افتتاح ناقص پروژه‌های ورزشی در دولت قبل/ ورزش در خون مردم مازندران است
افتتاح ناقص پروژه‌های ورزشی در دولت قبل/ ورزش در خون مردم مازندران است
نشست خبری عادل عالیشان سرپرست اداره کل ورزش و جوانان مازندران همزمان با دهه مبارک فجر برگزار شد.

تیرنگ نیوز، رضا شریعتینشست خبری عادل عالیشان سرپرست اداره کل ورزش و جوانان مازندران همزمان با دهه مبارک فجر برگزار شد.

سرپرست ورزش و جوانان مازندران سرانه فضای ورزشی را در استان ۱.۳ مترمربع اعلام کرد و گفت: پروژه‌های ورزشی بزرگی ازجمله سالن ورزشی ماهفروجک در استان در حال اجرا است که متأسفانه در دولت قبل با ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی و با موتوربرق افتتاح شده است.

در این نشست عادل عالیشان از فعال بودن 795 هیئت ورزشی شهرستانی و 52 هیئت استانی در اداره امور ورزش و جوانان مازندران خبرداد و گفت: طی سال جاری بیش از ۲۶۰ مدال در مسابقات بین المللی و آسیایی و کشوری توسط ورزشکاران کسب شد و ۲۳ مورد میزبانی رویدادهای کشوری را داشتیم.

سرپرست ورزش و جوانان مازندران با اظهار این که در سال ۹۸ و قبل از کرونا بیش از ۵۷۰ مدال کسب کردیم، گفت: متأسفانه کرونا به حوزه ورزش آسیب زده است و تلاش می‌کنیم در سال‌های آینده در این حوزه تلاش بیشتری صورت گیرد.

وی با عنوان این که ۵۲ هیئت ورزشی فعال در استان وجود دارد، گفت: ۱۴۰ تیم ورزشی استان در لیگ‌های مختلف فعالیت می‌کنند این درحالی که بیش ازدو هزار و 491 باشگاه ورزشی خصوصی نیز در استان فعالیت می‌کنند.

وی یادآور شد: در حال حاضر دو هزار روستای استان دارای شورای ورزشی و زمین و امکانات اولیه ورزشی هستند و برای توسعه ورزش روستایی نیز گام‌هایی صورت گرفته است.

عالیشان در ادامه اظهار داشت؛ ۵۴۴ سالن سرپوشیده در دستگاه ورزش و جوانان مازندران داریم و ۲ میلیون هشتصد هزار متر مربع فضای ورزشی در این استان احداث شد که این موضوع در قبل از انقلاب ۲۴ مورد و ۱۷ هزار متر مربع بوده است و این نشان دهنده خدمات ارزنده نظام اسلامی در حوزه ورزش است. امروز سرانه ورزش روستا بیشتر از شهرهاست که نشان دهنده توجه مسئولان نظام به توسعه مناطق محروم است.

سرپرست ورزش و جوانان مازندران سرانه فضای ورزشی را در استان ۱.۳ مترمربع اعلام کرد و گفت: پروژه‌های ورزشی بزرگی ازجمله سالن ورزشی ماهفروجک در استان در حال اجرا است که متأسفانه در دولت قبل با ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی و با موتوربرق افتتاح شده است.

عالیشان گفت: اتمام این پروژه نیاز به 40 میلیارد اعتبار دارد.

سرپرست اداره‌کل ورزش جوانان مازندران از افتتاح ۱۰ پروژه و برگزاری بیش از ۵ هزار برنامه ورزشی در سطح استان در دهه مبارک فجر خبر داد.

عادل عالیشان اظهار کرد: ویژه برنامه‌های فرهنگی و ورزشی دهه فجر از ابتدای بهمن ماه شروع و دبیرخانه کمیته ورزش و جوانان ستاد دهه فجر نیز در اداره کل تشکیل شد و امیدواریم با توجه به تمهیداتی که اندیشیده شده امسال این ویژه برنامه‌ها به مراتب پربارتر برگزار می‌شود.

سرپرست اداره‌کل ورزش و جوانان مازندران گفت: پیش‌بینی می‌شود بالغ بر هزار و ۵۰۰ برنامه فرهنگی و ورزشی در استان داشته باشیم که در غالب برنامه‌های فرهنگی، حوزه جوانان، ورزش قهرمانی و همگانی و میزبانی رویداد بین‌المللی و همین طور افتتاح پروژه‌های ورزشی دولتی و خصوصی خواهد بود.

وی افزود: شاخص‌ترین برنامه فرهنگی برگزاری یادواره شهدای ورزشکار استان است و شاخص‌ترین برنامه ورزشی، میزبانی رویداد بین‌المللی پرورش اندام خواهد بود که در پنج رشته آقایان و دو رشته بانوان، از ۲۶ تا۳۰ بهمن برگزار خواهد شد که پیش‌بینی ما حضور ۲۰۰ ورزشکار خارجی از ۳۰ کشور جهان و ۸۰۰ ورزشکار داخلی است.

عالیشان همچنین گفت: برگزاری همایش‌های پیاده‌روی خانوادگی در شهر و روستا، شاخص‌ترین برنامه همگانی خواهد بود.

سرپرست اداره کل ورزش وجوانان مازندران با تشکر از تلاش‌های هیأت‌های ورزشی گفت: ورزش در خون مردم مازندران است و ۵۲ هیات در استان مازندران داریم که بیش از ۱۰ هزار نفر در امور ورزش مازندران فعالیت می‌کنند و اگر می‌گوییم مازندران قطب ورزش است مرهون همکاری و همدلی همگانی است.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری با تشریح آخرین وضعیت استادیوم‌های بزرگ ورزشی استان گفت: در ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر تاکنون ۷۰ میلیارد تومان هزینه شده و برای تکمیل حدود ۳۰ میلیارد دیگر نیاز است و در موضوع ورزشگاه شهید متقی ساری نیز امسال حدود ۴ میلیارد تومان اختصاص یافت که برای تکمیل آن باید این پروژه را ملی کنیم تا اعتبارات مناسبی اختصاص یابد.

عالیشان درباره توسعه ورزش بانوان نیز بیان کرد: تاکنون ۴۰ مدال توسط بانوان در میادین بین‌المللی به دست آمد و از ۱۶ رویداد قهرمانی کشور نیز میزبانی کردیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره پروژه‌های نیمه‌تمام ورزشی بیان داشت: هدف ما تکمیل هرچه سریعتر پروژه‌های نیمه کاره است و کلنگ زنی جدید نخواهیم داشت.

عالیشان در بخش دیگری از این نشست با بیان اینکه زمانیکه مسوولیت را پذیرفتم ۱۵ هیات ورزشی به صورت سرپرست اداره می‌شدند که در مدت کوتاهی انتخابات ۳ هیات ورزشی را برگزار کردیم؛ تاکید کرد: معتقدم رئیس هیات باید برنامه و تقویم ورزشی و عملکرد مالی شفاف داشته باشد. اداره کل ورزش وجوانان هیچ دخل و تصرفی در انتخابات هیات‌های ورزشی ندارد و عزم ما اینست که مجامع را بی طرف و عادلانه برگزار کنیم ولی از رئیس منتخب حمایت کنیم .

سرپرست اداره کل ورزش وجوانان مازندران از رسانه‌های استان درخواست کرد؛ به سراغ روسای هیات‌ها بروند و مطالبه گر باشند.

وی افزود؛ هیات‌های ورزشی بی برنامه تحمل نخواهند شد چراکه مردم ورزشی مازندران مطالبه گر هستند و روسای هیات‌ها باید بدانند که در مازندران مسئولیت دارند.

عالیشان در پاسخ به سئوال دیگری درخصوص پروژه‌های نیمه تمام ورزشی بیان داشت؛ هدف ما تکمیل هرچه سریعتر پروژه‌های نیمه کاره است و کلنگ زنی جدید نخواهیم داشت.

وی افزود؛ اماکن ورزشی ما یکی از سرمایه‌های مهم دستگاه ورزش و جوانان است و باور داریم نظارت پس از ساخت اماکن بسیار مهم است. برای نگهداری مناسب باید به سمت مشارکت بخش خصوصی برویم که با ظرفیت ماده ۲۷ و ماده ۲۱ می توانیم بسیاری از مشکلات را در این زمینه مرتفع کنیم.

وی همچنین گفت : بر دستان سرمایه گذاران حوزه ورزش چه در بحث عمرانی و چه تیم داری بوسه می زنم که برای سلامت جامعه و جوانان هزینه می کند.

سرپرست اداره کل ورزش و جوانان در پاسخ به سئوالی درخصوص وضعیت حوزه جوانان گفت : در حوزه ورزش ۳ راهبرد تعریف کردیم اما به جهت اهمیت موضوع جوانان، ۵ راهبرد در این حوزه اعلام کردیم که عبارتند از : تقویت ستاد ساماندهی در استان و شهرستان‌ها،  هماهنگی و ساماندهی اوقات فراغت، تعالی بخشی در ابعاد شخصیتی جوانان، ارتقا سطح مشارکت جوانان و افزایش روحیه جوان باوری و جوان یاوری و ترویج ازدواج موفق و تحکیم خانواده.

عالیشان در پایان گفت: ورزش در خون مردم مازندران است.