3
تیرنگ از عملکرد منفعل معاونت پیشگیری بهزیستی مازندران گزارش می دهد؛

10 پرسش مهم از رمضانعلی گلچوبی/ از تعارض منافع تا آمار عجیب 1480 !

  • کد خبر : 15611
  • ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰
10 پرسش مهم از رمضانعلی گلچوبی/ از تعارض منافع تا آمار عجیب 1480 !
گلچوبی به عنوان یکی از مدیران دولت تدبیر و امید که به اصلاح طلبی شهره هست همواره کمترین پاسخگویی را در حوزه مسئولیت های خویش داشته است انتظار می رود وی یک بار هم شده به موارد مطرح شده در این گزارش پاسخی جامع و مبسوط دهد تا درستی و نادرستی حواشی و گمانه های مربوطه تعیین تکلیف شوند.

تیرنگ نیوز- سرویس اجتماعی: یکی از تاکیدات دولت سیزدهم شناسایی و کناره گیری مدیران منفعل، ناهسمو و به اصطلاح ناکارآمد است که خواسته یا ناخواسته مانع تحقق اهداف و برنامه های آن سازمان یا دستگاه مربوطه و در نگاه کلی موجب نارسایی در عملکرد دولت می شوند.

مساله ای که رئیس جمهور در این چند ماه، بارها به آن اشاره داشتند و چاره کار را در عزل و جایگزینی چنین مدیرانی با نیروهای انقلابی، کاربلد و جهادی دانسته اند. به عینه می بینیم که بسیاری از مدیران دولت سابق در مازندران به خصوص پس از ظهور کرونا عملا امور را به حال خود رها کرده و در انفعال و روزمرگی به سر می برند تا جایی که حتی صدای موافقان دولت تدبیر و امید نیز درآمده است.

از آنجا که سازمان ها مجموعه ای از حوزه ها و معاونت های مختلف است نارسایی یکی از یک یا چند حوزه در کار کل مجموعه خلل ایجاد می کند و به اصطلاح دود آن به چشم همه می رود.

یکی از سازمان هایی که در مازندران شامل این مساله می شود بهزیستی است که با توجه به گستردگی حوزه ها و تعدد شرح وظایف نیاز به نیروها و مدیرانی خبره، با انگیزه و جهادی دارد. رصدها و بررسی های ما در مجموعه بهزیستی استان، نشان می دهد که منشا بسیاری از کاستی ها و ضعف ها مرتبط به مدیریت بهزیستی استان و حوزه پیشگیری به عنوان یکی از معاونت های مهم و پرکار این حوزه است.

حوزه ای که چند سالی می شود تحت تفکرات فردی مدیریت می شود که حرف و حدیث و حواشی بسیاری به ویژه در ایام کرونا به دنبال داشته و حتی صدای استاندار وقت، نمایندگان مجلس و فعالان اجتماعی را درآورده است. معاونت پیشگیری بهزیستی مازندران در دولت روحانی «رمضانعلی گلچوبی» بوده است. وی در دو مقطع از سال 92 تا 95 و 98 تا 1400 رسما در سمت معاون پیشگیری بهزیستی فعالیت کرده و می کند.

در همین رابطه رسانه تیرنگ پیش از این در سه مطلب مفصل با عناوین «سکوت، بی تفاوتی یا بی برنامگی گلچوبی؟- بلاتکلیفی گلچوبی در رفع معضل معتادان متجاهر!-خودزنی گلچوبی با عملکرد مردود!» به تعدادی از مهمترین مسائل اجتماعی مازندران و ضعف های مدیریتی این حوزه در دولت تدبیر و امید پرداخته بود.

متاسفانه به دلیل همسویی تفکرات سیاسی رمضانعلی گلچوبی با دولت تدبیر و امید و فرافکنی های وی در مسائل مختلف، نسبت به جابجایی وی اقدامی نشد و همچنان مدیریت بهزیستی استان از ضعف های موجود در این حوزه رنج می برد.

در این مطلب می خواهیم برخلاف مطالب قبلی که موضوعی و مصداقی به حواشی و ضعف های عملکردی رمضانعلی گلچوبی به شکلی مفصل تر پرداخته بودیم با نگاهی کلی تر و فهرست وار به مهمترین مسائل حوزه معاونت پیشگیری بهزیستی استان بپردازیم:

1: دو برابر شدن آمار اعتیاد در مازندران

بر اساس اعلام مدیرکل بهزیستی استان در نشست خبری به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر، «آمار اعتیاد بین سال های 92 تا 1400 در مازندران حدود 2 برابر شده و در یک و نیم سال 99 و 1400 در کمپ ها فوتی ناشی از اعتیاد داشتیم». دو مساله مهمی که گلچوبی تاکنون در خصوص آنها موضع سکوت اختیار کرده و درباره علل دوبرابر شدن اعتیاد و علت فوت مددجویان در کمپ ها اظهارنظر نکرده است.

2: تعطیلی طولانی مدت مرکز ماده 16 استان به ویژه در ایام کرونا

تیرماه 1400 موسوی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری مازندران از تعطیلی طولانی مدت مرکز ماده 16 استان، انتقاد کرد و گفت: «تنها مرکز بازپروری ترک اعتیاد مازندران در قاجارخیل یک‌سال و چند ماه تعطیل است و دستگاه‌های مربوطه استان نتوانستند کار در این مراکز را مجددا شروع کنند که این تعطیلی540 روزه مرکز نگهداری از معتادان متجاهر مازندران آسیب های فراوانی در پی دارد» که دلیل تاخیر در راه اندازی مرکز مشخص نمی باشد !

و اینکه شخص استاندار وقت مازندران با توجه به وخامت اوضاع ناچار به توصیه اکید برای جمع آوری معتادان متجاهر و راه اندازی مرکز ماده 16 شد. عجیب آنکه علیرغم همه توصیه ها و هشدارها، مسئولان مربوطه و شخص آقای گلچوبی به عنوان معاونت پیشگیری بهزیستی استان نه تنها به فکر رفع عاجل مساله نبوده، بلکه شنیده های موثق خبرنگار تیرنگ حاکی از آن است که آقای گلچوبی در همان جلسه با ارائه جواب سربالا و غیر منطقی به آقای استاندار، آب پاکی را روی دست وی ریخت و توپ را در زمین دیگران به ویژه مدیرکل بهزیستی استان انداخت.

3: روند افزایشی اعتیاد در زنان و کاهش سن اعتیاد در کودکان

گوهردهی مدیرکل بهزیستی مازندران در نشست خبری هفته پیشگیری از اعتیاد درباره اعتیاد زنان ابراز نگرانی کرد و گفت: «زنانه شدن و کاهش سن اعتیاد معضلات مهم امروز در حوزه مصرف مواد مخدر است که زنگ خطر را بیش‌ازپیش به صدا درآورده است، به طوری که امروز کمتر از 10 درصد معتادان مازندران را زنان تشکیل می‌دهند».

بهتر بود گلچوبی در این باره توضیح می داد که واقعا نقش نظارتی معاونت پیشگیری در مراکز ترک اعتیاد و مراکز درمانی اعتیاد به عنوان مرکز فروش داروی درمان اعتیاد چیست؟ و چه برنامه ای برای پیشگیری از اعتیاد در کودکان و زنان داشته است.

4: افزایش آمار طلاق با نسبت 2 به یک!

براساس آمار اعلامی سازمان ثبت احوال کشور «در استان‌های تهران، البرز و مازندران به ازای هر دو ازدواج، یک طلاق صورت می‌گیرد ».

انتظار می رفت گلچوبی درباره نقش معاونت پیشگیری در کاهش طلاق و سایر آسیب های اجتماعی به طور شفاف و با آمار مقایسه ای واکنش نشان  می داد!

5: شهرستان هایی بدون مرکز روان شناسی

شاید این مغایر با اصل توسعه همه جانبه و تقسیم امکانات باشد که در برخی شهرستان ها با توسعه زیاد مراکز روان شناختی مواجه هستیم و در برخی شهرستان های محروم از جمله سوادکوه، سوادکوه شمالی و… بعد از 40 سال تاسیس سازمان بهزیستی حتی یک مرکز روانشناختی ندارند! و نبود چنین مراکزی آسیب های اجتماعی را به همراه خواهد داشت.

6: ادامه تحصیل با پست مدیریتی

رمضانعلی گلچوبی با مدرک لیسانس جذب بهزیستی شده و همواره یا پست معاونت داشته یا مشاور مدیرکل بوده است. حال پرسشی که مطرح می شود این است که وی چطور توانسته است با پست مدیریت آن هم در سازمان بهزیستی که با گستردگی، دغدغه ها و اشتغالات فراوان همراه است، همزمان ادامه تحصیل دهد؟

یا چگونه زمانی که در سمت معاونت پیشگیری فعالیت می کرده، با توجه به حجم فعالیت ها، مجوز کارشناسی رسمی دادگستری دریافت کرده است! چگونه می شود کارمند و معاون دستگاه بهزیستی، هم از پس معاونت این سازمان برآید هم درس بخواند همچنین همزمان کارشناس رسمی باشد، پیگیر پرونده های دادگستری است و هم عضو هیئت مدیره انجمن روان شناسان تربیتی استان هم هست و مدیریت سازمان مردم نهاد از استانداری بر عهده دارد! گلچوبی به تنهایی چگونه از پس این همه کار بر می آید؟ آیا کاستی ها و خلل های موجود در این معاونت، ناشی از عدم تمرکز و چند کاره بودن آقای گلچوبی نیست؟

7: اشتغال همسر در مجموعه مربوطه

آقای معاون زمانی که در پست معاونت پیشگیری و مشاور مدیر در امور اعتیاد بود شنیده های قوی حاکی از آن است که همسر رمضانعلی گلچوبی در زیر مجموعه مدیریت وی مجوز مرکز مشاوره در شهرستان قائم شهر دریافت کرده و از مزایای آن از جمله یارانه های مربوطه استفاده می کند. چگونه می شود با این تعارض منافع کنار آمد که در قامت معاونت بهزیستی در یک حوزه هم مشاوره می دهید و هم ناظر رفتار و عملکردتان هستید! مگر می شود یک فرد هم انجام دهنده کار باشد هم ناظر آن کار! و درکارت تبلیغاتی مرکز مشاوره نگاه نو که تحت مدیریت خود و همسرش مشاوره می پردازد.

8: دریافت مجوز NGOاز استانداری  

گلچوبی به عنوان معاون پیشگیری بهزیستی استان چگونه انقدر فراغت خاطر دارد که از استانداری هم مجوز موسسه و NGO  دریافت می کند و شنیده شده از یارانه دولتی مربوطه بهره می برد. انتظار می رود وی در این باره و حواشی مربوطه، توضیحات لازم را جهت تنویر افکار عمومی ارائه نماید.

نکته دیگر اینکه به عنوان مدیرعامل موسسه ای که از بهزیستی مجوز دارد، شائبه های قرارداد این موسسه با استانداری و آموزش و پرورش شنیده شده توضیحتان درباره این شائبه ها و قراردادها چیست؟

9: دریافت مجوز سایت خبری

دریافت مجوز پایگاه خبری یکی دیگر از مواردی است که رمضانعلی گلچوبی به عنوان معاون پیشگیری بهزیستی مازندران با آن همه اشتغالات فرصت نمود به حوزه رسانه ورود کند! امیدواریم وی پاسخ دهد که هدف از این کار چه بود و چه راهبرد و اهدافی را در این پایگاه دنبال می کند؟

10: آمار عجیب تماس با 1480

بر اساس اعلام گوهردهی مدیرکل بهزیستی استان در نشست خبری 20 مهرماه امسال به مناسبت روز جهانی سلامت روان و عصای سفید، در 6 ماهه نخست سال جاری بیش از 81 هزار تماس با خط 1480 (صدای مشاور جهت ارائه خدمات مشاوره ای رایگان) گرفته شد، حوزه ای که در مجموعه فعالیت های معاونت پیشگیری بهزیستی است.

مقایسه آمار امسال با مدت مشابه سال گذشته (151 هزار تماس که آن نیز به گفته گوهردهی در همان نشست خبری با مدت مشابه سال قبل خود افزایش دوبرابری داشته است) نشان از افزایش تماس ها داشته یعنی معاونت پیشگیری بهزیستی نتوانسته است حداقل در دو سال اخیر در انجام اقدامات پیشگیرانه موفق عمل کند وگرنه می بایست این آمار روند کاهشی پیدا می کرد نه اینکه هر سال آمار تماس ها – البته اگر بنا را بر صحت این آمار بگذاریم- نسبت به سال قبل افزایش یابد و حتی دو برابر شود!

انتظار می رود مدیریت بهزیستی استان به عنوان ناظر و مدیر مجموعه در این مورد مهم نیز مطالبه گر و پاسخگو باشد

نکته آخر

مدیریت بهزیستی استان دغدغه ای در خصوص این آقا و مشکلات جامعه هدف بهزیستی نداشته و گلچوبی به عنوان یکی از مدیران دولت تدبیر و امید که به اصلاح طلبی شهره هست همواره کمترین پاسخگویی را در حوزه مسئولیت های خویش داشته است.

انتظار می رود وی یک بار هم شده به موارد مطرح شده در این گزارش پاسخی جامع و مبسوط دهد تا درستی و نادرستی حواشی و گمانه های مربوطه تعیین تکلیف شوند.

عدم موضع گیری و سکوت وی تا اینجای کار نشان از صحت بالای اکثر موارد مطرح شده در حوزه مدیریتی وی است چرا که فرد یا مدیر عاقل خود را در مظان اتهام و شبهه قرار نمی دهد…

ما به عنوان صدای مردم و رسانه مطالبه گر هیچ گونه قضاوتی در خصوص موارد مذکور نداشته و تنها جهت تنویر افکار عمومی اقدام به تهیه این مطلب نمودیم منتها در جهت رعایت اخلاق رسانه ای در صدد برآمدیم تا قبل از انتشار این مطلب، در تماسی تلفنی نظر رمضانعلی گلچوبی را در برخی موارد مهم مطرح شده جویا شویم ولی او به خبرنگار ما اعلام کرده که اشتباه گرفته است و گلچوبی را نمی شناسد! اما در تماس دوم به خبرنگار ما گفت که خود گلچوبی هست و اما نمی تواند پاسخگو باشد و به روابط عمومی و مدیریت بهزیستی ارجاع داد و اینگونه از پاسخگویی طفره رفت و حتی حاضر نشد پاسخ دوسه کلمه ای در حد بلی خیر بدهد.

با این حال رسانه ما باز هم آمادگی خود را جهت درج پاسخ به سوالات مذکور اعلام می دارد.

لینک کوتاه : http://tirangnews.ir/?p=15611

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.