ترافیکِ ساری، مسئولان را مات می‌کند؟!
ترافیکِ ساری، مسئولان را مات می‌کند؟!
داستان ترافیک در مازندران، حدیثی مکرر و تلخ است. همه ساله با فرا رسیدن تابستان پایتخت‌نشین‌ها راهی مازندران می‌شوند و حجم ورودی خودروها به حدی می‌شود که کاری از پلیس هم ساخته نیست.

تیرنگ، الهام دهقان:

داستان ترافیک در مازندران، حدیثی مکرر و تلخ است. همه ساله با فرا رسیدن تابستان پایتخت‌نشین‌ها راهی مازندران می‌شوند و حجم ورودی خودروها به حدی می‌شود که کاری از پلیس هم ساخته نیست.

با پایان تعطیلات علاوه برخستگی و دلزدگی ترافیک و به هدر رفتن وقت و فرصت، زباله در استان برجای می ماند و گاه خبرهای ناخوشایند غرقی در دریا!

این ترافیک مختص یک شهر در مازندران نیست و تمام شهرهای استان را درگیر می‌کند. ساری نیز به عنوان مرکز استان همواره درگیر ترافیک است. البته این ترافیک فقط محدود به تعطیلات نیست و در ایام مختلف سال شاهد آن هستیم.

قنبرزاده، فروشنده لباس در شهرستان ساری در گفت و گو با تیرنگ با بیان اینکه در خیابان فرهنگ شهرستان ساری شاهد ترافیک در ایام مختلف هستیم، گفت: یکی از علل ترافیک وجود مراکز درمانی و تجاری در این مسیر است.

وی با بیان اینکه در ایام انتخابات ستاد نامزدها در این مسیر باعث افزایش ترافیک می شود، افزود: ترافیک عوامل متعددی دارد که تخلفات رانندگان از مهمترین آنها محسوب می‌شود.

قنبرزاده با بیان اینکه تعدد مراکز تجاری درمانی و خدماتی در شهرهای بزرگ استان آزاد دهنده است افزود : برای صدور پروانه مراکز تجاری پارکینگ و سایر امکانات لحاظ شده ولی چگونگی دسترسی به آن پیش بینی نمی‌شود.

* مردم امروز فقط پلیس را متولی ترافیک نمی دانند

افضلی راننده تاکسی در گفت و گو با تیرنگ با بیان اینکه برای سوار شدن تاکسی به محض ایستادن تاکسی، ماشین‌های دیگر شروع به بوق زدن می‌کردند، اظهار کرد: مردم امروز فقط پلیس را متولی ترافیک نمی دانند چون زیرساخت‌های مناسب برای ساخت مراکز مختلف در هسته‌های مرکزی شهر فراهم نیست.

وی با بیان اینکه  توسعه بی رویه ساختمان‌ها و مراکز تجاری به طور جدی مردم را در رنج قرار داده و فضای خستگی را در شهر چیره ساخته است در حالی که شهر باید با نشاط و شادی همراه باشد، اظهار داشت : متأسفانه به ظرفیت و پتانسیل موجود استان توجهی نمی‌شود و فضاهای تفریحی شهرهای ما به معنای واقعی قابل بهره برداری نیستند .

*رابطه تنگاتنگ انسان، محیط و وسیله نقلیه در ترافیک

ادهمی، جامعه شناس و شهروند ساروی در گفت و گو با تیرنگ گفت: ترافیک این  پدیده اجتماعی با بروز مشکلاتی چون اتلاف وقت، هدر دادن فرصت‌های مناسب زندگی، آلودگی صوتی و هوایی، هدر رفتن سرمایه‌ای ملی مانند انواع سوخت‌های لازم، مشکلات روحی و روانی، ناراحتی‌های عصبی همراه است.

وی افرود:  در شهر ما با پدیده‌ای به نام ترافیک روبرو هستیم که سه عامل انسان، محیط، وسیله نقلیه را در رابطه‌ای تنگاتنگ و پیچیده با یکدیگر قرار می دهد

وی ادامه داد: رسانه‌های جمعی با توجه به نقش خاصی که در بهبود فرهنگ ترافیک دارند، بیشتر باید به تغییر نگرش رفتار ترافیکی شهروندان بپردازند و بتوانند در جهت تقویت فرهنگ صحیح از طریق ساخت برنامه‌های جذاب و متنوع همراه با پیام های فرهنگی و اجتماعی متناسب با آن به امر متقاعد سازی پرداخته و به سمت اصلاح رفتار و انجام رعایت فرهنگ ترافیکی شهروندان را ترغیب کنند.

* طرح جامع ترافیکی ساری اجرا شود

رئیس شورای اسلامی شهر ساری با تاکید بر ضرورت پیگیری، تدوین و اجرای طرح جامع ترافیکی این شهر گفت: برای مدیریت ترافیک علاوه بر لزوم ارتقای فرهنگ ترافیک و اجرای طرح‌های مناسب، موضوع انطباق تولید خودرو با ساختار و ظرفیت‌های شهری نیز ضروری است که توجه دولت را می‌طلبد.

 

پرویز شعبانی با بیان اینکه ترافیک در استان‌های شمالی به عنوان قطب گردشگری کشور محسوس‌تر است و باید به طور کارشناسی و مناسب مدیریت شود، اظهار کرد: نهاد شهری ساری دغدغه جدی برای کاهش مشکلات ترافیکی مرکز استان دارد و هدف ما این است که تصمیم‌های شورا در این راستا درست و مثمر ثمر باشد.

وی با تاکید بر ضرورت پیگیری، تدوین و اجرای طرح جامع ترافیکی ساری افزود: برای مدیریت ترافیک علاوه بر لزوم ارتقای فرهنگ ترافیک و اجرای طرح‌های مناسب، موضوع انطباق تولید خودرو با ساختار و ظرفیت‌های شهری نیز ضروری است که توجه دولت را می‌طلبد.

سیدافشین راسخ، عضو شورای اسلامی شهر ساری نیز با تاکید بر اینکه رفع مشکلات ترافیکی نیاز به کار جهادی دارد، افزود: شهر ساری مشکلات ترافیکی زیادی دارد و با جزئی‌نگری نمی‌توان آن را برطرف کرد.

وی با بیان اینکه برنامه‌های ترافیکی باید در دو قالب کوتاه مدت و بلند مدت تدوین و به‌سرعت اجرا شود، خواستار تداوم جلسات هم اندیشی و تشکیل هفتگی آن برای اشراف بیشتر بر مباحث ترافیکی و پیگیری راهکارها شد.

علی عاشقان، دیگر عضو شورای اسلامی شهر ساری نیز با بیان اینکه شهر در بحث ترافیک به یک چارچوب درست نیاز دارد، از شهردار این شهر خواست به‌طور عاجل پیگیر اجرای طرح جامع ترافیکی شهر ساری باشد.

وی بر ضرورت تأمین تجهیزات ترافیکی به‌ویژه دوربین‌های نظارت تصویری و ثبت تخلفات رانندگی در نقاط مورد نیاز گفت: تصمیم‌ها و مصوبات شورا باید برای عموم مردم سودمند باشد.

سیدذوالفقار شریفی عضو شورای اسلامی شهر ساری با تاکید بر لزوم اجرای صحیح و کارشناسی طرح‌های ترافیکی گفت: اصلاحات هندسی که در سطح شهر انجام شده است، در بعضی موارد باعث تشدید ترافیک می‌شود و این امر نشان می‌دهد که اقدامات، کارشناسی نبود.