آقای استاندار و نمایندگان مجلس بداد مازندران برسید/ گورستان ها و بیمارستان ها لبریزند
آقای استاندار و نمایندگان مجلس بداد مازندران برسید/ گورستان ها و بیمارستان ها لبریزند
از آقای استاندار و نمایندگان مازندران در بهارستان می خواهیم قبل از اینکه عمق فاجعه بیشتر شود، بداد مردم برسید بداد مازندران برسید. مانع رخداد فاجعه انسانی در استان شوید. نگذارید با اجرای ناقص و کم اثر ممنوعیت ها و محدودیت ها، استان به پیک ششم کرونا وارد شود. چرا با وجودیکه این مساله هر بار تکرار می شود ورودی های مازندران برای ویلاداران و مسافران دیگر نقاط کشور در زمان مناسب بسته نمی شود؟

تیرنگ نیوز- سرویس بهداشت: بلافاصله پس از تعطیلی ادارات و ممنوعیت تردد سراسری مطلبی را با عنوان «ضرورت محدودیت‌های ویژه برای مازندران/ استفاده از نیروهای مردمی و بسیج» در رسانه تیرنگ منتشر کردیم.

چرا که بیمناک حوادث تلخ گذشته بودیم و مصائبی که بر مازندران و مردم رنجورش بودیم تا شاید اینبار شاهد تکرار وقایع تلخ گذشته نیاشیم.

همه آنچه را که امروز می بینیم و می خوانیم از همان لحظات لحاظ تعطیلی و محدودیت جدید قابل پیش بینی بود. از ترافیک سنگین و فشرده هجوم مسافران به شمال گرفته تا بحران قریب الوقوعی که در روزهای آینده گسترده تر از قبل دامن مازندران را خواهد گرفت.

متاسفانه توجهی به هشدار جدی ما در مطلب روز گذشته نشد که در بخشی از آن آورده بودیم: «جولان بی‌محابای ویروس کرونا، امان همه را بریده و مردم خسته از مرگ و میر عزیزان و همسایگان و اطرافیان خود هستند.

واقعا هم این حجم فوتی در استان قابل تحمل نیست و بیشتر به جامعه ای نفرین شده و مرگ زده شبیه هستیم تا بهشت ایران و استان سرسبز و زیبای مازندران. بهتر بگوییم دیگر طاقت مردم طاق شده است و خواستار اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت های ویژه هستند.  تجربه پیک های قبلی نشان داده است که حتی یک روز تعلل در اعمال محدودیت‌ها خسارات جبران‌ناپذیری به استان وارد می کند.

حال که تعطیلی ادارات و ممنوعیت تردد سراسری اعمال شده و ممنوعیت تردد از ساعت ۱۲ظهر یکشنبه اعمال می‌شود، اجرای آن به گونه ای باشد که مثل دفعه های قبلی در جاده‌های شمال شاهد افزایش حجم تردد در مسیر ییلاق‌های استان نباشیم.

حتی ضرورت تعطیلی تمامی شرکت ها احساس می شود. اینبار مردم خواستار قرنطینه کردن شهرها به شکلی جدی برای جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر ویروس کرونا در مازندران هستند. باید پذیرفت صرفا جریمه کردن کافی نیست و باید از مبدا ورودی های مازندران را مسدود نمود و جلوی ترددهای غیرضروری را گرفت.

این بار نباید گذاشت مثل سنوات گذشته در تعطیلات از همه جای کشور به مازندران بیایند. از ستاد ملی و استانی کرونا می خواهیم این بار متفاوت تر از قبل رفتار و حتی اگر شده محدودیت های مازندران را ویژه تر کنند.

حتی می توانند در اجرای آن از نیروهای مردمی و بسیج کمک بگیرند اما خواهشا بر اساس شیوه نامه های قبل رفتار نکنند که استمرار این روند، فاجعه ای بزرگ را برای مازندران رقم خواهد زد».

نتیجه آن شد که داریم می بینیم ترافیک سنگین محورهای شمال قبل از آغاز محدودیت ها و ممنوعیت ها. تجربه اجرای دوره های قبل نشان داده که حتی جریمه های سنگین نیز کارساز نیست.

رئیس پلیس راهور ناجا دقایقی قبل اعلام کرده است ماموران راهور در مبادی ورودی و خروجی شهرها مستقر هستند و از خروج  پلاک‌های بومی و ورود پلاک های غیر بومی ممانعت می‌کنند. جریمه ورود به شهرهای قرمز یک میلیون تومان و به شهرهای نارنجی 500 هزار تومان است.

غافل از اینکه کسانی که برای تفریح یک هفته ای در شمال چند ده میلیون هزینه می کنند نگران جریمه 500 هزار تومانی یا یک میلیون تومانی نیستند و این عاملی باز دارنده برای چنین جماعتی نخواهد بود.

جالب اینکه بخشی از این جماعت که به فکر خوش گذرانی یک هفته ای در مازندران هستند منتقد برگزاری هیات های عزاداری بوده و آن را عاملی برای گسترش کرونا عنوان می کردند.

در حالی که عدم رعایت پروتکل ها و به خطر انداختن جان مردم، تحت هر عنوان و اسمی جایز نبوده و انسان عاقل و درستکار موجب تشدید بیماری در جامعه نمی شود.

از آقای استاندار و نمایندگان مازندران در بهارستان می خواهیم قبل از اینکه عمق فاجعه بیشتر شود، بداد مردم برسید بداد مازندران برسید. مانع رخداد فاجعه انسانی در استان شوید. نگذارید با اجرای ناقص و کم اثر ممنوعیت ها و محدودیت ها، استان به پیک ششم کرونا وارد شود.

چرا با وجودیکه این مساله هر بار تکرار می شود ورودی های مازندران برای ویلاداران و مسافران دیگر نقاط کشور در زمان مناسب بسته نمی شود؟ یا چرا چندین ساعت قبل از شروع تعطیلی ها و محدودیت ها، اعلام رسمی می کنند که آن ها از این فرصت استفاده کرده و در این بازه زمانی جابجا شوند؟

آیا اعمال چنین تصمیماتی و چنین فرجه هایی، همان راه های در رو یا میانبر برای دور زدن ممنوعیت ها و محدودیت ها نیست؟ آقایان خواهشا این بار عمق فاجعه را درک کنید و نگذارید فجایع قبلی تکرار شود.