امام راحل بهترین الگو برای فرهنگ‌سازی و آینده‌نگری کودکان این سرزمین هستند
امام راحل بهترین الگو برای فرهنگ‌سازی و آینده‌نگری کودکان این سرزمین هستند
جلسه شورای اجرایی شهر دوستدار کودک شهرداری ساری با حضور دکتر پژوهان عضو کمیته ملی شهر دوستدار کودک وزارت کشور، جواد طالبی شهردار ساری، سید افشین راسخ و شهرام ایرجی اعضای شورای اسلامی شهر برگزار شد.

تیرنگ نیوز: جلسه شورای اجرایی شهر دوستدار کودک شهرداری ساری با حضور دکتر پژوهان عضو کمیته ملی شهر دوستدار کودک وزارت کشور، جواد طالبی شهردار ساری، سید افشین راسخ و شهرام ایرجی اعضای شورای اسلامی شهر برگزار شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات شهرداری ساری، دومین جلسه شورای اجرایی شهر دوستدار کودک شهرداری ساری با حضور دکتر پژوهان عضو کمیته ملی شهر دوستدار کودک وزارت کشور، سید افشین راسخ و شهرام ایرجی اعضای شورای اسلامی شهر، جواد طالبی شهردار ساری، مشاور و معاونان مجموعه شهرداری و روسای سازمان‌های تابعه و دوایر مختلف شهرداری ساری با موضوع شهر دوستدار کودک در سالن جلسات شهرداری ساری برگزار شد.

شهر دوستدار کودک، شهری است که نیازهای کودکان را در کانون توجه قرار داده و تلاشی در راستای توسعه، مناسب‌سازی و بسترسازی از منظر کالبدی، حقوقی، فرهنگی و اجتماعی شهر برای فعالیت کودکان است تا آن‌ها نیز مانند سایر شهروندان منطبق با نیازهایشان بتوانند در شهر زندگی کنند.

شهر دوستدار کودک زمینه‌ساز رشد و ارتقا ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی شامل امنیت، نشاط و سلامت کودکان است که جواد طالبی شهردار ساری با در نظر گرفتن اینکه ساری نیز باید به‌عنوان «شهر دوستدار کودک» موردتوجه ویژه قرار گیرد این موضوع را در دستور کار مدیریت شهری قرار داد.

با توجه به تأکیدات ویژه شهردار ساری نخستین جلسه شورای اجرایی با حضور متولیان این حوزه در شهرداری ساری برگزار شد؛ این شورا وظیفه سیاست‌گذاری، بسترسازی به‌منظور اجرای مفاد و راهبردهای تعیین‌شده در دستورالعمل شهرهای دوستدار کودک است.

شهر دوستدار کودک که در سال ۹۸ توسط سازمان فرهنگی شهرداری ساری شروع شد و هم‌اینک با تشکیل شورای اجرایی این موضوع به‌صورت هدفمند در شهرداری ساری با تهیه «اطلس کودکان ساری» به اجرا درآمد و طبق آمار، بیش از ۷۵ هزار نفر از جمعیت این شهر را کودکان تشکیل می‌دهند که می‌توان با اجرای برنامه‌های متنوع و ایجاد زیرساخت‌های مناسب شرایط را برای کودکان فراهم کنند که به‌زعم شهردار ساری آن‌ها آینده‌سازان و سکان‌داران آینده هستند.

موسی پژوهان عضو کمیته ملی شهر دوستدار کودک وزارت کشور نیز با اشاره به اینکه ۲۴ درصد جمعیت کشور را کودکان تشکیل می‌دهند، گفت: ۱۹ میلیون جمعیت کشور را کودکان شامل می‌شوند که اگر برنامه و زیرساخت درستی برای آینده‌سازان کشور نداشته باشیم با چالش مواجه خواهیم شد.

پژوهان افزود: فضای زیست این افراد در سه حوزه خانواده، مدرسه و فضای شهری محدود می‌شود، مسئولیت خانواده که با والدین است و مدرسه نیز متولی مشخص خود را دارد اما  کودکان ما در فضای شهری بدون متولی هستند و هیچ برنامه و ایده‌ای برای آن‌ها وجود ندارد تا پاسخگوی نیازهای کودکان باشد.

عضو کمیته ملی شهر دوستدار کودک وزارت کشور گفت: برای تبیین سیاست ویژه در راستای تحقق حقوق کودکان برای نخستین بار در تاریخ بلدیه تصمیم گرفتیم واحد و اداره‌ای در شهرداری‌ها مخصوص کودکان ایجاد شود.

عضو کمیته ملی شهر دوستدار کودک وزارت کشور گفت: شهر دوستدار کودک یک سرمایه‌گذاری پایدار بین نسلی است و می‌تواند شهرهای ما را در آینده تضمین کند.

وی افزود: سرمایه‌گذاری برای آینده، نسل خلاق و مسئولیت‌پذیر را برای کودکان می‌سازد، کودکانی که قرار است فردای این شهر را سکان‌داری کنند.

پژوهان با اشاره به اینکه شهر دوستدار کودک تنها مربوط به شهرداری نیست، تصریح کرد: تمام فعالان شهری و کنشگران برای رسیدن به این هدف باید مشارکت کنند.

عضو کمیته ملی شهر دوستدار کودک وزارت کشور با تأکید بر اینکه مشارکت کودکان فصل جدایی‌ناپذیر شهر دوستدار کودک است، افزود: شهر دوستدار کودک می‌تواند فرصت مناسبی برای تحقق مدیریت یکپارچه شهری در مقیاس کوچک باشد.

وی به‌ضرورت تحقق مدیریت یکپارچه شهری تأکید کرد و گفت: با تصویب مدیریت یکپارچه شهری تمام دستگاه‌ها تحت یک مدیریت واحد و سازمان‌یافته در شهر فعالیت می‌کنند.

سند چشم‌انداز 20 ساله شهر ساری

سید افشین راسخ عضو شورای اسلامی شهر ساری بابیان اینکه در شورای اسلامی شهر و شهرداری به دنبال سند چشم‌انداز ۲۰ ساله ساری هستیم، گفت: این موضوع رویکرد به آینده است هر چه این رویکرد عمیق‌تر باشد دستاورد بهتری را به همراه خواهد داشت.

وی بابیان اینکه در شهر دوستدار کودک فرهنگ و آیین آن شهر باید موردتوجه قرار گیرد، افزود: شورای اسلامی شهر ساری برای تحقق این هدف مهم حمایت‎های لازم را خواهد داشت.

اگر قرار باشد الگوبرداری کنیم بنیان‌گذار کبیر انقلاب بهترین الگو و بهترین درس برای تبیین این هدف هستند

جواد طالبی شهردار ساری در این جلسه به اهمیت شهر دوستدار کودک پرداخت و به دوراندیشی امام راحل اشاره کرد که فرمودند: «سربازان من اکنون در گهواره‌ها هستند» این موضوع به این معنی است که ایشان سرمایه‌گذاری بر روی کودکان را از سال ۴۲ شروع کردند.

وی افزود: اگر قرار باشد الگوبرداری کنیم بنیان‌گذار کبیر انقلاب بهترین الگو و بهترین درس برای تبیین این هدف هستند.

شهردار ساری به سند چشم‌انداز ۲۰ ساله شورای اسلامی شهر و شهرداری اشاره کرد و گفت: این سند می‌تواند با پیوست فرهنگی و اجتماعی نقش خود را در حوزه شهر دوستدار کودک به‌خوبی ایفا کند.

وی با یادآوری اینکه شهرداری ساری با ورود به مناطق کم برخوردار در راستای آموزش و فرهنگ‌سازی گام‌های خوبی برداشته است، افزود: معتقدم اگر به کودکان توجه نکنیم جامعه در آینده دچار آسیب‌های بسیار بزرگی خواهد شد.

طالبی با تأکید بر اینکه باید فرهنگ غنی مازندرانی در شهر دوستدار کودک به‌خوبی دیده شود، افزود: از هم‌اکنون باید برای کودکان شهرمان تصمیم مهم اتخاذ کنیم تا روزی فرابرسد که این کودکان در فرایند تصمیمات سرنوشت‌ساز شهر اثرگذار باشند.

پیوست کودک برای تمامی فعالیت‌های شهرداری

سید حسین صالح نیا مشاور عالی شهردار ساری در ادامه این جلسه به اهمیت شهر دوستدار کودک اشاره کرد و اظهار کرد: معتقدم تمامی فعالیت‌های شهرداری باید پیوست کودک داشته باشد.

وی بهره‌مندی از فعالان حوزه کودک را بهترین راهبرد برای داشتن شهر دوستدار کودک دانست که نظیر این افراد در شهر ساری و حتی سطح ملی وجود دارد.

صالح نیا گفت: اگر قرار باشد آینده‌ مناسبی برای این شهر ترسیم کنیم ضرورت دارد دستگاه‌های مرتبط با این موضوع پای‌کار آمده و یاریگر شهرداری در انجام این مأموریت باشند.

تلاش برای ایجاد زیرساخت‌های شهر دوستدار کودک

سید حمزه حسینی سیدی معاون معماری و شهرسازی شهردار ساری در ادامه بابیان اینکه مدیریت شهری تلاش می‌کند تا در جهت داشتن شهر دوستدار کودک گام‌های خوبی بردارد تا به مؤلفه‌های موردنظر این شهر دست یابد.

وی به راه‌اندازی «شورای اجرایی شهر دوستدار کودک» در شهرداری ساری اشاره کرد و افزود: این شورا در راستای سیاست‌گذاری بسترسازی به‌منظور اجرای مفاد و راهبردهای تعیین‌شده در دستورالعمل شهرهای دوستدار کودک فعال است.

حسینی گفت: اگرچه از سال ۹۸ تاکنون که شهر دوستدار کودک در شهرداری پایه‌گذاری شد برنامه‌های خوبی برای کودکان اجراشده است اما همچنان تلاش می‌کنیم تا ایجاد زیرساخت‌های مناسب شهر را برای کودکان و نوجوانان آماده کنیم.

وی افزود: حدود ۷۵ هزار نفر جمعیت شهر ساری را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند که باید به خواست و حقوق این جمعیت بزرگ توجه شود.

حسن کلانتری معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی مناطق شهرداری ساری نیز گفت: شهر دوستدار کودک زمینه‌ساز بلوغ فکری و روحی کودکان برای آینده است که می‌توان با برنامه‌ریزی درست و اصولی به آن دست‌یافت.

کلانتری افزود: این گروه می‌توانند در فرهنگ‌سازی جامعه از قبیل محیط‌زیست، تفکیک زباله از مبدأ و ترافیک نقش مهمی داشته باشند.

طبق آمار سازمان فرهنگی شهرداری ساری تاکنون 156 عنوان کارگروه برای کودکان 4 تا 18 سال در این سازمان تشکیل‌شده است و توسعه فرهنگی، توسعه اجتماعی، پیشگیری از آسیب‌ها، کارآفرینی و مشارکت‌های مردمی با پیوست کودک در شمار فعالیت‌های اجتماعی این سازمان قرار دارد.

  • منبع خبر : روابط عمومی