بی پولی! / طرح تقی پوریان برای رفع مسائل واحد چالوس
بی پولی! / طرح تقی پوریان برای رفع مسائل واحد چالوس
تقی پوریان با اظهار اینکه پرداختی‌های ما منوط به وصول از دانشجویان است، تصریح کرد: نتیجه آن شد که ما به علت نبود منابع مالی کافی در انجام تعهدات با دستگاه های نامبرده دچار مشکل شویم یعنی ناچار شدیم برای مدت کوتاهی در فیش حقوقی کارکنان در قسمت کسورات، حق بیمه، اقساط و... را لحاظ کنیم اما چون منابعی در دست نبود، نتوانستیم مبالغ مدنظر را به تامین اجتماعی، بانک و دارایی پرداخت کنیم و موجب بروز این حواشی شد.

تیرنگ نیوز- مجید ساجدی فر: شاید شما هم زمزمه های حواشی اخیر واحدهای دانشگاه آزاد در مازندران را شنیده باشید که صدای بخشی از کارکنان این واحدها را در آورده است.

البته گفته می شود این موضوع مختص مازندران نیست و برخی استان های دیگر در کشور نیز با آن دست به گریبان اند.

هرچه که هست وقوع چنین حواشی در هر واحد و دستگاه و سازمانی، جالب نیست و همه گیری یک مساله، دلیل بر توجیح یا ساده انگاری آن نمی شود و از بار منفی آن نمی کاهد.

ما در این مطلب، ابتدا طرح مساله می کنیم و کلیات دیدگاه های کارکنان را می آوریم و در ادامه نقطه نظرات مسئولان دانشگاه را منعکس می کنیم تا به قضاوتی صحیح تر نسبت به حواشی اخیر برسیم.

کارکنان از بازی دوسرباخت خود می گویند

گزارش های دریافتی رسانه تیرنگ از چند واحد دانشگاه آزاد در مازندران از جمله واحد چالوس حاکی از آن است که از شهریور امسال (سال 1400) حق بیمه، مالیات و اقساط بانک از حقوق کارکنان کسر می گردد اما به دستگاه های مربوطه (تامین اجتماعی، دارایی و بانک) پرداخت نمی شود!

موضوعی که باعث شد این دست کارکنان، بعضا از سوی دستگاه های نامبرده، مشمول جریمه و تنبیهات قانونی شوند که به نوعی بازی دو سر باخت است. یعنی هم مبالغ مدنظر ماهانه از حقوق آن ها کسر می گردد و هم با مساله ای به نام جریمه مواجه می شوند.

به عنوان مثال گفته می شود تا همین چند روز قبل (نزدیک به 4 ماه) دفترچه های بیمه افراد مذکور از سوی سازمان تامین اجتماعی مسدود شده و آن ها نمی توانستند از خدمات مریوطه بهره مند گردند یا همکاران بازنشسته این دانشگاه حتی از دریافت حقوق بازنشستگی خود از سازمان تامین اجتماعی محروم شده بودند!

حقوق کارمندی اندک است و هزینه ها بسیار

دغدغه این دست کارکنان این است که در چنین شرایط دشوار اقتصادی و تورم حدود 50 درصدی، هزینه های گزاف درمان را چگونه تامین کنیم و اگر خدای نکرده فردی یا خانواده اش بیمار شود چگونه می تواند با حقوق بخور و نمیر کارمندی از پس هزینه های آزاد چند صد هزار تومانی یا چند میلیونی درمان برآید؟

این دست کارکنان می گویند هر کدام بین 10 تا 25 سال سابقه کار در این دانشگاه داریم و فقط چیزی حدود 5 میلیون حقوق دریافت می کنیم! در حالی که هم ردیف های ما در ادارات دیگر با چنین سابقه ای بیش از 10 -15 میلیون تومان حقوق و مزایا دارند.

تقی پوریان: نبود منابع مالی عامل مسائل اخیر بود

یوسف تقی پوریان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس در گفت و گو با تیرنگ درباره حواشی پیش آمده اظهار کرد: این حواشی پس از همه گیری ویروس کرونا، پیک های متوالی و تعطیلی دانشگاه ها و بسیاری از مشاغل حادث شد که منجر به برگزاری کلاس ها به شکل غیر حضوری و عدم پرداخت شهریه توسط بسیاری از دانشجویان در اثر شرایط دشوار کاری و اقتصادی به مدت 4 ترم متوالی گردید و این عاملی شد که دانشگاه ها از لحاظ اقتصادی دچار مشکل شوند.

وی با بیان اینکه در دانشگاه آزاد چالوس از 5 هزار دانشجو 4 هزار دانشجو بدهکار هستند، افزود: ما در طول چهار ترم با دانشجویان همکاری کردیم چرا که به دلیل ویروس کرونا و شرایط بد اقتصادی واقعا توانایی پرداخت شهریه را نداشتند در حالی که ما قانونا می‌توانستیم با بستن سامانه دانشجویان برای وصول بدهی ها به آن ها فشار بیاوریم اما ترجیح داده ایم در چنین شرایطی مدارا کنیم حتی زمانی که با مسائل مالی مواجه شدیم از اعمال فشار به دانشجویان خودداری نمودیم.

تقی پوریان با اظهار اینکه پرداختی‌های ما منوط به وصول از دانشجویان است، تصریح کرد: نتیجه آن شد که ما به علت نبود منابع مالی کافی در انجام تعهدات با دستگاه های نامبرده دچار مشکل شویم یعنی ناچار شدیم برای مدت کوتاهی در فیش حقوقی کارکنان در قسمت کسورات، حق بیمه، اقساط و… را لحاظ کنیم اما چون منابعی در دست نبود، نتوانستیم مبالغ مدنظر را به تامین اجتماعی، بانک و دارایی پرداخت کنیم و موجب بروز این حواشی شد.

مسائل واحد چالوس مرتفع شد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس با اشاره به اقدامات انجام شده برای تسریع در رفع حواشی موجود بیان کرد: بدهی های مربوطه بیمه تامین اجتماعی برای 5 ماه بود که 3 ماه آن (مرداد، آبان و آذر) پرداخت گردید و بلافاصله پس از پرداخت، مسائل دفترچه تامین اجتماعی این دست از کارکنان ما مرتفع شد. البته پرداخت دو ماه شهریور و مهر هم در دست اقدام است و به زودی انجام می شود.

وی ادامه داد: درباره اقساط بانک ملی نیز اقدامات لازم را انجام داده ایم و اواخر تیرماه- اوایل مردادماه مبلغ یک میلیارد از اقساط معوقه را پرداخت نمودیم. ضمن اینکه حقوق معوقه کارکنان هم بروز شد و در حال حاضر مساله ای به نام حقوق معوقه نداریم.

تقی پوریان با بیان اینکه در صدد رفع مسائل موجود در اسرع وقت هستیم، گفت: این یک مساله فراگیر است و واحد چالوس کمترین بدهی را نسبت به سایر واحدها داراست از ۱۴ واحد دانشگاه آزاد در مازندران ۸ واحد  و در سطح کشور نیز علاوه بر مازندران ۸ استان دیگر از جمله استان فارس با چنین مسائلی مواجه هستند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس در پایان اظهار کرد: واحد چالوس طرح توجیهی فروش املاک مازاد را به استان ارائه داده و خوشبختانه این طرح تایید شد و قرار است به سازمان -قسمت کمیسیون معاملات- ارائه شود که دو هفته آینده برای دفاع از طرح به آنجا می رویم که اگر این طرح ما در سازمان تایید گرد ان شاءالله همه مسائل مالی ما مرتفع می شود.

حرف آخر

سعی ما در این گزارش بر این بوده که اظهارات و نقطه نظرات دو طرف ماجرا را  بر اساس فهم و درک خود از حواشی پیش آمده، منعکس کنیم و تلاش کردیم به همه ابعاد ماجرا بپردازیم از اینرو قضاوت را به مخاطبان مان و افکار عمومی می سپاریم.

مطمئنا همه دستگاه ها و نهادها گاها با مسائل و دشواری هایی مواجه می شوند و این اجتناب ناپذیر است، مهم این است که در اسرع وقت نسبت به رفع بحران های احتمالی اقدام عملی صورت گیرد.

برای همین امیدواریم مثل واحد چالوس با اتخاذ تصمیمات درست و عملی به زودی شاهد رفع مسائل مربوطه در همه واحدها باشیم. انصافا وقوع چنین حواشی آن هم در نهادهای فرهنگی جامعه چندان زیبنده نیست.

مسلما رضایت کارکنان در هر مجموعه و سازمانی بدون اعمال شفافیت، پاسخگویی، اجرای عدالت، رعایت حق الناس، رفع موانع و مسائل موجود و مواردی از این دست محقق نمی شود.