تاراج منابع طبیعی جنگل‌های «هیرکانی» با نام قارچ ترافل
تاراج منابع طبیعی جنگل‌های «هیرکانی» با نام قارچ ترافل
بهار برای ما یادآور گل‌های بنفشه و سرسبزی طبیعت و جنگل‌های شمال کشور است که البته زمانی بکر بکر بود، اما چندسالی است که این‌منابع طبیعی به روش‌های مختلف به تاراج می‌رود و رفته رفته نابودی جنگل‌های گیلان و مازندران را رقم زده است.

بهار برای ما یادآور گل‌های بنفشه و سرسبزی طبیعت و جنگل‌های شمال کشور است که البته زمانی بکر بکر بود، اما چندسالی است که این‌منابع طبیعی به روش‌های مختلف به تاراج می‌رود و رفته رفته نابودی جنگل‌های گیلان و مازندران را رقم زده است.

به گزارش خبرنگار روزنامه تیرنگ به نقل ایلنا، این روزها با شروع زندگی جدید در طبیعت، رویش انواع گیاهان در منابع طبیعی و در جنگل‌های شمال و مازندران آغاز شده و قارچ ترافل هم یکی از منابع طبیعی بکر جنگل‌های مازندران و شمال کشور است که به بهانه سودجویی ، ظالمانه به تاراج می‌رود.

براساس آنچه توسط کارشناسان اعلام شده، قارچ زیرخاکی ترافل که به آن «دنبلان» نیز گفته می‌شود و به رنگ‌های خاکستری، سفید، قهوه‌ای، قرمز تیره، بنفش و سیاه در طبیعت وجود دارد با برخی از گونه‌های جنگلی از جمله بلوط هم زیست بوده و در عمق حدود ۳۰ سانتیمتری از سطح خاک و در مجاورت ریشه این درختان رشد می‌کند.

متاسفانه تعدادی افراد سودجو به بهانه‌های مختلف این روزها به جان جنگل افتاده و با وسوسه برخی مردم به تاراج قارچ ترافل، سرمایه جنگل‌های مازندران پرداخته و آن را بر باد می دهند.

اعلام قیمت‌های وسوسه انگیز برای تهیه قارچ ترافل در مازندران موجب شده که این روزها با گذری به جنگل‌های مازندران شاهد تعدادی از افراد پیاده یا سواره هستیم که به دل جنگل میزنند و برخی از افراد با رها کردن شغل‌های خود به تاراج قارچ ترافل این سرمایه جنگل‌های مازندران می‌پردازند.

صید طلای سیاه در جنگل و برداشت بی‌رویه  آن

اکبرپور یکی از شهروندان‌مازندرانی گفت: برخی از افراد را می‌شناسم که با شروع فصل بهار به دل جنگل می‌زنند تا به قول خودشان طلای سیاه صید کنند.

وی افزود: وضعیت فعلی در سال جاری بسیار نگران کننده است و براساس مشاهدات تعداد بیشتری از افراد به این امر مبادرت می‌کنند و متاسفانه هشدارهای منابع طبیعی و نیروهای حفاظتی هم کارساز نیست و به دور از چشم آنان به برداشت بی‌رویه قارچ ترافل اقدام‌ می‌کنند.

اکبرپور گفت: عده‌ای به بهانه گران قیمت بودن قارچ ترافل یا دنبلان، به دل جنگل می‌زنند و متاسفانه جنگل‌های مازندران را برای سود بیشتر دلالان برباد می‌دهند و بدون توجه به اخطارهای نیروهای حفاظتی از طریق راه‌های فرعی با حضور در دل جنگل‌های و مناطق حفاظت شده، این منابع طبیعی را از بین ‌می‌برند و جنگل را از منابع طبیعی غنی خالی می‌کنند.

طمع سودجویان برای نابودی رویشگاه اصلی قارچ خوراکی در جنگل‌های مازندران

خلیلی یکی از کوهنوردان محلی که هفتگی و یا روزانه در جنگل‌های مازندران است هم در این رابطه می‌گوید: کسب درآمد بیشتر توسط اهالی بومی در جنگل‌های مازندران، مردم محلی و بومی را به سمت برداشت قارچ‌های ترافل یا دنبلان سوق می‌دهد و متاسفانه همواره از دست قانون فرار کرده و با توجه به اینکه شناخت کامل به منطقه دارند از بیراهه و در زمان‌های مخصوص به برداشت این‌ماده غذایی غنی می‌روند.

وی اظهار کرد: طمع سودجویان موجب نابودی رویشگاه اصلی قارچ خوراکی جنگل‌های مازندران شده است و باید از این امر جلوگیری شود و باید قوانین سخت گیرانه در این راستا ایجاد شود.

این شهروند مازندرانی گفت: سالهاست که در جنگل‌های شمال به کوهنوردی می‌پردازم و بارها و بارها به این افراد در حال برداشت قارچ هشدار داده‌ام، اما متاسفانه طمع و وسوسه پول و مبلغ  بالا موجب شده که آنان بدون توجه به هشدارها به این امر مبادرت ورزند و از بیراهه‌ها و راه‌های انحرافی به تاراج منابع طبیعی بپردازند.

برداشت قارچ ترافل سبب برهم خوردن نظم خاک جنگل شد

محمدنژاد یکی از کارشناسان در حوزه جنگل و منابع طبیعی گفت:  متاسفانه این‌مساله با توجه به خطراتی که برای طبیعت و از بین رفتن جنگل با توجه به زیر و رو کردن خاک در نقاط مختلف و خشکاندن درختان دارد، نگران کننده است.

وی افزود: برداشت قارچ ترافل سبب از بین رفتن بذرها و نهال‌های کوچک درختان، برهم خوردن نظم خاک جنگل و سُست شدن و فرسایش آن و در نهایت خشک شدن درختان می‌شود و با افراد مجرم براساس قانون برخورد می‌شود.

بنابراین‌گزارش و  براساس اعلام سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از نیمه دوم سال ۹۸ برداشت قارچ ترافل از جنگل‌ها ممنوع اعلام شد اما با مجرمان آن برخوردی صورت نمی‌گرفت تا اینکه در اواخر سال گذشته با پیگیری اداره حقوقی این سازمان و قوه قضایه راهکارهای قانونی به دادگستری استان‌ها ابلاغ شد که طبق آن برای جمع‌آوری کنندگان این قارچ قرار مجرمیت اعمال می‌شود.

در همین سالهای اخیر بود که سرهنگ محمود کلوانی فرمانده انتظامی گلوگاه گفت: ماموران این شهرستان « در اقدامی غافلگیرانه با متوقف کردن خودرو و  بازرسی از آن ۵۷۰ کیلوگرم قارچ دنبلان کوهی کمیاب مشهور به ترافل کشف و ضبط کردند ».

وی ارزش کارشناسی این میزان قارچ دنبلان را هفت میلیارد ریال برآورد کرد و افزود: قارچ‌های کشف شده تحویل اداره محیط زیست شده است و متهم نیز دستگیر و به مرجع قضائی معرفی شد.

اگر چه زیر و رو کردن خاک سبب تخریب جدی خاک و خشکیده شدن درختان می‌شود و به همین دلیل سازمان جنگل‌ها و آبخیزداری کشور برداشت این نوع قارچ را ممنوع و قاچاق اعلام کرده است، اما همچنان با گذشت سالیان سال این تاراج  منابع طبیعی جنگل به بهانه سودجویی ادامه دارد و باید در این راستا چاره اندیشی شود.