4
مسلمی مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران در نشست خبری به مناسبت روز جهانی عصای سفید؛

تنها ۳۰ درصد دستگاه ها مناسب سازی معلولان را انجام داده اند / غفلت از اشتغال، ازدواج و ورزش نابینایان

  • کد خبر : 13725
  • ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۰
تنها ۳۰ درصد دستگاه ها مناسب سازی معلولان را انجام داده اند / غفلت از اشتغال، ازدواج و ورزش نابینایان
مسلمی مناسب سازی معابر عمومی را از مهمترین دغدغه های روشندلان مازندران عنوان کرد و گفت: متاسفانه تنها ۳۰ درصد دستگاه های استان بحث مناسب سازی معلولان را انجام داده اند و این زحمات زیادی برای نابینایان و سایر معلولان ایجاد می کند

تیرنگ نیوز- سرویس اجتماعی: سید مهدی مسلمی جورجاده مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران در نشست خبری به مناسبت روز جهانی عصای سفید با بیان اینکه در دنیا حدود ۲۸۰ میلیون نابینا وجود دارد، اظهار کرد: از این تعداد یک پنجم نابینای مطلق و مابقی کم بینا هستند.

وی افزود: سهم کشور ما از این تعداد، حدود ۲۰۵ هزار نفر و سهم استان مازندران هم حدود ۷ هزار و ۱۴۰ نابینا و کم بینا است. در حالت کلی جامعه هدف نابینایان به ۴ گروه نابینای خفیف، نابینای متوسط، نابینای شدید و نابینای خیلی شدید تقسیم می شوند.
مسلمی با اعلام اینکه جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران را به تفکیک جنسیتی ۲۴۰۰ نفر زن و ۴۷۰۰ نفر مرد تشکیل می دهند، گفت: از این تعداد ۲۰۸۰ نفر نابینای خیلی شدید، ۱۷۵۶ نفر نابینای شدید، ۱۹۲۰ نفر نابینای متوسط و مابقی نابینای خفیف هستند. همچنین شهرستان ساری با ۹۷۰ نفر بیشترین نابینا و کم بینای استان را داراست.

مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران با اشاره به فعالیت ۶ ساله خود در این سمت، بیان کرد: تاکنون هیچ حقوق و مزایایی به خاطر فعالیت هایم دریافت نکرده و صرفا به حقوق اپراتوری دستگاه آموزش و پرورش بسنده نمودم و هدف اصلی ام کاهش مسائل جامعه هدف استان بوده است.

وی مناسب سازی معابر عمومی را از مهمترین دغدغه های روشندلان مازندران عنوان کرد و گفت: متاسفانه تنها ۳۰ درصد دستگاه های استان بحث مناسب سازی معلولان را انجام داده اند و این زحمات زیادی برای نابینایان و سایر معلولان ایجاد می کند.

مسلمی با اشاره به تعامل مناسب و همکاری خوب بهزیستی استان با جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران تصریح کرد: انتظار داریم دیگر دستگاه ها نیز همچون بهزیستی پای کار آیند اگرچه شهرداران، فرمانداران و بخشداران به اندازه توان خود جهت بهبود اوضاع تلاش می کنند اما انتظار داریم آن دسته از برنامه های اجرایی خود را که مانعی برای معلولان محسوب می شود را به سازمان بهزیستی اعلام کنند تا اطلاع رسانی های لازم به جامعه هدف انجام شود. ما بارها این درخواست را از نهادهای مرتبط داشتیم ولی چندان جنبه عملیاتی به خود نگرفت و معلولان به ویژه نابینایان و کم بینایان همچنان با مزاحمت هایی چون کنده کاری و گودی، نصب داربست، سد معبر دست فروشان و مغازه داران و…  در پیاده روها مواجه اند.

مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران با بیان اینکه ما نمی خواهیم کاسبی یا نان کسانی را مختل کنیم، گفت: هدف ما این است به گونه ای عمل شود که مانعی برای رفت و آمد جامعه هدف بهزیستی نباشد.

وی با اشاره به پله های بلند و طولانی برخی ادارات، بیان کرد: تعبیه نامناسب آسانسور در برخی ادارات نیز اسباب زحمت جامعه هدف بهزیستی یا همراه آن ها  می شود. از جمله اینکه بسیاری از آسانسورها گویا نیستند و از دکمه های استاندارد برخوردار نیستند.

مسلمی بحث اشتغال نابینایان را از دیگر مسائل مهم این قشر عنوان کرد و افزود: از مسئولان بزرگوار خواهش می کنم در شوراهای اداری شان در کمیته های برنامه ریزی شان این مساله را لحاظ کنند و مبادا به این تصور که اشتغال روشندلان موجب افت کاری دستگاه مربوطه می شود از استخدام ان ها خودداری کنند. ما نابینایی را در بهشهر می شناسیم  که در کنکور سراسری رتبه دو رقمی ۸۵ را کسب کرد و بالاتر از بسیاری از بینایان و افراد سالم جامعه قرار گرفت. در حالت کلی موارد بسیاری از موفقیت های نابینایان را در شغل های مختلف (از اپراتوری مخابرات ادارات مختلف گرفته تا دبیری، نویسندگی، وکالت، سردبیری و غیره) استانی و کشوری شاهد هستیم که به اصطلاح مثل موشک کار می کنند و بسیار موفق هستند. ضمن اینکه در استان بیش از ۲۰۰ ورزشکار نابینا و کم بینا در رشته های مختلف ورزشی فعالیت می کنند و بازها شاهد درخشش آن ها در سطح کشوری و جهانی بودیم اما متاسفانه می بینیم ورزش نابینایان چندان مورد توجه قرار نمی گیرد و ما در تامین امکانات و ابزارهای ورزشی، تامین هزینه های ایاب و ذهاب با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم مثلا به ورزش نابینایان سانس سالن ورزشی نمی دهند و مزایای خاصی در نظر گرفته نمی شود در حالی که ورزش عامل سلامتی و نشاط جامعه است.

مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران تصریح کرد: اگر دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل همچنین مدیریت درمان سازمان تامین اجتماعی مازندران (که همیشه با آغوش باز پذیرای ما هستند) اپراتورهای تلفن خود را از نابینایان و کم بینایان انتخاب کنند با وجود چیزی حدود ۲۰۰ بیمارستان در استان و کار سه شیفت، ۶۰۰ نابینا و کم بینا مشغول بکار می شوند و از مسائل این قشر کاسته می شود چرا که شاهد هستیم برخی به خاطر عدم اشتغال و کمبود درآمد کافی در زندگی مشترک شان دچار مشکل می شوند و حتی کار به جدایی می کشد. البته ابهت و شخصیت این قشر به تلفنچی بودن نیست اما با توجه به شرایط فعلی کشور این نیز می تواند کارساز باشد. حتی با روی کار آمدن تلفن گویا، باز هم به یک اپراتور نیاز است.

مسلمی ادامه داد: عزیز روشندلی که به سختی درس خوانده و آزمون داده و با نمره بالا پذیرفته شد هنگام جذب در دستگاه مربوطه با نوعی بد رفتاری مواجه گردید و نابینا بودن را عامل جذب نکردن وی اعلام کردند. فرد مذکور اگرچه شکایت کرده و پیگیر موضوع است اما بروز چنین رفتارهایی در جامعه صحیح نیست.

وی با اشاره به عدم حمایت کافی دولت تدبیر از اقشار ضعیف جامعه در ایام کرونا گفت: تا آنجا که اطلاع دارم بسته های معیشتی ماهانه یا فصلی برای نابینایان و کم بینایان در نظر گرفته نشده و این آن چنان که باید حمایت نشدند. البته سازمان بهزیستی به عنوان توان و اعتبارات خود در توزیع اقلام بهداشتی عملکردی مناسب داشته است.

مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران افزود: نابینایان از جمله اقشاری هستند که بیشتر از بقیه به سطوح دست می زنند و طبیعتا بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند بنابراین انتظار می رود حمایت های لازم از این قشر توسط دولت انقلابی که به تازگی روی کار آمده است، صورت پذیرد.

مسلمی درباره ساماندهی نابینایان اظهار کرد: انتظار داریم بیمه تکمیلی ما هم مثل بیمه تکمیلی جانبازان عزیز باشد چرا که هر دو گروه از جامعه معلولان محسوب می شویم نه آنکه ما برعکس آن ها پول بیمه پرداخت کنیم.

وی با اشاره به بلاتکلیفی قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، بیان کرد: اگر سازمان بهزیستی در سال چیزی حدود 32 هزار میلیارد تومان اعتبار داشته باشد به آسانی می تواند قانون جامع حمایت از حقوق معلولان را اجرا کند. خواسته ما از نمایندگان مجلس که 297 سردار سلیمانی ما در بهارستان هستند، این است تصویب این قانون را در اولویت های خود قرار دهند تا ان شاءالله از امسال شاهد تصویب و اجرای آن باشیم.

مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران، ازدواج و مسکن را از دیگر مسائل نابینایان دانست و گفت: متاسفانه برخی خانواده ها با یک نابینا ازدواج نمی کنند در حالی که نابینایی مسری نیست خودم نابینا هستم با یک خانم بینا ازدواج کردم و دو تا فرزند سالم دارم یا موردهای داشتیم که زن و شوهر هر دو نابینا بودند اما فرزندانشان سالم اند و در بهترین دانشگاه های ایران و حتی جهان تحصیل می کنند.

مسلمی از مسئولان دولت و نمایندگان مجلس خواست پیرو فرمایشات رهبر معظم انقلاب قانون جامع حمایت از معلولان را مصوب و اجرایی کنند تا مسائل و مشکلات نابیناییان کم و کمتر شود.

وی با اشاره به مهمترین فعالیت های انجام شده بیان کرد: با برخی ادارت تعامل خوبی برقرارکردیم همچنین با بانک های استان (از جمله ملی، مسکن، ملت،‌ سپه، مهر ایران، رفاه، پست بانک و… ) بابت تسهیلات قرض الحسنه ۴ درصدی و ۱۸ درصدی تا سقف ۲۰ میلیون تومان که واقعا به ما لطف داشتند. خصوصا در ایام کرونایی و بابت خرید گوشی و تپلت محصلان تحت پوشش جامعه ما. از همینجا اعلام می کنم که اگر نابینا یا کم بینایی به این تسهیلات نیاز دارد با ما ارتباط بگیرد تا ما با همکاری بانک های عامل در کمترین زمان ممکن این فضا را فراهم کنیم.

مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران، با اعلام اینکه ۱۷۵ دانش آموز نابینا در مازندران داریم، گفت: این دسته از دانش آموزان می توانند با نصب برنامه شاد وب بر روی گوشی های اندروید از طرح شاد گویا استفاده کنند

مسلمی آدرس دفتر این موسسه را بابلسر- خیابان امام خمینی، امام خمینی 21 عنوان کرد و گفت: جامعه هدف ما می توانند با شماره تماس های 01135363738 و09111131548 به صورت 24 ساعته تماس حاصل کنند. همچنین خیرین محترم می توانند کمک های خود را به شماره کارت 6037997599097590  نزد بانک ملی ایران و شماره حساب 0113529980002 پرداخت کنند.

وی در پایان از پدر و مادرش که با این شرایط خاص، او را بزرگ کردند و زندگی بخشیدند، همچنین همسر و دو فرزندش تشکر کرد.

لینک کوتاه : https://tirangnews.ir/?p=13725

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.