ابداع ابزاری که از هوا و آفتاب انرژی پاک تولید می کند
ابداع ابزاری که از هوا و آفتاب انرژی پاک تولید می کند
محققان سوئیسی با الهام از فتوسنتز طبیعی ابزاری ابداع کرده اند که از هوا و نور خورشید، هیدروژن که منبع انرژی پاک است را تولید کرده اند.

تیرنگ نیوز: محققان سوئیسی با الهام از فتوسنتز طبیعی ابزاری ابداع کرده اند که از هوا و نور خورشید، هیدروژن که منبع انرژی پاک است را تولید کرده اند.

محققان در سراسر جهان مشغول یافتن منابع انرژی عاری از کربن هستند تا از پیامدهای تغییرات آب وهوایی اجتناب کنند.

در همین راستا گروهی از محققان در سوییس ادعا می کنند یک دستگاه کوچک شبیه برگ ابداع کرده اند که می تواند راه حلی طولانی مدت برای چالش ذخیره انرژی تجدیدپذیر فراهم کند.

توسعه دهندگان این دستگاه در دانشگاه EFPL با الهام از فرایند طبیعی فتوسنتز آن را ابداع کرده اند.

کوین سیوولا یکی از مهندسان شیمی این دانشگاه می گوید: فرایند فتوسنتز طبیعی با دریافت دی اکسید کربن از هوا همراه نور خورشید و پس از آن تولید شکر انجام می شود، به این ترتیب نور خورشید به طور موثر در حالتی شیمیایی ذخیره می شود.

او در ادامه می افزاید: ما نیز می خواستیم همین کار را انجام دهیم. یعنی نور خورشید و آب را از هوا گرفته و انرژی آفتاب را به شکل هیدروژن ذخیره کنیم.

حاصل پژوهش های این محققان یک ویفر کوچک و شفاف از جنس فیبرهای شیشه ای است که با یک ماده نیمه رسانا پوشیده شده و از نور خورشید برای جدا کردن آب به هیدروژن و اکسیژن استفاده می کند.

هرچند پیش از این فرایند فتوسنتز مصنوعی نمایش داده شده، اما فناوری نوین دو مشکل برداشت آب از هوا و تامین انرژی واکنش شیمیایی با نور خورشید را برطرف می کند.

این تحقیق در نشریه «ادونسد متریالز» منتشر شده است. در حال حاضر محققان روی بهبود قابلیت های مکانیکی، شیمیایی و کارآمدی ابزار تمرکز کرده اند./ شیوا سعیدی قوی اندام

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر