اجاره نشینی در دست‌انداز
اجاره نشینی در دست‌انداز
پای صحبت مردم هم که بنشینی، می‌بینی بیشتر آن‌ها یا اجاره نشین هستند یا فرزند اجاره‌نشین دارند و همه از بی سر و سامان بودن قیمت‌ها و همخوانی نداشتن درآمد با کرایه خانه می‌نالند.

 

تیرنگ:
در این روزها به هر بنگاه‌ که سر بزنی افراد زیادی را خواهی دید که در به در دنبال خانه می‌گردند، مستاجرانی که در حال نظاره به شرایط خانه و قیمت آن هستند و چشم به برگه‌های زیر دست مشاور بنگاه دارند به امید آنکه خانه مورد نظرشان پیدا شود.
پای صحبت مردم هم که بنشینی، می‌بینی بیشتر آن‌ها یا اجاره نشین هستند یا فرزند اجاره‌نشین دارند و همه از بی سر و سامان بودن قیمت‌ها و همخوانی نداشتن درآمد با کرایه خانه می‌نالند.
با نزدیک شدن به فصل پایان امتحانات بازار مسکن این روزها دوباره به تکاپو افتادع و مستأجران به فکر جابجایی خانه‌هایشان افتادند.
جاوید فراهانی که به همراه همسرش برای پیدا کردن خانه تلاش می‌کند، در گفت‌وگو با تیرنگ گفت که مناطق پشت راه‌آهن همیشه از محله‌هایی بودند که برای خرید یا اجاره و رهن خانه اقبال بیشتری بین افراد کم درآمد داشتند.
وی تصریح کرد: متأسفانه در چند سال گذشته و هر چند وقت یک‌بار قیمت‌ها اجاره و رهن حتی در این مناطق چند برابر افزایش پیدا کرده است.

✓خواب و خوراک نداریم

علی اکبرنژاد در گفت‌وگو با تیرنگ می‌گوید: افزایش قیمت‌های اجاره و رهن، خواب و خوراک را از مستأجران گرفته است.
وی که از چند روز است در پی جواب کردن صاحب‌خانه‌اش به دنبال خانه رهن و اجاره‌ای است و به گفته وی از این بنگاه به آن بنگاه در شهر می‌رود و دیگر نای راه رفتن ندارد افزود: وضعیت رهن و اجاره در مازندران وضعیت مطلوبی ندارد.
اکبرنژاد بابیان اینکه وضعیت نابسامان رهن و اجاره‌بها در مازندران فریاد مستأجران را درآورده است افزود: قیمت‌هایی نجومی رهن و اجاره موجب گرفتاری مردم در کشتی بدون ناخدای رهن و اجاره شده است.

جعفری، کارشناس اقتصاد و مسکن در این باره گفت: بازار مسکن یکی از بدترین و شلخته‌ترین بازار‌های ایران است. در هیچ جای دنیا قانون تا به این حد مستاجرین را به حال رها نکرده‌اند. در واقع فقط جنگ و قانون می‌توانند یک خانواده را مجبور به ترک محل سکونت خود کنند. اما در ایران صاحبخانه‌ها، هم حکم صادر می‌کنند، هم جریمه می‌کنند و هم اخراج می‌کنند.
وی به تیرنگ گفت: زیرساخت‌های تولید مسکن باید فراهم شود. اگر موانع تولید مسکن برداشته شود بین عرضه و تقاضای مسکن تعادل ایجاد خواهد شد. با راهکار‌های دستوری امکان کنترل قیمت اجاره مسکن وجود ندارد ضمن اینکه از لحاظ فرهنگی مردم چنین موضوعی را نمی‌پذیرند. یکی از موانع اصلی تولید مسکن شهرداری‌ها هستند که با طولانی شدن مجوز‌های ساخت در تولید سریع مسکن مانع ایجاد می‌کنند در حالی که آن‌ها باید تسهیل گری کنند. نیاز به تولید مسکن و خانه دار شدن افراد همانند نیاز به اکسیژن برای تنفس ضروری است‌

وزیر راه و شهرسازی روز ۷ خرداد سال جاری درباره اجرای قانون ساماندهی بازار مسکن، زمین و اجاره بها گفت: در جلسه اخیر شورای عالی مسکن مقرر شد تعیین سقف افزایش نرخ اجاره‌بها، به شورای مسکن استان‌ها واگذار شود. تاکنون در ۱۱ استان این کار انجام شده و تا آخر هفته نیز سایر استان‌ها اقدامات لازم را در این رابطه انجام خواهند داد.
بذرپاش تاکید کرد: پیش از این هیچ ابزاری برای کنترل بازار اجاره مسکن نداشتیم که خوشبختانه با قانون ساماندهی بازار مسکن، زمین و اجاره بها می‌توانیم از قشر مستأجران حمایت‌های خوبی را داشته باشیم.
براساس قانون روابط موجر و مستأجر، طرفین موظف هستند یک‌ماه قبل از اتمام مهلت قرارداد، طرف مقابل را از قصد و نیت خود برای تمدید یا خاتمه قرارداد اعلام کنند.

این مسئله در بازار سنتی اجاره نیز به یک امر بدیهی تبدیل شده و عمدتا دوطرف حدود یک‌ماه قبل از اتمام قرارداد برای تعیین تکلیف وارد مذاکره و چانه‌زنی می‌شوند اما با این وجود نرخ بالای کرایه خانه که حتی گفته می‌شود در برخی مناطق ساری و بابل تا ده میلیون هم می‌رسد مستأجران را نقره داغ کرده است.