آشنایی با شغل آتشنشان
آشنایی با شغل آتشنشان
آتش نشانی یا اطفا حریق مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با آتش به وسیله خاموش کردن، کنترل و یا هدایت آتش‌های ناخواسته انجام می‌گیرد .

تیرنگ نیوز:

گردآورنده : رضا حکیمی‌فر، کارشناس صدور گواهی ساختمان آتش نشانی ساری:

آتش نشانی یا اطفا حریق مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با آتش به وسیله خاموش کردن، کنترل و یا هدایت آتش‌های ناخواسته انجام می‌گیرد .

اهداف آتش نشانی حفاظت از سلامت افراد، جلوگیری از آسیب به اموال و حفاظت از محیط زیست است . در همه کشورها سازمان آتش نشانی وجود دارد که وظیفه مقابله با آتش، سوانح و حوادث مختلف را بر عهده دارد . در ایران اولین سازمان آتش نشانی توسط روس‌ها در شهر تبریز ایجاد شد . آتش نشانی‌ها زیر نظر شهرداری کار می‌کنند . آتش نشان فردی است که انواع مهارت‌های اطفا حریق و عملیات امداد و نجات را دارد . او از افراد و اموال آن‌ها در برابر آتش و سایر خطرات محافظت کرده و در شرایط اضطراری به آنان کمک می‌کند . همچنین در برابر مسایل ایمنی به مردم آموزش و مشاوره می‌دهد .

کار آتش نشانی شامل دو بخش اطفاء حریق و عملیات امداد و نجات می‌شود . در بخش اطفا حریق به خاموش کردن انواع آتش‌ها در مناطق مختلف پرداخت می‌شود . در بخش عملیات  امداد و نجات، افرادی که در چاه یا معدن سقوط کرده، در آسانسور یا ارتفاعات گیر کرده، دچار مسمومیت و خفگی شده، زیر آوار مانده و … را نجات می‌دهند .

برای آتش نشان شدن باید حداقل 18 و حداکثر 25 سال سن، حداقل 170 سانتی متر قد و آمادگی جسمانی خوبی داشته و آموزش‌های مربوطه را دیده باشید. همچنین باید توانایی نشان دادن عکس العمل‌های سریع و به موقع و توانایی حفظ آرامش در شرایط بحرانی را داشته باشید . این شغل استرس‌زا بوده و معمولا آتش نشان خطرات مختلفی از جمله سوختگی، انفجار، مواجهه با مواد شیمیایی و گازهای سمی، سقوط و … روبرو است. افرادی که در آتش نشانی استخدام می‌شوند  در ابتدا مامور آتش نشان هستند . با گذشت زمان به سمت‌های بالاتر مانند راننده، معاون شیفت، فرمانده شیفت، رئیس ایستگاه، معاون عملیاتی و معاون امور ایستگاه‌ها می‌رسند. اگر مدرک تحصیلی بالایی داشته باشند می‌تواند افسر آتش نشان، افسر ارشد آتش نشان و رئیس ایمنی و آتش نشانی شوند .

ساعات کاری آتش نشان به 24 ساعت کار و 48 ساعت استراحت است . همیشه آماده باش بودن، کار کردن در شرایط مختلف آب و هوایی و روبرویی با خطرهایی مانند سقوط از ساختمان انفجار وسایل نقلیه و …بخشی از ویژگی‌های این شغل است.

در ادامه برای آشنایی بیشتر با شغل آتش نشانی اطلاعات کاملی در زمینه وظایف، مهارت و دانش مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، فرصت‌های شغلی و بازار کار و میزان درآمد آتش نشان ارائه می‌شود .

وظایف آتش نشان :

حمل و نقل وسایل و تجهیزات آتش نشانی

کنترل و خاموش کردن آتش

نجات مصدومات و قربانیان از محل‌های آتش سوزی، صحنه تصادفات و سایر موقعیت‌های خطرناک

کنترل کردن نشت مواد شمیایی و خطرناک

نظارت بر عملیات‌های آتش نشانی و کار آتش نشان‌ها ( مخصوص مسئولان تیم آتش نشان)

تهیه گزارشات روزانه از عملیات‌ها (مخصوص مسئولان تیم آتش نشان)

برگزاری دوره‌های آموزشی در مدارس و سایر مراکز اجتماعی

بازرسی ساختمان‌ها برای اطمینان یافتن از رعایت شدن مسائل ایمنی در آن‌ها

ارائه  مشاوره حرفه‌ای به پژوه‌های ساخت ساختمان‌ها در خصوص رعایت مواردایمنی در برابر آتش سوزی

مهارت و دانش موردنیاز آتش نشان

علاقه به مردم و نجات آن‌ها از خطرناک ( انسان دوستی )

استقامت و توان بدنی بالا همراه با داشتن سلامت روانی

توانایی عکس العمل سریع و حفظ آرامش در شرایط خطرناک

شجاعت

خود انظباطی و دقت

پیروی از دستورات و قوانین موجود

ارتباطات خوب و مهارت کار تیمی

اعتماد به نفس بالا

داشتن ابتکار و توان تصمیم در رویارویی با شرایط بسیار متغیر

مهارت‌های خوب علمی در استفاده از ابزار و تجهیزات

مهارت گزارش نویسی از اتفاقات و حوادث

نحوه ورود به شغل آتش نشانی

برای ورود به این شغل می‌توانید در مقطع دبیرستان وارد رشته ایمنی و آتش نشانی شاخه کار و دانش شوید همچنین می‌توانید در دوره‌های کاردانی ( گرایش‌های نجات، اطفال حریق، ایمنی و حفاظت ساختمان‌های بلند ) کارشناسی (گرایش مدیریت عملیات پیشگیری) و کارشناسی ارشد ( گرایش ایمنی و مدیریت ) آتش نشانی ادامه تحصیل دهید .

افراد علاقمند برای ورود به این شغل ابتدا باید ویژگی‌ها و شرایط عمومی و تخصصی‌ای که در آگهی های استخدامی ذکر می شوند  را داشته باشند . بعد از قبولی در آزمون اولیه باید آزمون‌های علمی و تخصصی را با موفقیت بگذرانند تا بتوانند وارد این شغل شوند بعد از استخدام شدن آموزش‌های علمی و نظری مختلف به آتش نشانان جدید داده می‌شود. پس از تقسیم شدن در ایستگاه‌های مختلف به مدت دو سال در دانشکده آتش نشانی آموزش تکمیلی می‌بینند . در صورت تمایل به افسر آتش نشان شدن می‌توانند در دانشگاه‌های در مقاطع مختلف ادامه تحصیل دهند . همچنین افراد علاقمند می‌توانند به عنوان آتش نشان داوطلب با گذراندن دوره‌های تخصصی درسازمان آتش نشانی وارد این بخش شوند و در موقع بحرانی و حوادث غیر مترقبه با یاری کارکنان آتش نشانی بشتابند . این شغل در کشور با برخی از مسائل روبرو است که عبارتند از : در معرض خطر بودن همیشگی آتش‌نشان‌ها در عملیات‌های مختلف احتمال ابتلا به بیماری‌های ناشی از دود، گاز ها و مواد شیمیایی مختلف عدم امنیت شغلی کافی – عدم تامین کافی خسارات و آسیب دیدگی‌های آتش نشان‌ها توسط مسئولان در صورت بروز حادثه البته به تازگی در کشور به صورت رسمی شغل آتش نشانی جزء مشاغل سخت و زیان آور قرار گرفت و مشمول قوانین این نوع مشاغل قرار گرفت .

 

  • منبع خبر : اختصاصی تیرنگ