آتش در خرمن معلولان کشور!/ خواستار تجدیدنظر هستیم
آتش در خرمن معلولان کشور!/ خواستار تجدیدنظر هستیم
مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران بیان کرد که استاندار مازندران به عنوان رئیس کارگروه مناسب سازی استان مازندران وقتی دید هیچ نقطه از ساحل دریا برای معلولان مناسب سازی نمی باشد با ملاحظاتی خاص نسبت به تخریب اموال بیت المال که سالیان دراز در اختیار معلولان بوده است خودداری می کرد.

تیرنگ نیوز- مجید ساجدی فر: پس از انتشار تصاویر و کلیپ هایی از تخریب تنها اردوگاه معلولان کشور در بابلسر، صحت و سقم ماجرا را در گفت و گوهایی جداگانه با مسئولان مربوطه کشوری و استانی و دست اندرکاران این مجموعه جویا شدیم که در ادامه مشروح اظهارات آن ها از نظرتان می گذرد:

محمود نژاد: مازندران از عقب افتاده ترین استان ها در مناسب سازی

دکتر علی همت محمود نژاد مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران، رئیس ستاد معلولان آیت الله رئیسی در کشور و سخنگوی شبکه ملی معلولان جسمی حرکتی ایران در گفتگو با تیرنگ درباره تخریب اردوگاه شهید عظیمی بابلسر، اظهار کرد: به دستور استاندار و دادستان مازندران، آتش در خرمن معلولان کشور شد و تنها اردوگاه مناسب‌سازی شده کشور که برنامه‌های ورزشی معلولان در آن اجرا می شد به بهانه آزادسازی حریم دریا تخریب شد این در حالی است که به جز این اردوگاه، هیچ نقطه دیگر از ساحل دریای خزر مناسب سازی نمی باشد.

وی افزود: در تمام طرح های فرهنگی اقتصادی کشور برای اقشار آسیب پذیر ملاحظاتی در نظر گرفته می شود و شایسته بود استاندار مازندران به عنوان رئیس کارگروه مناسب سازی استان مازندران وقتی دید هیچ نقطه از ساحل دریا برای معلولان مناسب سازی نمی باشد با ملاحظاتی خاص نسبت به تخریب اموال بیت المال که سالیان دراز در اختیار معلولان بوده است خودداری می کرد.

محمودنژاد تصریح کرد: از دیگر ملاحظاتی که استاندار می توانست انجام دهد این بود که در آخرین مرحله و پس از آزادسازی سایر نقاط نسبت به تخریب تنها اردوگاه معلولان کشور اقدام کند نه به عنوان نخستین نقطه و در حالی که هنوز دیگر املاک دولتی و انتظامی، دست نخورده است.

مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران، ادامه داد؛ چه چیزی استاندار را وادار کرده است که به تنها اردوگاه معلولان کشور اینگونه ناگهانی و بی محابا  حمله کند

وی گفت: معلولان از این رفتار استاندار مازندران به شدت عصبانی هستند و با تنظیم نامه‌ای از رئیس جمهور خواسته اند تا نسبت به عزل این استاندار اقدام نمایند. همچنین رایزنی های لازم با قوه قضاییه، وزیر رفاه و برخی مسئولان کشور برای احقاق حق معلولان کشور در حال انجام است.

محمودنژاد یادآور شد: متاسفانه استان مازندران از نظر دسترسی پذیری اماکن، معابر و وسایل نقلیه استان مازندران یکی از عقب افتاده ترین استانهای کشور است و جای تعجب است استاندار نسبت به بهبود این وضعیت نه تنها تلاشی نمی کند بلکه تنها اردوگاه معلولان کشور را تخریب می کند.

مسلمی: بی مهری استاندار مازندران به معلولان کشور

مسلمی مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران با اشاره به تخریب تنها اردوگاه معلولان کشور در بابلسر اظهار کرد:  بی مهری استاندار نصیب معلولان کشور شد. اردوگاه شهید عظیمی بابلسر که بیش از ۵ دهه است تحت پوشش بهزیستی کشور به نوعی پناهگاه همه معلولان (نابینایان، ناشنوایان، ویلچری ها، معلولین جسمی حرکتی و،،،) بوده است و روزانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰  معلول از سراسر کشور را میزبانی می کرده به دستور استاندار مازندران در راستای آزادسازی سواحل تخریب شد.

وی افزود: این اردوگاه تنها مرکزی بود که به نام معلولین و به کام مسئولین نبود و خدمات بسیار شایسته ای به این قشر در طول این چند دهه ارائه کرده است.

مسلمی با اشاره به صف های طویل ملاقات مردمی شهروندان مازندرانی جهت دیدار و ملاقات با استاندار، اظهار کرد: حسینی پور به جای آنکه نسبت به تخریب اموال عمومی اقدام کند به مردم وقت ملاقات دهد و به درد دل آن ها گوش کند.

وی با طرح این پرسش که آیا استاندار به خاطر پستی که دارد چنین بلاهایی را بر سر اقشار معلول می آورد، گفت: این زمین بیش از ۵ دهه وقف معلولان است و ما نسبت به تخریب این اردوگاه معترض هستیم.

مسلمی تصریح کرد: اگر قرار به آزادسازی سواحل باشد چرا نقطه شروع باید از معلولان به عنوان بی پناه ترین قشر جامعه باشد! چرا اماکن و مراکز دیگر نهادها در راستای آزادسازی سواحل تخریب نمی شود مگر نه اینکه ار عدالت برای همه است و باید یکسان اجرا شود

وی با بیان اینکه چنین اقداماتی موجب سرخوردگی معلولان کشور می شود، گفت: حسینی پور به عنوان رئیس کارگروه مناسب سازی استان مازندران باید پاسخگو باشد که چرا تنها پناهگاه معلولین استان و کشور را تخریب کرده و با تخریب این اردوگاه، پناهگاه معلولان کشور کجاست؟

خواستار تجدیدنظر هستیم

علیرضا امیری دانشجوی کارشناسی حقوق، قهرمان چند دوره شنای نابینایان ایران و نایب قهرمانان آسیا در گفت و گو با تیرنگ با بیان اینکه مجتمع شهید عظیمی مساحت چند هکتاری داردف گفت: چندین سال است بیش از ۹۰ درصد مسابقات قهرمانی کشور در این مجتمع برگزار می‌شود و برای کلیه معلولین فضای مناسبی است البته به صورت کامل مناسب سازی کامل نیست اما به نسبت جاهای دیگر خیلی بهتر است.

وی افزود: این که بدون هیچ اطلاع رسانی و درنظرگرفتن معلولین اقدام به تخریب آن کردند واقعا درد آور است اگر قرار به آزادسازی است باید همه نقاط مربوطه آزاد شود نه اینکه فقط برای معلولین باشد منطقه امن بود که معلولان آزادانه می توانستند در آن با آرامش و آسایش قدم بزنند و بدون هیچ اسباب زحمتی تردد کنند.

امیری در پایان بیان کرد: ما خواستار تجدیدنظر در این تصمیم هستیم و امیدواریم با اتخاذ تدابیری آن را برگردانند.

واکنش استاندار مازندران به آزاد سازی مجتمع بهزیستی بابلسر

سید محمود حسینی پور استاندار مازندران ضمن ابراز این نکته که در اجرای دستور رئیس جمهور مبنی برآزادسازی سواحل شاهد تخریب بیت المال و ابنیه دولتی نمی باشیم خاطرنشان کرد : در اجرای عملیات آزادسازی سواحل تنها فنسهای حریم ۶۰ متری ساحل مورد تخریب قرار گرفتند تا شاهد باز شدن اراضی ساحلی و استفاده مردم از این مواهب الهی باشیم

نماینده عالی دولت در مازندران اظهار کرد : در تخریب حریم ۶۰ متری ساحل مجتمع شهید عظیمی بهزیستی استان در بابلسر هیچگونه آسیبی به ابنیه دولتی اعم از آلاچیق ها فضای سبز و بویژه امکانات مورد نیاز و مناسب سازی معلولین نشده است و دسترسی معلولین همچون سایر مردم در این مجتمع تفریحی پابرجاست
حسینی پور اظهار کرد : هیچ گونه بهانه ای در مسیر آزادسازی ساحل پذیرفته نیست و حسب دستور موکد آیت الله رئیسی رئیس جمهور محترم باید این موضوع بصورت کامل اجرایی شود.

تیرنگ آمادگی انتشار نقطه نظرات مسئولان مربوطه پیرامون این موضوع را داراست