسیب آفرود سواران به یکی از یخچال‌های طبیعی شهرستان، خاطرنشان کرد: مناطق زیادی دچار آسیب شده‌اند از جمله در زیر کوه ” خِرونَرو” مرتعی هست که در کنارش یخچال طبیعی وجود دارد و تحت نگهبانی منابع طبیعی هم هست و افراد منابع طبیعی برخورد قاطع با متخلفان دارند اما آنجا بسیار مورد توجه آفرودسواران بوده و پوشش گیاهی غنی آن منطقه را آسیب زده‌اند البته منابع طبیعی ماه‌ها ورود جدی و برخورد قاطع در آن نقطه داشته است.

فلاحی تصریح کرد: ورود آفرودسواران خطر جدی برای یخچال طبیعی آنجا محسوب می‌شود ، یخچالی که هزاران سال وجود داشت و در شرایط گرمایشی کره زمین خود را حفظ کرده در حال حاضر به دلیل ورود بیش از حد آفرودسواران، برداشت از یخچال، ریختن زباله و کارهای دیگر منجر آسیب به یخچال طبیعی می‌شود.

چرخ‌های پهن ماشین‌های هیجان بی‌رحمانه بر پیکره خاک ضربه زده و رویش گیاه را سرکوب می‌کنند تا جنگل‌ها و مراتع قربانی سرگرمی‌های خودخواهانه شوند، سرگرمی‌هایی که در جای مناسب خود، خُرده‌ای بر آن‌ها نیست اما وقتی جنگل‌ها و مراتع را محافل آفرودسواری کرده، حریم‌ها را شکسته و غیرقانونی عمل می‌کنند ، بحث رنگ دیگری به خود می‌گیرد.

سوادکوه در طی سالیان اخیر همواره مورد توجه آفرودسواران بوده و آسیب‌های ناشی از این توجه کاذب را بر خود دیده، گروه‌هایی که در کنار برخی آسیب‌های اجتماعی، انبوهی از زباله را به یادگار تلخ از خود بر جای می‌گذارند و جنگل و مرتع را به واسطه سرگرمی خاص خود دچار آسیب جدی می‌کنند. باوجود تلاش‌های متولیان منابع طبیعی سوادکوه، نجات عرصه‌های ملی و یخچال طبیعی از خطر ورود این گروه‌ها ، عزمی جدی‌تر و هم افزایی همه جانبه در سطح شهرستان را می‌طلبد.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم