بیچاره پاکبان‌ها
بیچاره پاکبان‌ها
اسماعیلی عضو شورای شهر قائم‌شهر با بیان اینکه لباس پاکبانی پس از لباس سربازی یکی از مقدس‌ترین لباس‌های خدمت در کشور است، گفت: سقف جذب نیروی شهرداری قائمشهر پر است، ما نمی‌توانیم نیرو جذب کنیم، قرار شد تا دو ماشین مکانیزه که جاروکشی می‌کنند تهیه شود که با این موضوع حدود پانزده نفر نیروی ما آزاد می شوند.

تیرنگ نیوز : هنوز آفتاب طلوع نکرده و خورشید رخش را نشان نداده، در صبح‌های سرد اگر فقط چند قدم در کوچه و خیابان‌های شهر برداریم افرادی را می بینیم که از مشغول فعالیت هستند.

کارشان سخت و طاقت‌فرساست، همه این را می‌دانیم و می‌گویند، اما تا در کنارشان نباشیم و نبینیم، نمی‌توانیم درک کنیم معنای این سختی چیست؟

تا یک شب سرد و تاریک از خانه گرممان بیرون نیاییم و جاروکشیدن و جمع‌کردن زباله‌های کنار خیابان را نبینیم، نمی‌توانیم این سختی را درک ‌کنیم.

دستانش پینه بسته و با جاروی بلندی که در دست دارد خیابان‌های شهر را تمیز می‌کند. به چهره اش می خورد که حدود سی و پنج تا چهل سال سن داشته باشد. از او در خصوص مشکلات این شغل شریف می پرسم. او می‌گوید: طبق قانون ما هم مثل همه‌ی کارگرها حق گرفتنِ مرخصی داریم اما گاهی به ما مرخصی نمی‌دهند مگر زمانی که یکی از اقوام نزدیک ما فوت کند که آن زمان هم به سختی می‌توانیم مرخصی بگیریم. اگر همکاری بخواهد به مرخصی برود باید کسی را به عنوان جایگزین انتخاب کند در غیر اینصورت اصلا مرخصی نمی‌دهند.

او به کارهایی که یک پاکبان در طول روز یا شب باید انجام دهد اشاره می‌کند و می‌گوید:  شهرداری قائمشهر کمبود نیروی پاکبان دارد. البته این موضوع تنها در قائمشهر نیست و سایر شهرها هم همین وضع را دارند.

یک پاکبان دیگر هم در مورد وضعیتِ دریافت حقوق می‌گوید: با این حجم از کار و سختی کار در گرما و سرمای زمستان، هر ماه باید چشم‌انتظار واریز حقوقمان باشیم در صورتی که باید حقوق ما را سروقت پرداخت کنند تا بتوانیم برای ادامه کار انگیزه داشته باشیم.

او گفت که  پاکبانان مازندرانی در این شرایط حساس با جمع آوری زباله‌های عفونی و نظافت شهر در کنار مدافعان سلامت قرار داشتند و دارند تا کرونا را ریشه کن کنیم.

 

در همین رابطه با عضو شورای شهر قائمشهر هم کلام شدیم.  مفید اسماعیلی عضو شورای شهر قائم شهر، آزاده، جانباز، مدافع حرم و نویسنده دفاع مقدس است که چندی پیش برای دفاع از حقوق پاکبانان چند شب لباس پاکبانی پوشید و همراه آنان مشسغول به کار شد.

او به خبرنگار تیرنگ گفت که شغل پاکبانی را چیزی جز عشق و ایثار و صبوری نیست.

اسماعیلی  با اشاره به کمبود پاکبان‌ها و نیروهای خدماتی، گفت: شهروندان قائم‌شهر در طول روز بیش از ۱۱۰ تن زباله تولید می‌کنند.

مفید اسماعیلی عضو شورای اسلامی شهر قائم‌شهر با اشاره به اینکه مدتی است خود پوشیدن لباس نارنجی پاکبانی را ترویج می‌کنم، اظهار کرد: لباس پاکبانی پس از لباس سربازی یکی از مقدس‌ترین لباس‌های خدمت در کشور است. در درجه اول برای فرهنگ‌سازی و احترام به مقام پاکبان‌ها این لباس را می‌پوشم، زیرا هنوز عده‌ای نسبت به این شغل نگاه درستی ندارند.

وی افزود: یکی دیگر از دلایل پوشیدن لباس پاکبانی اعتراض به وضعیت کاری و معیشتی آنها است که به‌رغم تمام تلاش‌های انجام شده، هنوز به نتیجه مؤثری نرسیده است.

عضو شورای اسلامی شهر قائم‌شهر با اشاره به اینکه علاوه‌بر کمبود پاکبان‌ها و نیروهای خدمات شهری مشکلات دیگری نیز در مدیریت شهری داریم که رفع آنها باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: حق و حقوق قانونی پاکبان‌ها نیز از جمله مشکلاتی است که باید رفع شود، لازم است بدانیم شغل پاکبانی تعطیلی ندارد و این در حالی است که آنها حقوق خود را تمام و کمال دریافت نمی‌کنند و نیاز به حمایت دارند.

این عضو شورای شهر قائم‌شهر با بیان اینکه  چون سقف جذب نیروی شهرداری قائمشهر پر است، ما نمی‌توانیم نیرو جذب کنیم، گفت: قرار شد تا دو ماشین مکانیزه که جاروکشی می‌کنند تهیه شود که با این موضوع حدود پانزده نیروی ما آزاد می شوند و ما می توانیم از این پانزده نفر استفاده بهینه کنیم.