آینده نوجوانان با سیگار و قلیان دود می‌شود!
آینده نوجوانان با سیگار و قلیان دود می‌شود!
انگار دیگر دیدن نوجوانان و جوانانی که از محصولات دخانی استفاده می‌کنند عادی شده است.

 

رضا شریعتی، خبرنگار:

انگار دیگر دیدن نوجوانان و جوانانی که از محصولات دخانی استفاده می‌کنند عادی شده است.
کافیست تا در ساعت تعطیلی مدارس به خیابان بروید تا ببینید که هر از چند گاهی نوجوانانی در مکان‌های عمومی مانند کافه‌ها، پارک‌ها و یا در جمع‌های دیگر در حال کشیدن قلیان و سیگار هستند. نوجوانانی که باید مشق زندگی بیاموزند تا پدران و مادرانی الگو برای فردا باشند اما
آینده‌شان با سیگار و قلیان دود می‌شود!
سال‌ها پیش سیگار و قلیان در میان خانواده‌ها اینگونه رواج نداشت، و حتی فرزندی جرات نزدیک شدن به اقلام دخانی را حداقل پیش پدر و مادر نداشت اما امروز نوجوانان در کنار خانواده‌ها سیگار و قلیان می‌کشند و این محصولات یک پای ثابت جمع‌های خانوادگی و دورهمی‌ها شده است به طوری که اکنون کسی از دیدن نوجوانان سیگاری که پای قلیان نشسته‌اند تعجب نمی‌کند!
جامعه شناسان بر این باورند که مشکلات خانوادگی و اجتماعی از جمله خشونت خانوادگی، فرار دختران از خانواده، طلاق، شکست عشقی و تنهایی در روی آوردن افراد به مصرف سیگار و قلیان نقش دارند.
آنها می‌گویند که مرگ سالانه ده‌ها هزار نفر بر اثر مصرف دخانیات تنها در ایران، زنانه شدن مصرف سیگار و کاهش سن مصرف سیگار به ۱۲ سال زنگ‌های خطری هستند که سالهاست به صدا در آمده و سلامت جامعه را تهدید می‌کنند چراکه باعث بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های تنفسی و هزاران بیماری و آسیب دیگر می‌شود.
اینجاست که نقش مدارس و متولیان در چاره‌اندیشی و الگوسازی برای جوانان و نقش رسانه در آگاه سازی این مسئله خودش را نشان می‌دهد. امروز باید چاره‌ای اندیشید فردا دیر است.