آبیاری هوشمند خانگی برای گلدانها ابداع شد
آبیاری هوشمند خانگی برای گلدانها ابداع شد
محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی سیستم آبیاری هوشمند خانگی و زیرسطحی صنعتی شدند که تا ۹۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی می کند.

تیرنگ نیوز: محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی سیستم آبیاری هوشمند خانگی و زیرسطحی صنعتی شدند که تا ۹۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی می کند.

محمدرضا تقوی مدیر یک شرکت دانش بنیان فعال در حوزه کشاورزی دیجیتال با بیان اینکه در این شرکت محصولاتی برای هوشمند سازی آبیاری خانگی، گلخانه‌ای و …تولید می‌شود، اظهار کرد: آبیاری فضای سبز شهرداری همواره با مشکلی روبروست که این موضوع میزان زیادی آب را هدر می‌دهد از این رو در صدد برآمدیم سیستمی را طراحی کنیم که مانع از هدررفت آب شود.

وی با بیان اینکه سیستم آبیاری زیرسطحی هوشمند برای این منظور طراحی شده است، گفت: سیستمی که تولید کردیم می‌تواند تا ۹۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی کند. یکی از مزیت‌های این سیستم آبیاری از زیر زمین است که مانع تبخیر آب می‌شود.

صرفه جویی ۹۵ درصدی در آب با سیستم هوشمند

تقوی با بیان اینکه این سیستم می‌تواند جایگزین روش سنتی شهرداری برای آبیاری شود، خاطر نشان کرد: این روش را در پارک آزادگان اجرایی کردیم و تا ۹۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی شده است.

وی با بیان اینکه از این محصول می‌توان در جنگل‌ها، باغات میوه، گلخانه‌ها و … استفاده کرد، گفت: شهرداری، سازمانها و ارگان‌های متولی جنگل‌ها و فضای سبز مخاطب این محصول هستند.

تقوی عنوان کرد: این آبیاری یک روش آبیاری زیرسطحی تحت فشار است که عیوب روش‌های سنتی را در آن حذف کردیم تا در مصرف آب صرفه جویی شود. این سیستم در مقیاس صنعتی به تولید رسیده است.

آبیاری هوشمند خانگی با سیستم کنترل از راه دور

مدیرعامل این شرکت در ادامه با بیان اینکه محصول دیگری در این شرکت به تولید رسیده که تحت عنوان آبیاری هوشمند خانگی است، گفت: علاوه بر نمونه آبیاری صنعتی، سیستمی طراحی کردیم که می‌تواند به صورت اتومات، آبیاری گلدان‌های خانگی را انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه این سیستم به لوله‌های آب منزل وصل می‌شود، گفت: با استفاده از این سیستمی که طراحی کردیم هر ۲ ثانیه یکبار آبیاری انجام می‌شود که به هنگام مسافرت می‌توان برای آبیاری گل و گیاه در آپارتمان کاربردی است.

مدیر شرکت افزود: البته که آبیاری را می‌توان تا یک ماه یکبار هم تنظیم کرد و از راه دور از طریق پیامک از وضعیت آبیاری مطلع شد.

وی با بیان اینکه مشابه این محصول وجود دارد اما از کیفیت بالایی برخوردار نیست، بیان کرد: این آبیاری قطره‌ای خطر نشت آب ندارد و از سوی دیگر مانند روش‌های موجود در بازار از ترکیدگی لوله آب و خطرات احتمالی آن نیز جلوگیری می‌کند زیر این سیستم مجهز به سنسوری است که در صورت وقوع رخدادی جریان آب را قطع می‌کند./میترا سعیدی کیا

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر