اربعین میثاق گاه پاسداران فرهنگ عاشورایی
اربعین میثاق گاه پاسداران فرهنگ عاشورایی

اختصاصی تیرنگ نیوز/سرویس فرهنگی: در جهان هیچ رویداد تاریخی وجود ندارد که 1400 سال پس از وقوع آن این چنین مردم از جای جای جهان جهت یادآوری آن و علل وقوعش در یک نقطه جمع شوند و هرساله باشکوه تر و باکیفیت تر  از سال قبل مراسم بزرگداشتی برگزار کنند. اما اینکه اربعین پس از […]

اختصاصی تیرنگ نیوز/سرویس فرهنگی: در جهان هیچ رویداد تاریخی وجود ندارد که 1400 سال پس از وقوع آن این چنین مردم از جای جای جهان جهت یادآوری آن و علل وقوعش در یک نقطه جمع شوند و هرساله باشکوه تر و باکیفیت تر  از سال قبل مراسم بزرگداشتی برگزار کنند.

اما اینکه اربعین پس از قرن ها بی نهایت مورد استقبال عوام و خواص قرار می گیرد و حتی غیرمسلمانان، رسانه های مختلف، احزاب و رجال کشورهای غربی و حتی پیروان ادیان دیگر نسبت به آن توجه ویژه دارند نشان از یک هویت فرازمینی در این واقعه است.

اربعین تجلی این اعتقاد است که هرگز حق در طریق زمان و از پس ظلم و ستم گم و نهان نمی شود و خود را به شکلی عمیق و گسترده تر بروز می دهد.. اینکه هزاران نفر از از نقاط مختلف این کره ی خاکی با زبان و فرهنگ و پوشش مختلف اما با یک نیت قدم در مسیر کربلا می گذراند و در روز اربعین سید و سالارشهیدان در کربلای معلی تجمع می کنند مصادق بارز کلام مقدس «الحسین یجمعنا» است.

به فرموده ی مقام معظم رهبری، “اربعین، رسانه‌ پرقدرت عاشورا است. این چهل روز، چهل روز فرمانروایی منطق حق در میان دنیای ظلمانی بنی‌امیه و سفیانی‌ها بود. اهل‌بیت در یک حرکت چهل‌ روزه طوفانی به پا کردند.” و قطعا این گونه است که اربعین میثاق گاه پاسداران فرهنگ عاشورای نام گرفته است.

دکتر محمدرضا برزویی عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام در گفتگو با ستاد خبری فضای مجازی ستاد اربعین با اشاره به اینکه اربعین یک ‌فن آوری نرم هویت ساز و تمدن ساز است گفت: ما سه دسته فن آوری سخت، نیمه سخت و نرم داریم ولی عمدتا فن آوری با مباحث سخت شناخته می‌شود ولی بر اساس تعریف فن آوری بخشی از فن آوری ها که دارای ورودی های انسانی و فرهنگی و ایوئولوژیک می‌باشد را می توان فن آوری نرم نامید.

دکتر برزویی فن آوری را ابزار و شیوه بهره‌برداری از ثروت‌ها، منابع و دارایی ها معرفی کرد و اظهار داشت: اربعین هم یک ثروت معنوی و مذهبی برای جهان اسلام است که راهپیمایی آن به مثابه یک فن آوری نرم بین الادیانی هویت ساز و در گستره بین المللی، تمدن ساز می تواند باشد.

یوسفی مقدم عضو هیات علمی دانشگاه مفید با تاکید بر اینکه اربعین باید باعث هم اندیشی نخبگان در حل مشکلات کشورهای مسلمان باشد گفت: دو عامل عمده ضعف نهادهای مدنی و دسترسی محدود به منابع قدرت را باعث مشکلات جدی کشورهای اسلامی است و کشورهای اسلامی باید از هر فرصتی به خصوص اجتماعاتی مانند حج و اربعین برای ارتباط بیشتر بین نخبگان استفاده کنند و علل داخلی مشکلات اقتصادی که منجر به موضوعات حاشیه ای در حوزه فسادهای اجتماعی و سیاسی هم می‌شود را مورو بررسی قرار دهند.

دکتر اسفندیار عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اربعین را همانند موسم حج، قدرت نرم جهان اسلام دانست و گفت: قدرت نرم‌محصول و برآیند تصویرسازی مثبت از خود همراه با ر‌ضایت دیگران است و این مفهوم به خوبی در راهپیمایی اربعین مشاهده می شود.