برف سفید پیری روی سر جمعیت!
برف سفید پیری روی سر جمعیت!
در واقع امروز ما دچار بحران جمعیت هستیم، افزایش و کاهش جمعیت از یک حدی بحران تلقی می‌شود. هرگونه خارج شدن از تعادل جمعیت چه در خصوص پیری یا موالید بحران محسوب می‌شود.

 

تیرنگ:
کارشناسان می‌گویند که سناریوهای جمعیتی کشورمان وضعیت خوبی را برای آینده جمعیتی ایران تصویر نمی‌کنند. حتی حالا هم که چند سالی از ابلاغ و اجرای قانون جوانی جمعیت گذشته باز هم سیمای جمعیتی کشورمان بهتر نشده‌است! البته که تغییر سیاست‌های جمعیتی از کاهشی به افزایشی در تمام کشورهای دنیا امری زمانبر، پرهزینه و کم‌بازده است!
در واقع امروز ما دچار بحران جمعیت هستیم، افزایش و کاهش جمعیت از یک حدی بحران تلقی می‌شود. هرگونه خارج شدن از تعادل جمعیت چه در خصوص پیری یا موالید بحران محسوب می‌شود.
پیری جمعیت امنیت روانی و اجتماعی یک جامعه را به چالش می‌کشد، پیری جمعیت زمانی آثار سو خود را مشخص می‌کند که دیگر نمی‌شود آن را جبران کرد.
وقتی برف سفيد پيری بر سر و روی آدم‌ها می‌نشيند و وارد زمستان عمر می‌شوند نيازها و مطالباتی دارند كه بايد در نظر گرفته شود. اگرچه هر فصلی از عمر زيبايی‌های خاص خودش را دارد اما نبايد فراموش كنيم كه با افزايش سن به بالای 60 سال افراد آسيب‌پذيریی‌های خاص خودشان را پيدا می‌كنند و گاهی يك شكستگی می‌تواند يك سالمند را تا پايان عمر زمينگير كند و اینجاست که نقش جوانی جمعیت خودش را نشان می‌دهد.
مصطفی راد پسر سی و پنج ساله‌ای که از دانشگاه پیام‌ نور لیسانس روانشناسی گرفته است، به تیرنگ گفت: به علت هزینه بالای زندگی تمایلی به ازدواج ندارم.
وی از هزینه بالای طلا، مهریه، اجاره خانه و لوازم خانگی گفت و ادامه داد: با وضعیت موجود در بازار کار چگونه می‌توانم ازدواج کنم؟
راد می‌گوید: مسئولان از پیامدهای پیری جمعیت می‌گویند در حالیکه شرایط ازدواج جوانان را فراهم نمی‌کنند!
سمیه رجبی کارشناس حقوق در گفت‌وگو با تیرنگ دلایل عدم تمایلش به ازدواج را وضع نامساعد اقتصادی دانست.
او می‌گوید که حقوقی که جوانان دریافت می‌کنند کافی نیست و نمی‌توان از پس مخارج زندگی بر آمد.
او همچنین می‌گوید برخی خواستگارهایم حتی ماشین ندارند!

✓توسعه و پیشرفت آینده مازندران به جوانی جمعیت وابسته است

استاندار مازندران با اشاره به گسترش تهاجم فرهنگی تک فرزندی در استان، هشدار بحران پیری جمعیت را بسیار جدی توصیف کرد و گفت: قرار داشتن در رتبه بیست و هفتم جوانی جمعیت بین استان های کشور، نشان دهنده رسیدن به بحران پیری جمعیت است.
سید محمود حسینی‌پور در آیین افتتاح اتاق رصد وضعیت جوانی جمعیت اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران مستقر در ساری افزود: امروز اتاق رصد وضعیت جوانی جمعیت همه نظام مسایل و شاخص های ازدواج و فرزند آوری را احیاء و احصا کرده است.

وی توضیح داد:‌ توسعه و پیشرفت آینده مازندران به جوانی جمعیت وابسته است، چهار مقوله سبک زندگی، اقتصاد، فرهنگ و بهداشت و درمان اثرگذارترین و محوری‌ترین موضوع‌ها در پیری جمعیت مازندران است.
وی با ذکر این نکته که این اتاق بر اساس داده‌های جمعیتی هر محله و روستای مازندران نظام مسایل و شاخص‌های ۲۷ گانه عملیاتی شدن جوانی جمعیت را انجام داده است، ادامه داد: جوانی جمعیت مازندران به عنوان اولویت نخست امسال فعالیت‌های استان است، امروز وضعیت بحرانی جمعیتی هر شهرستان استان مازندران تبیین و احصا شده است.

استاندار مازندران گفت:‌ هر یک از فرمانداران، بخشداران، دهیاران و شهرداران در کنار دیگر مسوولان مرتبط با جوانی جمعیت از جمله ثبت احوال، دانشگاه علوم پزشکی و مسکن و شهرسازی باید به حل مسایل جوانی جمعیت بپردازند.
حسینی‌پور تصریح کرد: همه مسوولان ملزم به رصد مداوم جمعیتی مازندران هستند، حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ماموریت محوری دفتر امور بانوان و خانواده استانداری است.
نماینده عالی دولت در مازندران مردمی سازی در حل نظام مسائل جوانی جمعیت مازندران را از مهمترین راهکارها اعلام کرد و گفت: به طور یقین برای جلوگیری از شکست این طرح باید از قدرت مشارکت مردم بهره بگیریم.

✓خطر نفوذ ژست تک فرزندی بین خانواده‌های روستاهای مازندران

وی اطلاع رسانی مناسب از وضعیت جمعیتی هر منطقه مازندران را بسیار مهم دانست و توضیح داد: امروز خرده فرهنگ تک فرزندی یک ژست در بین جوانان شده است، حتی این فرهنگ وارداتی در روستای استان نیز رسوخ کرده است.
حسینی‌پور با اظهار این که جوانی جمعیت در کشور متناسب با شرایط استان‌ها رصد شده و مازندران در وضعیت بحرانی جوانی جمعیتی قرار گرفته است، گفت: امروز این موضوع اجتماعی جوانی جمعیت در قالب قرارگاه باید دنبال شود، یعنی همه مدیران و مسوولان در هر رده‌ای باید پای کار بیایند.
استاندار مازندران خاطر نشان کرد: باید از چهره‌های ورزشی، فرهنگی، هنری، سیاسی و اجتماعی در اهمیت توجه به جوانی جمعیت استفاده کرد، افراد و خانواده‌های پر جمعیت مشهور مازندران باید شناسایی و اطلاع رسانی شوند. همچنین میزهای کارشناسی جوانی جمعیت در دانشگاه با حضور استادان و دانشجویان همراه با تبیین و عملیاتی کردن بسته های حمایتی جوانی جمعیت شکل گیری و اطلاع رسانی شود.
وی ادامه داد:‌ امروز ماموریت‌های جوانی جمعیتی در هر یک از روستاها و محلات شهری مازندران مشخص شده است، متغیرهای اقتصادی، اجتماعی و اشتغال جوانی جمعیت را باید با حمایت‌های خود در محلات شهری و روستاهای استان حل و فصل کنیم تا واقعه ازدواج و فرزندآوری انجام شود.
استاندار مازندران بر لزوم پیوست رسانه‌ای جوانی جمعیت استان تاکید کرد و گفت: بار دیگر یادآور می شوم که مازندران استان پیر شناخته شده و رتبه ۲۷ بین استان‌های کشور در جوانی جمعیت قرار گرفته است و این یعنی بحران جمعیت!

حسینی‌پور اظهار داشت: با توجه به گسترش مهاجرت‌هایی که در مازندران شکل گرفته است، امروز با بحران هویتی مواجه شده‌ایم، تاکید می‌کنم اگر همه طرح‌های جوانی جمعیت بر اساس پیش‌بینی‌ها در ازدواج و فرزندآوری محقق شود، برای رسیدن به نرخ باروری استاندارد و خروج از بحران پیری جمعیت تا ۱۰ سال آینده به طول می انجامد.

نماینده عالی دولت در مازندران گفت: اکنون اتاق رصد وضعیت جوانی جمعت مازندران سهمیه ازدواج و فرزندآوری سالانه هر شهرستان را بر اساس توزیع جمعیت هر منطقه شهری و روستایی مشخص کرده است.
وی گفت: مهمترین موضوع جوانی جمعیت در کنار اقتصاد، اشتغال مسکن، خلاء فرهنگی است، بررسی‌ها نشان داده است که بیشترین تک فرزند در مازندران مربوط به خانواده‌های با اقتصاد قابل توجه و مطلوب است.