انتخاب آگاهانه آینده ساز است
انتخاب آگاهانه آینده ساز است
انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برای تعیین نمایندگان دوازدهمین دوره مجلس برگزار خواهد شد. پس از موافقت شورای نگهبان با یکی از تاریخ‌های پیشنهادی وزارت کشور، تصمیم بر این شد که این انتخابات همزمان با انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در روز جمعه برپا شود.

تهیه و تنظیم:رقیه سعیدی نژاد
انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برای تعیین نمایندگان دوازدهمین دوره مجلس برگزار خواهد شد. پس از موافقت شورای نگهبان با یکی از تاریخ‌های پیشنهادی وزارت کشور، تصمیم بر این شد که این انتخابات همزمان با انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در روز جمعه برپا شود.
استمرار و اقتدار نظام‌های سیاسی بر پایه رضایتمندی، اعتماد عمومی و اراده شهروندان و استمرار و اقتدار آنها وابسته به مشارکت سیاسی شهروندان است. این مشارکت در قالب‌های مختلفی شکل می‌گیرد که یکی از آنها حضور شهروندان در انتخابات است.
جمهوری اسلامی ایران به عنوان نظام مردم‌سالار دینی که ساختار و محتوای آن از طریق رای مستقیم مردم بنیان نهاده شد در طول بیش از ۴4 سال پس از انقلاب اسلامی ایران 39 انتخابات برگزار کرده است.
زندگی سیاسی و اجتماعی ما نیز نتیجه تصمیم‌گیری و انتخاب‌های ماست همه از تاثیر انتخاب‌های بزرگ، مثل انتخاب کار و همسر در زندگی شخصی و اجتماعی مطلع هستند. انتخاب‌هایی که ما خواهیم داشت می‌توانند بهترین یا بدترین ها را برای ما رقم بزنند. هر انتخابی اعم از سیاسی اجتماعی و شخصی که در زندگی انجام می‌دهیم می‌تواند ما را به اهداف‌ و آینده مان نزدیک‌تر کند یا ما را به سمت شکست هدایت کند. در این خصوص با کارشناسان مسایل سیاسی و اجتماعی گفتگویی داشتیم که در ذیل می خوانید.
مهندس حسین زاده یکی از فعالان سیاسی اجتماعی در این باره گفت: نکته مهمی که درباره انتخابات وجود دارد این است که هر انتخابی می‌تواند آغاز کننده آغاز یا پایان یک جریان یا شرایط خاص باشد بسیاری از مردم تصور می‌کنند که بزرگترین مشکل در تصمیم‌گیری انتخاب‌های غلط است اما بزرگ‌ترین اشتباه اکثر افراد در زندگی سیاسی و اجتماعی این است که هنگام تصمیم‌گیری، به انتخاب‌های خودشان توجه نمی‌کنند و قبل از شناخت افراد اصل بنا به مصلحت‌های سطحی یا سفارشی انتخاب می کنند. البته توجه دارید که به هیچ وجه توصیه نمی‌شود در انتخاب‌های حیاتی زندگی از روش انتخاب سریع استفاده کنید بلکه با اطمینان و در کمال آرامش با مطالعه و تحقیق یک انتخاب درست داشته باشید چرا که این گونه انتخابات سیاسی نه تنها برای ما مهم است بلکه می تواند آیندگان ما را نیز تحت تاثیر قرار دهد پس با شناخت و دقت انتخاب کنید و سهم بالایی در تصمیمات مهم داشته باشید.

دکتر زکریا مسئول یکی واحد های صنعتی نیمه دولتی در مازندران گفت:انتخابات پیش رو یک تکلیف است در دنیایی که هر بیگانه‌ای قصد دشمنی با ایران را دارد تنها ترس آنها حضور مردم همیشه در صحته ایران است و مردمی که همیشه پشتوانه نظام باشند خاری بر چشم دشمنان هستند .اگر کمی واقع بین باشیم انتخابات مجلس یکی از مهمترین انتخابات کشور است که انتخاب درست یا غلط به طور مستقیم در زندگی ما تاثیر دارد. این روزها همه افراد به دنبال راهی هستند تا بتوانند در انتخاب‌‌هایشان موفق عمل کنند و بهترین فرد را انتخاب کنند که پیروز میدان رقابت باشد انتخاب ‌درست می‌توانند در طول زمان نتایج فوق‌العاده‌ای برای ما داشته باشد.

مهندس رمضانی فعال سیاسی و اقتصادی گفت: بسیاری از افراد این گونه فکر می‌کنند که اگر در انتخابات شرکت نکنند تصمیم ‌ درستی گرفتند و راهی برای اعتراض پیدا کرده‌اند کمااینکه بدترین راه را انتخاب کرده‌اند با شرکت در انتخابات و مشارکت حداکثری از انتخاب افراد صالح استقبال و از انتخاب نادرست پیشگیری کنند.تحقیقات نشان داده است که نتیجه بعضی ناکامی های اقتصادی و سیاسی نتیجه انتخابات و تصمیمات غلط گذشته است که اثرات آن تا چندین سال بعد مشخص می‌شود.
خانم حمیدی فعال سیاسی فرهنگی در این باره گفت: یکی از مهم‌ترین مراحل انتخاب درست در زندگی سیاسی این است که در وهله اول شناخت کافی و درست از کاندیدای مورد نظر داشته باشیم و پس از انتخاب مسئولیت انتخابمان را بپذیریم. با افرادی که در زندگی شخصی، کاری و سیاسی خود موفق نیستند گفتگو کنید متوجه یک نکته مشترک در آنها می شوید و آن موضوع انتخاب سطحی و بدون آگاهی در موضوعات مختلف است.
در انتخابات فقط خود ما هستیم که می‌توانیم شرایط جامعه مان را تغییر دهیم هیچ کس نمی‌تواند شرایط زندگی ما را بهبود ببخشد جز خود ما وراهش مشارکت مدنی و حضور حداکثری است. البته در این مسیر کمک گرفتن از افراد موفق، نه تنها اشکالی ندارد بلکه در سریع تر شدن این روند هم تاثیر مثبتی دارد.

اکبری یکی از پیمانکاران سازمانی گفت: من در انتخاب‌هایم تا کنون کمترین خطا را داشتم بنا به موقعیت شغلی و اجتماعی که دارم افراد زیادی زمان انتخابات به من رجوع می کنند تا برایشان تبلیغ کنم یا به کارکنانم بگویم به ایشان رای بدهید چرا که مورد وثوق من است یا خیری برای من داشته است . اما خوشبختانه تا کنون کمترین خطا را داشتم چرا که به محض ورود کاندیداها شخصا تحقیق می کنم و به دوراز احساسات اطلاعات را بررسی می کنم برای داشتن یک انتخاب درست گاهی از غریزه و قدرت ذهن خود کمک می‌گیرم. بدون شک کم و بیش با توانایی‌ها و شگفتی‌های ضمیر ناخودآگاه در انسان آشنایی دارم و با بکارگیری آن بهترین گزینه را انتخاب و به سایرین پیشنهاد می کنم چون برخی‌ها بدون تحقیق و حتی بدون آگاهی از وظایف یک نماینده آن را انتخاب می کنند و ضربات مهلکی بر پیکره جامعه می زنند . وظایف یک نماینده قانونگذاری نظارت و پیگیری است اگر یک فرد حداقل اینها را نداند پس چرا باید گزینه انتخابی من باشد. صرفا نسبت فامیلی یا رفاقت نمی‌تواند انتخاب اصلح به ما بدهد. خواهش من این است درست انتخاب کنید تا بعدها ضربه نخورید.

هاشمی کارخانه دار و فعال حوزه سیاسی و اقتصادی هم گفت: قطعا همه ما کم‌وبیش با معنی کلمه انتخابات آشنایی داریم و همه ما تا کنون دست به انتخاب‌های بی‌شماری در زندگی خود زده‌ایم. انتخاب اصلح در همه امور زندگی یک توانایی ذاتی است که از قدرت اختیار در انسان سرچشمه می‌گیرد. در واقع معنی لغوی انتخاب، برگزیدن یک از بین چندین گزینه موجود است حال که من تاکنون با انتخاب درست در عرصه اقتصادی موفق بوده‌ام.
از نظر من شخصی که دست به انتخاب کردن می‌زند باید بداند تنها برای سرنوشت خود تصمیم نمی گیرد بلکه برای یک ملت تصمیم می گیرد اگرچه انتخاب کردن یک امر بدیهی است اما با این حال مسئله مهم این است که بتوانیم یک انتخاب‌گر حرفه‌ای باشیم چرا که همیشه در زندگی باید انتخاب‌هایی انجام دهیم پس بهتر است انرژی مان را صرف انتخاب درست نماییم تا با افتخار از انتخاب خود یاد کنیم.

توصیه کارشناسان سیاسی برای شرکت در انتخابات تاثیرگذار و آینده ساز مشارکت حداکثری بسیار موثر است و تا هنگامی که هر یک از هموطنان ما خود را مکلف به حضور پای صندوق‌های رای ندانند نمی‌شود انتظار یک تغییر شگرف داشت ما مردم ایران همیشه امنیت و اقتدار ملی خود را با مشارکت در امور سیاسی و اجتماعی به منصه ظهور گذاشته‌ایم و این امر را با آگاهی انجام می‌دهیم . انتخاب‌ها و تصمیم گیری‌های مان بیشتر از روی تفکر و منطق می‌باشد و احساسات و هیجانات در آن‌ها نقش زیادی ندارند هرچند شور انتخاباتی در زمان تبلیغات آزاد می تواند ذهن‌های خفته را بیدار کند اما خوشبختانه اغلب مردم ما از مدت زمان دورتر به گزینش بهترین‌ها اقدام می کنند. بنابراین توصیه می‌شود که قبل از تصمیم‌گیری ابتدا روی خودتان شناخت افراد و توانمندی‌هایشان همچنین میزان موفقیت در عملکرد گذشته‌شان آگاهی کامل به دست آورید و با مشورت دست به انتخاب بزنید تا با انتخاب بهتر وجدانی آسوده و آرام داشته باشید.