تدبیرِ امید
تدبیرِ امید
نیک نژاد با حمایت‌های صورت گرفته و تلاش کارکنان این شرکت توانست فعل ما می‌توانیم را صرف کند و بارقه امید را در دل‌ها زنده کند. او چوب و کاغذ را به مزیت اصلی خود یعنی تولید کاغذ چاپ و تحریر بازگرداند و کاغذ کتاب بیش از ۱۵ میلیون دانش آموز ایرانی را با افتخار در چوب و کاغذ تولید کرد.

 

تیرنگ:
با روی کار آمدن دولت سیزدهم و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در خصوص تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی جان تازه‌ای بر کالبد بی‌جان کارخانه چوب و کاغذ دمیده شد و پس از گذشت چند سال شاهد جشن خودکفایی کاغذ در این واحد تولیدی هستیم که در سایه حمایت رهبر معظم انقلاب، همچنین آیت الله رئیسی و تدبیر امید نیک نژاد صورت پذیرفت.
نیک نژاد با حمایت‌های صورت گرفته و تلاش کارکنان این شرکت توانست فعل ما می‌توانیم را صرف کند و بارقه امید را در دل‌ها زنده کند. او چوب و کاغذ را به مزیت اصلی خود یعنی تولید کاغذ چاپ و تحریر بازگرداند و کاغذ کتاب بیش از ۱۵ میلیون دانش آموز ایرانی را با افتخار در چوب و کاغذ تولید کرد.
شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران از واحدهای تولیدی بود که در حالت کما قرارگرفته بود مسئولان وقت تصمیم گرفتند تا تنها تولید کننده کاغذ خاورمیانه را با قیمت بسیار اندک واگذار کنند و همچنان تهیه کاغذ مورد نیاز کشور رویکرد وارداتی داشته باشد اما با حمایت‌های صورت گرفته امروز چوب و کاغذ روی پای خود ایستاد.

مدیرعامل صنایع چوب و کاغذ مازندران در این زمینه می‌گوید: آیت الله سید ابراهیم رئیسی در بهمن ماه سال ۱۳۹۹ از صنایع چوب و کاغذ مازندران بازدید کردند، با توجه به اینکه در سال ۱۳۹۶ طرح ممنوعیت چوب را در جنگل داشتیم، چاپ کاغذ تحریر در اولویت دولت و مسئولین کارخانه قرار نداشت.

امید نیک نژاد می‌افزاید: این کارخانه به دلیل حال وخیمی که داشت در حال واگذاری با یک قیمت بسیار پایین ۵۰۰ میلیارد تومانی بود و اهلیت سنجی درستی انجام نشد.
نیک نژاد با عنوان اینکه نمایندگان وقت از واگذاری کارخانه جلوگیری کردند، می‌گوید: پس از شروع کار دولت سیزدهم رویکرد به سمت مزیت اصلی خود که تولید و چاپ کتاب و تحریر بود رفت.

مدیرعامل کارخانه صنایع چوب و کاغذ مازندران اظهارمی‌کند: در سال ۱۳۹۹ کل تولید و چاپ تحریر در این مجموعه ۴۵۶۰ تن بود که این رقم در پایان سال ۱۴۰۲ به ۴۵هزار و ۸۰۰ تن رسیده است.

وی ادامه می‌دهد: تولید و چاپ تحریر ما رشد ۱۰ برابری با افزایش ۸۰۰ درصدی داشته است.

این مسئول اعلام می‌کند: برای نخستین بار پس از انقلاب در سال ۱۴۰۱، ۷۰ درصد کتاب‌های دانش‌آموزان را از کاغذ ایرانی تهیه کردیم و این رقم در سال گذشته به ۱۰۰ درصد رسیده است.

وی با اظهار اینکه بیش از ۱۵۵ میلیون جلد کتاب درسی برای ۱۴.۵ میلیون دانش آموز از کاغذ ایرانی در کارخانه مازندران تهیه شده است، یادآور شد: دولت آموزش و پرورش را واداشت که از تولید داخل استفاده کنند و این امر باعث شد که از خروج ۵۰ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری شود.

نیک نژاد می‌گوید: کل کاغذی که دانش آموزان ما استفاده می‌کنند ایرانی است و بیش از ۳۳۰ ناشر در کل کشور از همین کاغذ استفاده می‌کنند.

او بیان کرد: کیفیت کاغذ هم رشد چند برابری در کنار تولید داشته است و حقوق تمامی همکاران ما به موقع پرداخت می‌شود و هیچ حقوق عقب افتاده‌ای نداریم.

✓دست توانای کارگران و تدبیر مدیران در چوب و کاغذ مازندران

رئیس جمهور با اشاره به اینکه بسیار خرسندم از اینکه در واحد تولیدی حضور یافتم که به دست توانای کارگران و با تدبیر مدیران، تولیدش ۱۰ برابر شده و صنعت چوب و کاغذ و نساجی از صنایع برجسته مازندران است، تصریح کرد: روزی که ما به این کارخانه آمدیم صنعت نساجی و چوب و کاغذ روز به روز وضعیت و شرایط افول یافته‌ای داشت و تا مرز تعطیلی رفته بود.

وی ادامه داد: فراموش نمی‌کنم روزی که به این کارخانه آمدم و در جمع کارگران دلسوز و عزیزانی که از افزایش واردات بی‌رویه و از بی‌توجی یا کم‌توجهی به این واحدهای تولیدی افتخار آفرین و برجسته مازندران چه چوب و کاغذ و نساجی و چه صنایع دیگر، گلایه داشتند اما امروز که در خدمت وزیر صمت، مسئول ستاد احیای کارخانجات، نماینده ولی فقیه در مازندران و استاندار سابق و فعلی مازندران از این غرفه‌ها عبور می‌کردیم، شاهد بودیم سال تاسیس ۱۰ تا ۱۵ یا ۲۰ سال قبل، سال راکد شدن، سال‌های ۹۶ تا ۹۹ از سوی دیگر می‌دیدیم در تابلو نوشته شده سال راه‌اندازی مجدد سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ بسیار خدا را شاکر هستیم که کارخانه امروز با ۵۰۰ کارگر در حال فعالیت است و هدف‌گذاری کرده تا به مرز هزار کارگر برسد.

وی عنوان کرد: در این مسیر مدیران شرکت‌ها گزارش می‌دادند که ۲۰ یا ۵۰ کارگر دارند و برای ۱۰۰ کارگر هدف‌گذاری کردند و محصول آنها استانداردسازی و تجاری سازی شده و صادرات می‌کنند که بسیار باعث خرسندی است، امروز اینجا جمع شدیم تا از کارگران که به دست توانای مدیران، در چرخه و رونق تولید و استقلال کشور و خودکفایی در کاغذ نقش آفرینی کرده‌اند، قدردانی کنیم.

رئیس جمهور اظهار کرد: مصرف کاغذ در آموزش و پرورش، روزنامه‌ها و مصارف اداری در کشور، روزانه و ساعتی است و نیازمندیم به دست توانای مدیران، سرمایه گذاران و کارگران خودکفا شویم و به تعبیر رهبر معظم انقلاب، شما افسران و سربازان در میدان هستید که دشمن را ناامید و دوستان را امیدوار می‌کنید.

وی با بیان اینکه امروز شما در سنگر تولید هستید و تولید شما به کشور استقلال اقتصادی می‎‌بخشد و اقتصاد مقاومتی را با این تولید و افزایش و رشد تولید رقم می‌زنیم، افزود: آنچه رهبری سال‌ها فرمودند؛ ما به یک اقتصادی نیازمندیم که با تکانه‌ها تکان نخورد، تکانه‌ها همیشه وجود دارد و نباید اقتصاد و تولید ما با تکانه‌ها تکان بخورد، راه آن این است تولیدی داشته باشیم که به دست توانای فرزندان این سرزمین باشد و این کار در مازندران اتفاق افتاده است.

رئیسی گفت: صنعت چوب و کاغذ مازندران از چهار هزار تن به ۴۵ هزار تن رسیده یعنی ۱۰ برابر افزایش تولید داشته و همچنین رشد صنعت نساجی و احیای ۳۹۵ واحد تولیدی در مازندران را امروز جشن می‌گیریم.

رئیس جمهور تصریح کرد: وقتی آمدیم خطوط تولیدی این کارخانه در حال خاموشی و واگذار شدن بود و امروز این خطوط تولیدی فعال است که امیدواریم راه تولید ادامه داشته باشد چون اقتصاد کشور را تولید محور می‌دانیم، امروز شما در سنگر تولید دشمن را ناامید می‌کنید و جلوی واردات بی‌رویه را می‌گیرید و اینها نشانه‌های خوب و ارزشمندی است.