آفت زباله
آفت زباله
تولید زباله به اعتقاد کارشناسان جدایی ناپذیر از صنعت گردشگری است که این معضل در برخی استان‌ها مسافرخیز از جمله گیلان باید جدی گرفته شده و زیرساخت مراکز انباشت و فرآوری زباله را برای درآمدزایی به فناوری روز تجهیز کرد.

 

تیرنگ:
تولید زباله به اعتقاد کارشناسان جدایی ناپذیر از صنعت گردشگری است که این معضل در برخی استان‌ها مسافرخیز از جمله گیلان باید جدی گرفته شده و زیرساخت مراکز انباشت و فرآوری زباله را برای درآمدزایی به فناوری روز تجهیز کرد.
زباله و مدیریت پسماند به یکی از دغدغه‌های استان‌های شمالی به ویژه گیلان تبدیل شده که هر ساله به خاطر جاذبه‌های کم نظیر طبیعی و تاریخی میزبان میلیون‌ها مسافر و گردشگر داخلی و خارجی است و سال به سال برای جمعیت مسافران این خطه افزوده می‌شود و مهمتر این که در یک دهه اخیر نیز بسیاری از این مسافران که از اغلبشان اهالی پایتخت هستند در این خطه سرسبز سکونت دائمی یافتند و از خدمات و امکانات بومی هر منطقه بهره‌مند شدند.
استاندار گیلان بارها با تاکید براینکه این استان یکی از مقاصد اصلی گردشگری کشور است، یکی از مهمترین وظایف شهرداران و دهیاران را مدیریت و ساماندهی پسماند عنوان کرده و هشدار داد: باید این موضوع در اولویت امور این مدیران قرارگیرد.
اسدالله عباسی حتی با اشاره به نقش مهم شهرداری‌ها در حوزه مدیریت پسماند تاکید کرد: شهرداران فعال و نوآور استان که در حوزه‌های مختلف اعم از مدیریت پسماند هزینه کرده‌اند، اعتبار می‌گیرند و این موضوع مورد توجه کمیته تخصیص اعتبارات گیلان هست.

✓شکایت قضایی از دهیاران و شهرداران

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: براساس وظایف نظارتی این اداره کل برای شهرداران و دهیارانی که نسبت به مدیریت پسماند در منطقه خود سهل انگارهستند شکایت قضایی صورت می گیرد.

حمزه عشوری اعلام کرد: کارهای بسیار مثمری در حوزه مدیریت پسماند استان در سطح کلان در حال انجام است؛ اما متاسفانه برخی از شهرداران، بخشداران و دهیاران با سهل انگاری در وظیفه موجب نادیده انگاری زحمات انجام شده می‌شوند.
وی با تاکید براینکه برای بسیاری از شهرداران و دهیاران استان پرونده قضایی تشکیل شده، تاکید کرد: با در پیش بودن تعطیلات نوروز مدیران یادشده نسبت به مدیریت پسماند حوزه خود بیش از همیشه توجه و برنامه ریزی داشته باشند تا چهره ناخوشی از استان در ذهن گردشگران شکل نگیرد.
عشوری اظهار کرد: هیچ اتفاق مثبتی در حوزه زیست محیطی بدون مشارکت مردم شکل نمی‌گیرد؛ لذا از متولیان و مدیران می‌خواهیم از ظرفیت عظیم مردمی غافل نشوند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با تاکید بر این موضوع که کلید مدیریت پسماند تفکیک از مبدا است، گفت: شهردار یا دهیاری که برنامه‌ای برای تفکیک زباله از مبدا ندارد، نباید مسئولیت بپذیرد زیرا هیچ راهی جز پرداختن به این موضوع وجود ندارد.

زباله در استان گیلان چالش جدی و مهم است، با توجه به افزایش جمعیت و تولید زباله‌های زیاد، با مدیریت صحیح و برنامه‌ریزی درست می‌توان این تهدید را به یک فرصت اقتصادی ارزنده در استان تبدیل کرد