تأثیر اضطراب والدین بر سلامت روان کودک
تأثیر اضطراب والدین بر سلامت روان کودک
متخصص روانپزشکی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: اضطراب والدین بر سلامت روان کودک تأثیر می‌گذارد.

تیرنگ نیوز: متخصص روانپزشکی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: اضطراب والدین بر سلامت روان کودک تأثیر می‌گذارد.

دکتر نگین نوروزی گفت: گاه در محیط اطرافمان با افردی مواجه شده ایم که توان انجام امور شخصی خود را ندارند، تنها بیرون نمی‌روند، قادر به برنامه ریزی برای زندگی خود نیستند و یا برای گرفتن تصمیمات زندگی خود در سطح مهم یا معمولی، نیازمند تایید والدین خود یا دیگران هستند.

* چه چیزی افراد را به این سبک از زندگی وا می‌دارد؟

متخصص روانپزشکی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: والدین مضطرب که استرس و اضطراب خود را به فرزاندان فرافکن می‌کنند، دایم نگران هستند که فرزندانشان را از دست بدهند، از استقلال فرزندانشان می‌ترسند، نگرانند که فرزند برای همیشه آن‌ها را ترک کند و تنها شوند، تنهایی ضربه‌ای ترسناک برای آن‌ها خواهد بود.

دکتر نوروزی ادامه داد: بنابراین آن‌ها از استقلال فرزاندانشان استقبال نمی‌کنند. محیط اطراف را ناامن و دیگران را عامل تهدید جلوه می‌دهند تا فرزند احساس کند برای بقا تحت هر شرایطی به والدین نیازمند است.

متخصص روانپزشکی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: اضطراب والدین منجر به نداشتن اعتماد به نفس و وابستگی داِئمی در فرزند می‌شود و فرد امکان رفتار توام با استقلال در زندگی اجتماعی را از دست می‌دهد.

* روش‌های مدیریت احساسات را بیاموزیم

دکتر نوروزی گفت: مدیریت احساسات یکی از تکنیک‌هایی است که والدین باید بیاموزند و با کنترل اضطراب و درمان نگرانی از انتقال استرس‌ها به کودک و نوجوان خودداری کنند.

این روانپزشک افزود: از بهترین راه‌های آرامش کانون خانواده این است که بتوانیم به عنوان والد، اضطراب خود را درمان کنیم، این استرس و نگرانی را به فرزندان منتقل نکنیم و در صورت ادامه یافتن حالت‌های استرس و اضطراب به روانپزشک و مشاور مراجعه کنیم.

  • منبع خبر : خبرگزاری صداوسیما