تعدیل نیروها بازی سیاسی بود / برخی هدفشان تخریب مدیریت شهری است/ نیروهای شهرداری ساری بیشتر و فراتر از شهرداری های هم رده است/ شورا و دستگاه های نظارتی دیر ورود کردند
تعدیل نیروها بازی سیاسی بود / برخی هدفشان تخریب مدیریت شهری است/ نیروهای شهرداری ساری بیشتر و فراتر از شهرداری های هم رده است/ شورا و دستگاه های نظارتی دیر ورود کردند
شعبانی درباره اختلاف نظرهای تیم مدیریت شهری ساری گفت: اقدام انجام شده نتیجه تصمیم جمعی بود اما اینکه حالا برخی از دوستان می‌گویند ما در جریان نبودیم را باور نکنید. آن زمان نظر دیگری داشتند اما اکنون حرف دیگری می زنند. ما می گوییم نیروهای انسانی باید ساماندهی شوند و در جای خود و کاری که به خاطر آن جذب شدند، بکارگیری شوند. اینها مواردی است که همه ما باید بپذیریم و اینکه گروهی، گروه دیگر را محکوم کنند، جایگاهی ندارد.

تیرنگ نیوز- سرویس شهری: پس از حواشی بسیار جابجایی نیروهای شرکتی شهرداری ساری و واکنش های مختلف افکار عمومی و فعالان حوزه مربوطه، همچنین اظهارات متفاوت اعضای شورای شهر ساری، در تماسی تلفنی به سراغ سرهنگ شعبانی رئیس شورای شهر ساری رفتیم و نظر وی را پیرامون این ماجرای پر حاشیه جویا شدیم که مشروح این گفت و گوی نیم ساعته در ادامه از نظرتان می گذرد.

گفت و گو : مجید ساجدی فر

پرویز شعبانی رئیس شورای شهر ساری در گفتگو با تیرنگ درباره حواشی جابجایی نیروهای شرکتی شهرداری اظهار کرد: شهرداری هم مثل سایر دستگاه ها از نیروهای رسمی، پیمانی و شرکتی بهره می برد. منتها اینکه بیش از سه هزار نفر نیروی شرکتی در شهرداری مشغول بکار هستند، قدری نا متعارف است.

وی با بیان اینکه معمولاً در اکثر سازمان ها از نیروهای شرکتی به عنوان نیروهای خدماتی استفاده می‌شود، افزود: معمولاً دولت‌ها جذب نیروها را فقط از طریق برگزاری آزمون انجام می دهند تا کار سازمان ها لنگ نیروی انسانی نماند. در شهرداری ها هم نیروهای شرکتی برای کمک به بدنه شهرداری در انجام امور خدماتی (حوزه هایی چون فضای سبز، حفاظت فیزیکی، عمران، رفت و روب، اصلاح هندسی و غیره) جذب می شوند و شهرداری ساری هم از این قضیه مستثنی نیست. البته باید گفت اکثر قریب به اتفاق نیروهای خدماتی در شورای پنجم جذب شدند و احتمالا ضرورت های آن زمان اینطور ایجاب می کرد. به هر حال جذب آنها توقعات بسیاری برای نیروهای بکارگیری شده و خانواده هایشان ایجاد کرد. منتها مشکل اینجاست که این نیروها در پست های دیگری بکارگیری شدند و این موجب شد که شهرداری در امور خدماتی دچار مشکل شود.

تعدیل نیروها بازی سیاسی بود

شعبانی درباره حواشی پیش آمده اخیر در جابجایی نیروهای شرکتی، بیان کرد: تاکید دستگاه های متولی بر رعایت مقررات هست و اینکه نیروها در قالب همان حوزه هایی که جذب شدند، بکارگیری شوند و شهرداری ساری نیز سعی در اجرای همین قوانین داشت. هدف شهرداری، فرمانداری و دستگاه های نظارتی تعدیل نیرو نبوده اما متاسفانه برخی سهوی یا عامدانه، بکارگیری نیروها در حوزه های خود را تعدیل نیرو برداشت کرده اند و سعی در ملتهب جلوه دادن اوضاع داشتند.

رئیس شورای شهر ساری، افزود: قبول داریم ایراد هایی وجود دارد، موضوع خوب مطالعه نشده و همه جوانب در نظر گرفته نشده است مثلا یک سوم این نیروها بانوان هستند و نیاز بود در برخی موارد، شان و کرامت آن ها رعایت شود. باز هم می گویم هدف تعدیل نیرو و شایعاتی از این دست، نیست. برخی می‌خواهند موج سواری کنند، فضا را ملتهب نشان دهند. ما قبول داریم در هر کاری اشکالاتی وجود دارد که باید مرتفع شود.

جابجایی نیروها تصمیم جمعی بود

وی درباره اختلاف نظرهای تیم مدیریت شهری ساری گفت: اقدام انجام شده نتیجه تصمیم جمعی بود اما اینکه حالا برخی از دوستان می‌گویند ما در جریان نبودیم را باور نکنید. آن زمان نظر دیگری داشتند اما اکنون حرف دیگری می زنند. ما می گوییم نیروهای انسانی باید ساماندهی شوند، کار ایجاد گردد، امنیت و ثبات شغلی داشته باشند و در جای خود و کاری که به خاطر آن جذب شدند، بکارگیری شوند. اینها مواردی است که همه ما باید بپذیریم و اینکه گروهی، گروه دیگر را محکوم کنند، جایگاهی ندارد. همه نیروهای شهرداری و از بدنه شهرداری هستند و کسی بیگانه نیست.

شعبانی در پاسخ به این پرسش که نظر و پیشنهاد شورای ساری درباره نیروهای شرکتی چیست، گفت: شورا هنوز پیشنهادی مطرح نکرده اما نظر ما این است در جلساتی که برای چنین موضوعاتی تصمیم گیری می شود، تعدادی از اعضای شورا حضور داشته باشند ظرفیت ها را در نظر بگیرند و راهی را انتخاب کند که به صلاح شهر و شهرداری باشد.

دخل و خرج شهرداری همخوانی ندارد

رئیس شورای شهر ساری با بیان اینکه بیشترین جذب نیرو ها در شورای پنجم و از خود سال ۹۶ تا ۹۹ بود، افزود: باید بپذیریم جذب نیرو ها فراتر از نیاز شهرداری بود و امروز می بینیم که شهرداری با مشکلات عدیده ای در این موضوع مواجه هست که عدم همخوانی دخل و خرج یکی از آن هاست یعنی دریافتی های شهرداری با پرداختی های آن همخوانی ندارد و حتی در مقاطعی با کسری مواجه می شود.

نیروهای شهرداری ساری بیشتر و فراتر از شهرداری های هم رده است

وی درباره برخی انتقادها در بکارگیری خانم ها در جمع آوری پسماند شهری گفت: شاید این کار با کمی چاشنی بی تدبیری همراه بود به هرحال کسی انتظار ندارد خانم ها در چنین جاهایی مشغول شوند که البته بلافاصله اصلاح شد. شهرداری ساری بسیار بیشتر از فرم استاندارد خود، نیرو دارد که اصلا با شهرداری های که هم رده و رتبه خود همخوانی ندارد. اما علاجش تعدیل نیرو نیست چون نیروهایی که جذب شدند، خانواده دارند، غالبا نان آور هستند و بهر امید و آرزوهایی به این نهاد پای گذاشتند و توقعاتی دارند که باید این مسائل نیز در نظر گرفته شود.

شعبانی درباره نقش شورا و دستگاه نظارتی در این ماجرا گفت: شورا و دستگاه های نظارتی می‌توانستند در همان هنگام وقوع چنین تخلفاتی ورود پیدا کنند و مانع شوند اما متاسفانه در آن هنگام، کمتر به این موضوع توجه شده که الان با معضل مواجه هستیم. مسلماً جذب نیروها با هدف پوشش بیکاری و افزایش اشتغال بوده و این موضوع از سر دلسوزی صورت گرفته، شاید آنها هم فکر نمی کردند که روزی شهرداری با چنین مشکلاتی مواجه شود.

جابجایی نیروها نظر شورای تامین نبود

رئیس شورای شهر ساری با بیان اینکه برای رفع این معضل باید چشم‌اندازهای (کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت) داشته باشیم، افزود: جابجایی نیروهای شهرداری نظر شورای تامین نبوده و برای شهرداری مهم این بود که قانون اجرایی شود. شاید نکته ای که باید در نظر بگیریم این است که شورای پنجم ساری با حواشی بسیاری مواجه بوده از جمله حدود یکسال منحل شده بود و ثباتی در شهرداری نبود بنابراین شورا نتوانسته نقش نظارتی خود را به خوبی انجام دهد. در شرایط فعلی، توصیه ما این است که طرحی جامع و مدون در این باره در نظر گرفته شود، حرمت و قداست نیروها به ویژه خانم ها حفظ گردد و امنیت شغلی و آرامش خاطر آن ها تامین شود. برای همین از مسئولان می‌خواهیم که برای رفاه حال مردم تلاش کنند.

وی در پایان بیان کرد: مردم به اعضای شورا اعتماد کردند و با آرای خود زمینه خدمت آن ها را فراهم کردند، پس انتظار دارند تیم مدیریت شهری در انجام وظایف خود در حوزه های مختلف شایسته عمل کند. درست است که اعضای شورا ایده ها و تفکرات متفاوتی دارند اما نظر همه ما این است که شهرداری در چارچوب مقررات و معیارهای در نظر گرفته شده کار و تلاش کند و ما هم حمایت می کنیم. تصمیم های احساسی و یارکشی ها و توصیه های سیاسی نباید در جذب نیروها یک عامل مهم و اصلی باشد بلکه باید با چنین تفکراتی مبارزه کرد. بنده به شخصه سیاسی نیستم و به اشخاص و تفکر سیاسی افراد کاری ندارم چرا که معتقدم کارها باید بر اساس قانون و ضابطه مند باشد. باید به مردم ثابت کنیم برای خدمتگزاری آمدیم. مشکلات زیاد است و جز با همکاری و همراه همه عوامل مرتفع نخواهد شد.