ابد و یک درد! / سهل انگاری برخی مسئولان مرگ آفرین شد
ابد و یک درد! / سهل انگاری برخی مسئولان مرگ آفرین شد
سهل انگاری و جدی نگرفتن عمق فاجعه توسط نهادهای مسئول و دستگاه های مرتبط عامل اصلی این اتفاق تلخ و تاسف بار بوده است. ظاهرا عادت کرده ایم تا اتفاقی بد و مرگ آفرین رخ ندهد نه تنها به عمق فاجعه فکر نمی افتیم بلکه اساسا آن موضوع را به فراموشی می سپاریم.

تیرنگ نیوز- مجید ساجدی فر: یکی از مسائل همیشگی و چالش های جاده ای مرکز مازندران، محور ساری- تاکام بوده که دو سال قبل پس از 17 سال انتظار، 17 کیلومتر از 21 کیلومتر آن در حالتی که نیمه کاره بود و استانداردها و علائم لازم را نداشت، افتتاح گردید!

معمولا روال کار این است که پروژه ها پس از اتمام و تکمیل شدن افتتاح شوند اما چند سالی می شود که در مازندران بنا به دلایلی که بر ما روشن نیست، برخی پروژه ها قبل از تکمیل شدن، افتتاح می کنند، یعنی آن پروژه ابتدا به بهره برداری می رسد و سپس تکمیل می شود! حتی یک پروژه چند سال متوالی به گونه ای باشکوه افتتاح می گردد گویی که انگار بار نخست آن است.

علیرغم اینکه تنها 4 کیلومتر این پروژه باقی مانده اما گویا حوادث و سانحه دست بردار این محور نیست و هر بار خبر تاسف باری پیرامون آن منتشر می شود که تازه ترین آن ها در روی پل موقت گلورد رخ داد و دو نفر جان باختند و یک نفر نیز مفقود شد.

به گزارش تیرنگ، پل فعلی گلورد پس از سیل سال 97 موقتا در دسترس عموم قرار گرفت تا بومیان منطقه دچار مشکل رفت و آمد نشوند. قرار بود ستاد بحران و ستاد حوادث غیرمترقبه به دستگاه های مرتبط، تصمیمات عاجل را نسبت به ترمیم و ایمن سازی پل اتخاذ کنند اما گویا همه چیز به فراموشی سپرده شده بود تا این که این فاجعه رخ داد.

در جزئیات این خبر آمده است: ساعت ۲۱:۲۳ شب ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ یک خودروی پراید هنگام عبور از روی پل موقت روستای گلورد در محور کیاسر به ساری بر اثر بالا آمدن سطح آب به داخل رودخانه تجن سقوط کرد که این حادثه موجب فوت پدر ۵۰ ساله و دختر ۳ ساله و همچنین مصدوم شدن مادر خانواده شد که این بانو با همکاری اهالی محل از مرگ رهایی یافت.

ابوالقاسمی رئیس سازمان آتش نشانی در این باره گفت: «با تلاش و جستجوی نیرو‌های امدادی و مردمی ، دیروز جسد زنده یاد عباس وارثی و دختر سه ساله اش سوگل در سقوط خودروی پراید به رودخانه تجن در مسیر محور تاکام به ساری پیدا شدند. بر اساس شواهد موجود، آب رودخانه تجن بر اثر بارندگی و سیلاب بالا آمده بود و این پل موقت زیر آب رفت و خودروی پراید بر اثر شدت جریان آب به داخل رودخانه افتاد و موجب مرگ دو نفر شد».

به گزارش تیرنگ، بعد از حادثه سقوط پراید به داخل رودخانه و جان باختن ۲ نفر از شهروندان جلسه‌ای به دستور استاندار مازندران با حضور دادستان مرکز استان و رئیس حوزه راهداری و شرکت زیرساخت در فرمانداری ساری تشکیل و مقرر شد که شرکت ساخت توسعه نسبت به طراحی و اجرای تاسیسات لازم جهت حفاظت، روند کار را دنبال کند.

فرماندار ساری نیز به حادثه واکنش نشان داد و 19 بهمن درباره دلیل ناامن ساخته شدن پل گلورد، گفت: «بررسی‌ها نشان داده که این پل در حد آب نما است و قرار بود که پل اصلی با اعتباری بالغ بر ۳۳ میلیارد تومان ساخته شود. دلیل توقف بازسازی این پل بعد از سیل سال 97 کمبود اعتبارات بود و از آنجایی که حفظ جان انسان‌ها خط قرمز ما است در تلاش هستیم که با هماهنگی و همراهی همه مسئولان و نمایندگان موضوع اعتبار هر چه زودتر حل شود».

به گزارش تیرنگ با ورود دادستان مرکز استان به حادثه پل گلورد این حادثه وارد فاز تازه ای شد. محمد کریمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان در این رابطه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: «با تاکید رئیس کل دادگستری استان بر حفظ حقوق عامه و پیگیری موضوع، این دادستانی نیز جهت احقاق حقوق عامه نسبت به موضوع، پیگیری های قضایی را دنبال خواهد کرد و در حوزه حفظ حقوق عامه کوتاه نخواهد آمد.

وی تاکید کرد: بی مبالاتی برخی از مسئولان موجب این حادثه شده است؛ این پل از سال ۹۸ به صورت موقت تعبیه شده بود که بدون حداقل امکانات حفاظتی در اختیار مردم قرار گرفت. حتما برای این موضوع پرونده قضایی تشکیل می شود و مسببین این حادثه مورد تفهیم اتهام قرار می گیرند که امیدوارم دفاع موجهی در این خصوص داشته باشند».

به گزارش تیرنگ، سهل انگاری و جدی نگرفتن عمق فاجعه توسط نهادهای مسئول و دستگاه های مرتبط عامل اصلی این اتفاق تلخ و تاسف بار بوده است. ظاهرا عادت کرده ایم تا اتفاقی بد و مرگ آفرین رخ ندهد نه تنها به عمق فاجعه فکر نمی افتیم بلکه اساسا آن موضوع را به فراموشی می سپاریم.

بعد که اتفاق ناگوار افتاد تازه کی بود کی بود من نبودمِ مسئولان مرتبط آغاز می شود. در حالی که از همان زمان، هم صدا و سیما و رسانه ها، هم مردم منطقه نسبت به احتمال وقوع این گونه حوادث محل حادثه، هشدارهای لازم را داده بودند ولی متاسفانه کسی نشنید.