آخر خط گرانی
آخر خط گرانی
در واقع قیمت طلا، سکه و دلار، پیوسته در نوسان است و این نگرانی را برای همه به وجود می­­‌آورد که تاثیر این تغییر نرخ، بر بازار خرید ­و­ فروش اجناس و اقلام مختلف چه خواهد بود؟

 

محمد جویباری، مدیرمسئول:
به دنبال نوسانات قیمت طلا، سکه و دلار نابسامانی‌هایی در بازار به وجود آمد و کالاهای وارداتی افزایش قیمت داشتند که یکی از آنها قطعات یدکی خودرو و ماشین آلات است چرا که سهم بالا از محصولات این بخش از طریق واردات تامین می‌شود به همین خاطر قیمت تمام شده آن برای مشتری ارتباط مستقیمی با نرخ دلار دارد.
در واقع قیمت طلا، سکه و دلار، پیوسته در نوسان است و این نگرانی را برای همه به وجود می­­‌آورد که تاثیر این تغییر نرخ، بر بازار خرید ­و­ فروش اجناس و اقلام مختلف چه خواهد بود.
کارشناسان می‌گویند که تغییرات نرخ ارز و به‌ ­ویژه افزایش قیمت دلار در کشور­هایی مانند ایران، تاثیر زیادی بر صنعت خودرو و بازار لوازم جانبی خودرو داشته است. این تغییرات نرخ ارز یا در واقع تاثیر دلار بر لوازم خودرو می‌تواند به­ طور مستقیم یا غیر­مستقیم بر افزایش قیمت لوازم جانبی خودرو تاثیر بگذارد.
آنها می‌گویند دلار، علاوه بر تاثیر مستقیم  بر افزایش قیمت لوازم جانبی خودرو، قیمت دلار از طریق زنجیره تامین و عوامل فرعی دیگری از جمله تورم، قیمت‌های فلزات و سایر مواد اولیه، و نیز مشکلات حمل و نقل و تأمین اجزاء، در حال افزایش است.
البته اینطور نیست که نتوان از تاثیر قیمت طلا، ارز و دلار بر قطعات خودرو کم کرد و می‌توان برای کاهش تاثیر دلار بر لوازم خودرو یا قیمت خودرو با کاهش تاثیرات منفی نوسانات قیمت ارز بر بازار لوازم جانبی خودر­و، راه­‌حل­‌هایی در نظر گرفت.
برای طی شدن این مسیر در ابتدا باید در راستای منویات مقام معظم رهبری بستر رشد تولید و حمایت از تولیدکنندگان داخلی را فراهم کرده، کیفیت قطعات داخلی را بالا برد و تنظیم قیمت را جدی گرفت.