2
تیرنگ از ضعف عملکردی روابط عمومی هیات نظارت بر انتخابات مازندران گزارش می دهد؛

تعامل غیرکارشناسانه و گزینشی!

  • کد خبر : 11481
  • ۲۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۱
تعامل غیرکارشناسانه و گزینشی!
در حالی که مسئولان نظارتی مازندران تلاش می‌ کرده اند با مصاحبه و گفت و گو با رسانه های مختلف، خود را به مردم نزدیک کرده و مساله اصلی هیات نظارت استان، یعنی برگزاری انتخابات باشکوه و سالم را اطلاع مردم و افکار عمومی برسانند اما نگاه گزینشی و دعوت نکردن برخی از رسانه های فعال استان در مراسم های مربوطه و نشست های خبری هیات نظارت، مغایر با نگاه تعاملی این هیات با اصحاب رسانه بوده است.

تیرنگ نیوز: انتخابات 1400 در مازندران با همه حواشی و ماجراهایش به پایان رسید و می توان گفت ختم به خیر شد.

«تایید صحت انتخابات شوراهای ۲۲ شهرستان مازندران» خبری بود که اخیرا و با اعلام سید علی سلیلی دبیر اجرایی هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی مازندران روی خروجی رسانه ها قرار گرفت.

اما همچنان برخی ابهامات و پرسش های بی پاسخ در ذهن برخی شهروندان باقی است و معلوم نیست چه وقت و توسط چه افراد یا نهادهایی به آن ها پرداخته خواهد شد.

از  بروز بعضی اختلاف نظرها در هیات نظارت استان و استعفای معنادار ریاست آن، تا شائبه برخی تبعیض ها و اعمال سلیقه های احتمالی در تایید یا رد صلاحیت داوطلبان شوراها، موجب شد همچنان برخی حرف و حدیث ها و شائبه ها درباره عملکرد هیات نظارت مازندران، باقی و به صورت غیر رسمی مطرح باشد.

اگرچه قرار بود توضیحات مربوطه توسط کیوان مرادیان جایگزین سردار مهدی سعادتی درریاست این هیات پس از برگزاری انتخابات ارائه شود اما همچنان خبری نیست که نیست.

البته که بخشی از این ضعف ها مرتبط با عملکرد روابط عمومی این هیات بوده که نتوانست با ایفای درست وظایف و نقش های خود، یکپارچگی و همدلی هیات نظارت را حفظ کند و از برخی شائبه ها و حواشی موجود جلوگیری نماید.

یکی از این ضعف ها، اطلاع رسانی گزینشی و ضعف در برگزاری مراسم ها و نشست های خبری با حضور رسانه های مطرح استان بوده است.

در حالی که مسئولان نظارتی مازندران تلاش می‌ کرده اند با مصاحبه و گفت و گو با رسانه های مختلف، خود را به مردم نزدیک کرده و مساله اصلی هیات نظارت استان، یعنی برگزاری انتخابات باشکوه و سالم را اطلاع مردم و افکار عممومی برسانند اما نگاه گزینشی و دعوت نکردن برخی از رسانه های فعال استان در مراسم های مربوطه و نشست های خبری هیات نظارت، مغایر با نگاه تعاملی این هیات با اصحاب رسانه بوده است.

این یکی از ضعف ها و خلاهای موجود روابط عمومی هیات نظارت استان بوده که نتوانست به نحو شایسته از این ظرفیت بزرگ استان استفاده نماید. به هر حال غیر قابل انکار است به سبب نقش واسطه ای اصحاب رسانه، ارتباط افکار عمومی با خبرنگاران به مراتب نزدیک تر و صمیمی ‌تر است و اصحاب رسانه در فرصت های مختلف از جمله در نشست های خبری در راستای انتقال دغدغه های انتخاباتی مردم به هیات نظارت بر انتخابات استان استفاده می کنند.

غالبا بدین گونه است که خبرنگاران در تهیه و انتشار اخبار انتخاباتی صحیح و مورد نیاز مردم و جامعه، فعالیت می کنند و مجموعه هیات نظارت نیز از این ظرفیت استفاده می‌ کنند. اما نگاه سهل انگارانه و همراه با بی تفاوتی روابط عمومی هیات نظارت مازندران در دعوت گزینشی از رسانه ها نیز جالب توجه است و می توان گفت کلکسیون ضعیف گفتمان و تعامل روابط عمومی این هیات با خبرنگاران را تکمیل نموده است.

مسلما، نتیجه چنین نگاهی، چیزی جز ضعف در اطلاع رسانی اخبار انتخاباتی استان و بروز و ایجاد حواشی و حرف و حدیث های موجود نخواهد بود.

از آنجا که مطالبه ‌گری و آزادی بیان در چارچوب مقررات اصحاب رسانه برای پوشش اخبار و شائبه های مربوطه، نقش مهمی در کاهش شبهات انتخاباتی جامعه دارد، انتظار می رفت ارتباط هیات نظارت استان با خبرنگاران و اصحاب رسانه، هدفمند و نظام‌ مند باشد.

مثلا نیاز است در ایام انتخابات، تشکیل «کارگروه مشاوره اطلاع ‌رسانی رسانه ‌ای» یکی از اولویت هیات نظارت استان در راستای بهره‌ مندی هر چه بیشتر از ظرفیت‌های رسانه ‌ها و شناسایی نقاط قوت و ضعف باشد.

اگرچه انعکاس اخبار هیات نظارت مازندران برای مردم از اهمیت بسزایی برخوردار است اما این هیات علیرغم فعالیت مناسب در زمینه پیگیری پرونده های انتخاباتی در حوزه تعامل با رسانه در جایگاه ضعیفی قرار دارد و این امر نشان دهنده عدم تخصص کافی روابط عمومی این هیات در تعامل با رسانه های استان است.

در پایان امیدواریم در ادامه، و در انتخابات های آینده، شاهد بهبود روند تعاملی  هیات نظارت استان با اصحاب رسانه با رفع ضعف های موجود در اطلاع رسانی این نهاد باشیم.

لینک کوتاه : https://tirangnews.ir/?p=11481

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.