5
مدیرکل اجتماعی استانداری مازندران در گفت وگو با تیرنگ درباره جمع آوری مشارکت های مردمی در معابر عمومی و خصوصی عنوان کرد؛

برخورد شدید و قانونی با متخلفان/ مردم تخلفات مربوطه را گزارش دهند

  • کد خبر : 16743
  • ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۳
برخورد شدید و قانونی با متخلفان/ مردم تخلفات مربوطه را گزارش دهند
رجبی با اشاره به دریافت گزارش های متعدد مبنی بر جمع آوری مشارکت های مردمی در معابر عمومی و خصوصی و مراجعه به درب منازل گفت: طبیعتا نتیجه این دست اقدامات، بی اعتمادی به خیریه ها و فرسایش پایگاه اجتماعی آن ها می باشد. بنابراین اینگونه روش های غیرمتعارف، مشمول تکدی گری بوده و بر اساس مواد 712 و 713 قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می شود و عدم رعایت آن ها علاوه بر تعلیق و ابطال پروانه فعالیت، مشمول پیگرد قانونی می باشند.

تیرنگ نیوز- سرویس اجتماعی: بخشی از پیام های دریافتی بخش شهروند خبرنگار تیرنگ به عملکرد برخی خیریه ها در سطح شهر مرتبط است به اینکه افرادی موجه و حتی شیک پوش با در دست داشتن دستگاه پوز (کارتخوان) و ارائه فیش و رسید به شهروندان در کوچه ها و خیابان ها یا با مراجعه به درب منازل به نام خیریه، كمك به بیماران خاص، سرطانی و غیره از آن ها طلب كمک نقدی و غیرنقدی می كنند.

حال پرسش هایی که پیرامون موضوع ذکر شده مطرح می شود از این قرار است: چرا در صدور مجوز به این گونه افراد، چندصدایی دیده می شود و هر نهادی به سبک و سلیقه خود عمل می کند؟ اساسا نهاد یا نهادهای صدور مجوز کدام نهادها هستند و معیار و مبنای صدور این مجوزها چیست؟ آیا به همان اندازه ی صدور مجوز، نظارت بر عملکرد و بررسی نوع مصارف آن ها صورت می پذیرد؟ اساسا چرا باید این حجم خیریه در سطح شهر و در کوچه و خیابان ها فعالیت کنند؟ نهادهای برخوردکننده با خاطیان احتمالی کدام نهادها هستند و اقدامات انجام شده در این باره چه بوده است؟ چرا نهادهای مسئول و مرتبطی چون کمیته امداد، بهزیستی و… تاکنون واکنشی به این نوع رفتار نشان نداده اند؟

می توان گفت اصلی ترین عامل چنین اتفاقاتی در سطح استان و کشور این است که در صدور مجوز برای فعالیت مراکز خیریه چند صدایی دیده می شود و مجوزات لازم از سوی چند نهاد مختلف مانند وزارت کشور، بهزیستی، استانداری‌ها و نیروی انتظامی صادر می شود.

این امر موجب شده نه فعالیت بخشی از خیریه ها در حد انتظار باشد و نه نظارت کافی روی آن ها صورت گیرد. متاسفانه موضع دولت ها نیز معمولا در این باره سکوت یا پرداختن به حواشی بوده است. چرا که ضعف دولت ها یا زمانبر بودن کشیدن بار مسائل جامعه، موجب شد در راستای کمک به دولت و مردم، خیریه ها و سازمان ‌های مردم نهاد شکل گیرند.

این موضوع باعث شد تا برخی خیریه های بدون مجوز روی کار آیند و سوء استفاده هایی نیز صورت گیرد. به طوری که برخی کارشناسان از فعالیت 15 تا 17 هزار موسسه خیریه در کشور صحبت می کنند این عدد اما فقط آمار مراکز خیریه مجوزدار است و نگران کننده ‌تر این است که از آمار مراکز خیریه بدون مجوز هیچ اطلاعاتی وجود ندارد!

وضعیت خیریه ها در استان مازندران نیز مثل وضعیت خیریه ها در کشور بی سروسامان است و همین چند مرجعی ها باعث شده خیریه یا سازمان های مردم نهاد غیر رسمی، مجوز نداشته ‌شان را به سازمان‌ ها و نهادهایی نسبت بدهند که واقعا از آن ‌ها اجازه فعالیتی دریافت نکرده ‌اند.

بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی مدیرکل فعلی بهزیستی مازندران، فقط این اداره کل بیش از ۸۷۰ موسسه خیریه فعال را به صورت رسمی، تحت پوشش خود دارد. مدیرکل فعلی دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هم تعداد موسسه های خیریه مجوز دار از استانداری را حدود 80 موسسه ذکر کرد که وجود این تعداد خیریه در یک استان بسیار نگران کننده است.

تعلیق، ابطال پروانه و پیگرد قانونی خیریه های متخلف

علی رجبی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران در گفت گو با تیرنگ اظهار کرد: اتفاقا این موضوع یکی از دغدغه های ما در ماه های اخیر و پس از دریافت گزارش های متعددی مبنی بر جمع آوری مشارکت های مردمی در معابر عمومی و خصوصی و مراجعه به درب منازل که موجب نارضایتی مردم شده است، بلافاصله اقدامات لازم را انجام داده ایم.

وی افزود: طبیعتا نتیجه این دست اقدامات، بی اعتمادی به خیریه ها و فرسایش پایگاه اجتماعی آن ها می باشد. بنابراین اینگونه روش های غیرمتعارف، مشمول تکدی گری بوده و بر اساس مواد 712 و 713 قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می شود و عدم رعایت آن ها علاوه بر تعلیق و ابطال پروانه فعالیت، مشمول پیگرد قانونی می باشند.

رجبی تصریح کرد: جمع آوری کمک های مردمی از طریق فروش قبض (دستگاه پز و…) انتشار تصاویر گروه های هدف، نصب صندوق (بدون مجوز از شورای توسعه و حمایت سازمان های مردم نهاد)، در معابر عمومی ممنوع می باشد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران ادامه داد: موسسه های خیریه صرفا می توانند در محل دفتر مرکزی و محل شعب و نمایندگی موسسه اقدام به جمع اوری کمک های مردمی از طریق شماره حساب رسمی اقدام نمایند و اعزام کارکنان به سطح شهرها، روستاها و سایر معابرعمومی ممنوع می باشد.

وی در پایان با بیان اینکه محدوده قانونی فعالیت موسسات خیریه صرفا در محدوده جغرافیایی مندرج در اساسنامه و پروانه فعالیت می باشد، افزود: موارد فوق را به صورت نامه ای رسمی همراه با رونوشت به دستگاه های مربوطه به اطلاع مدیرعامل خیریه های استان رسانده ایم و مردم می توانند تخلفات مربوطه را به مراجع قانونی اطلاع دهند.

حرف آخر

در نگاه نخست، این برداشت صورت می گیرد که با وجود این تعداد موسسه دراستان طبیعتا دیگر نباید شاهد وجود قشر آسیب پذیر در جامعه باشیم اما حقیقت این است که چنین نیست و این نشان می دهد که بسیاری از مراکز خیریه هم توان گره‌ گشایی لازم را ندارند، چرا که نبود قانون و نظارتی دقیق، دو عاملی است که رشد قارچ‌ گونه برخی موسسات خیریه بی مجوز را فراهم آورده و آن ها را از اهداف اصلی خود دور کرده است.

حتی می توان گفت باعث سو استفاده بسیاری از بی‌ مجوزها شده و گاها مشاهده می شود نفع شخصی را بر نیازهای جامعه هدف خود ترجیح می دهند. بروز موارد اینچنینی ممکن است در نهایت موجب بی اعتمادی مردم به خیریه های مجوزدار و فعال هم شود و تر و خشک با هم بسوزند.

یک ویژگی خوب خیریه های مجوزدار این است که وقتی فردی تصمیم به راه اندازی موسسه خیریه‌ای ایجاد کند حتما درباره پیشینه او از سوی مراجع مختلف سوال می ‌شود در حالی که دایرکنندگان موسسات غیرمجاز، گذشته‌ ای نامشخص دارند و از چشم قانون و ناظران دور می‌ مانند.

لینک کوتاه : https://tirangnews.ir/?p=16743

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.