بازداشتی ها/ امان از شهر بی شورا !
بازداشتی ها/ امان از شهر بی شورا !
بی تردید سال 99 را می توان سال سیاه ساروی ها نامید. سالی که خبرهای ناشی از فساد مالی مدیران شهری مرکز مازندران را پایانی نیست و هر روز ابعاد تازه تری از آن گشوده می شود.عملکرد شورای پنجم ساری نشان داد: فرقی نمی کند دکتر باشی یا مهندس، سردارباشی یا استاد، اصلاح طلب باشی یا اصولگرا، همینکه به دستت ترنج دادند، ببُری! همینکه آب دیدی شناگری قابل شوی....

تیرنگ نیوز – مجید ساجدی فر: دستگیری هشت عضو شورای 9 نفره شهر ساری – البته تا اینجا- همه را در شوک بزرگ و سردرگمی بهت آور فرو برد. حال برای پی بردن به عمق فاجعه، دستگیری شهردار ساری و بیش از 20 تن از عوامل شهرداری را به آن اضافه کنید.

بی تردید سال 99 را می توان سال سیاه ساروی ها نامید. سالی که خبرهای ناشی از فساد مالی مدیران شهری مرکز مازندران را پایانی نیست و هر روز ابعاد تازه تری از آن گشوده می شود.

مردمی که در این روزگار نامساعد اقتصادی و اجتماعی، هر روز خبر دستگیری چهره هایی که قرار بود خادمان شهرشان باشند را با بهت و ناباوری در رسانه ها و فضای مجازی می خوانند و خیره در اندیشه ای غریب از خویش می پرسند فلانی هم ….؟

عملکرد شورای پنجم ساری نشان داد: فرقی نمی کند دکتر باشی یا مهندس، سردارباشی یا استاد، اصلاح طلب باشی یا اصولگرا، همینکه به دستت ترنج دادند، ببُری! همینکه آب دیدی شناگری قابل شوی….

دلمان می گیرد از اینهمه سوء مدیریت‌ها، بی ‌تدبیری ها، سوء استفاده از قدرت، رانتخواری و مفاسد اقتصادی!

دیگر به چه کسی و جریانی می توان اعتماد کرد وقتی آخرین جرعه جام تهی این مردم بینوا و محنت زده را خادمان و منتخبانشان می نوشند و از سرنوشت و سرانجام به دام افتادگان درس عبرت نمی گیرند.

البته خود مردم هم تا حدودی در وقوع چنین حوادثی دخیل اند. وقتی ملاک انتخاب، شام و ناهار باشد یا فروش آرا، نباید بیش از این انتظار داشت.

همه اینها فقط یک روی سکه است که خاطر آدمی را می آزارد اما این سکه روی دیگری هم دارد که خوشایند است و نشان می دهد عزمی جزم برای مبارزه با فساد در بخش مدیریت شهری وجود دارد و هم حجت‌الاسلام اکبری رئیس کل دادگستری مازندران و هم سردار سیاوش مسلمی فرمانده سپاه کربلای استان، بارها به صراحت اعلام کرده اند« در برخورد با مفسدان اقتصادی تعارف نداشته و ندارند و هر فردی به دنبال اخلال در نظام اقتصادی باشد با پشتیبانی از قانون دست مفسدان اقتصادی را قطع می‌کنند».

مطمئنا در این شرایط حساس، ورود مقتدرانه و جدی دستگاه اطلاعاتی و مراجع قضایی در ریشه کن کردن فساد سیستمی، نکته امیدبخش ماجراست و خبر دستگیری مقصران و مسببان اصلی شکل گیری فساد و دست اندازان به حقوق بیت المال، التیامی است بر جراحت احساسات و باورهای مردم.

ضمن آنکه مبارزه با فساد در همه ابعاد آن، در نهایت سبب خرسندی و رضایت مردم از دستگاه قضایی خواهد شد و افزایش امنیت روانی جامعه و افزایش کارآمدی را به دنبال خواهد داشت.

به نظر می رسد کار شورای پنجم ساری به پایانش رسیده است دیگر اعضای جایگزینِی هم وجود ندارند که به صورت موقت، عضو شورا شوند تا جلسات این شورا برقرار شود.

اگر اعضای دستگیر شده و اعضای تعلیق نشده نتوانند بی گناهی خود را ثابت کنند، حکم این اعضا دائمی خواهد شد و از آنجا که فرصت شورای شهر پنجم کشور تا خرداد ماه سال آینده است به نظر نمی رسد فرصت بازگشت اعضای بازداشتی و تعلیق شده وجود داشته باشد.

خدا کند هیچوقت خبر دستگیری آخرین بازمانده شورای اصلی ساری به گوش نرسد تا کمی از کورسوی اعتبار و حیثیت شورای پنجم مرکز مازندران باقی باشد!

اینکه همه اعضای اصلی شورای مرکز استانی چون مازندران، آن هم به علت فساد مالی از گود کنار روند، فاجعه ای بزرگ و درس عبرتی بزرگتر برای همه کسانی است که تصمیم دارند روزی به این عرصه ورود کنند.

لازم به ذکر است پرونده اختلاس در شهرداری ساری برای اولین بار تیر ماه سال ۹۷ از سوی دادستان عمومی و انقلاب وقت ساری با عوان تخلف مالی ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریالی باز شد.

سید یونس حسینی در نشست خبری هفته قوه قضاییه گفته بود که عنوان این تخلف مالی شهرداری ساری ” اختلاس ” است و افراد زیادی هم بر اساس گزارش های اولیه در این تخلف دخیل هستند.

اگر چه تا یک سال بعد اطلاعاتی از این پرونده به بیرون درز نکرد ، ولی اول تیرماه ۹۸ رییس کل دادگستری مازندران اعلام کرد که پرونده شهرداری ساری برای رسیدگی به دادسرای تهران ارسال شده تا تصمیم نهایی گرفته شود.

گروه رسانه ای تیرنگ، در پایان ضمن قدردانی و تشکر از اقدامات اخیر دستگاه قضایی و اطلاعاتی مازندران، خواهان استمرار تحولات اساسی و اصلاح گرانه در راستای مبارزه با مفاسد و ناهنجاری های اقتصادی در استان است.