کُمیت این خانه لَنگ می زند/ یقه گیری اصولگرایان از خودی ها تا دولت
کُمیت این خانه لَنگ می زند/ یقه گیری اصولگرایان از خودی ها تا دولت
«استاندار و معاون سیاسی وی، علیرغم اینکه می گویند درب اتاقشان همیشه به روی احزاب باز است پاسخگو نیستند. به شخصه بابت موضوعی چندین بار با آقای استاندار و معاونش تماس گرفتم، پیامک دادم و حتی حضوری به محل کارشان رفتم، دریغ از پاسخگویی. سه ماه است منتظر پاسخی از آن ها هستم»

تیرنگ نیوز- مجید ساجدی فر: نخستین نشست هم اندیشی دبیران احزاب جبهه متحد اصولگرایان مازندران بعد از انتخابات مجلس در محل استیجاری و فاقد امکانات خانه احزاب مازندران در حالی برگزار شد که اکثرا از طولانی بودن مسیر و مبهم بودن آدرس خانه احزاب گلایه داشتند و نبود وسایل سرمایشی و گرمای فضای بسته سالن، همه را کلافه کرده بود به طوری که اکثرا از همان ابتدا، خواستار خلاصه شدن جلسه و اتمام هرچه سریعتر آن شدند. با این همه، جلسه تقریبا دو ساعت به طول انجامید و دبیران احراب نقطه نظرات خود را در مسائل مختلف بیان کردند. از انتقادات درون ساختاری تا بیگانگی مردم با احزاب، از سهل انگاری مسئولان در شیوع بی رحمانه ویروس کرونا تا بی تفاوتی دولتی ها به گرانی و تورم، از فعالیت های جریان های سیاسی غیررسمی در استان تا کم محلی استاندار به احزاب. نقطه نظراتی که عموما شامل انتقادات و گلایه ها بوده و از حاکمیت فضای سرد بین اعضا از لحاظ تعامل احزاب، حکایت داشت.

در ادامه مهمترین بخش اظهارات حاضرین در جلسه را می آوریم.

به حاشیه رانده شدن دبیران احزاب

جانبازی رئیس خانه احزاب استان با بیان اینکه مازندران از لحاظ کارکرد احزاب در مقایسه با استان های دیگر از پراکندگی و تفرق بیشتری رنج می برد، گفت: شکل گیری جریان های موازی در استان، گاها احزاب قانونی را تحت شعاع قرار می دهد تا جایی که حتی دبیران احزاب نیز به حاشیه رانده می شوند.

وی با تاکید بر تقویت جریان اصولگرایی در استان بیان کرد: نظرمان این است در گام اول از بین دبیران احزاب، 4 کارگروه یا کمیسیون (فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی) را شکل دهیم و در نشست بعدی آن را محقق خواهیم کرد.

رئیس خانه احزاب مازندران، با اشاره به بی ثباتی بازار و آشفتگی قیمت ها افزود: در شرایط فعلی که مردم شرایط مناسبی از لحاظ اقتصادی ندارند و گرانی و تورم کمر آن ها را خم کرده است، دولت تقریبا امور اقتصادی کشور را رها کرده و ما احزاب به عنوان نمایندگان مردم در تشکل ها باید با شکل دهی کارگروه هایی به بهبود اوضاع جامعه کمک کنیم.

جانبازی تصریح کرد: ممکن است برخی از ما در مسائل مختلف، انتقاداتی داشته باشیم اما همه بر این نکته اتفاق نظر داریم که احزاب اصولگرا همواره همراه نظام هستند نه در مقابل آن و از اینرو بیانات رهبر انقلاب در همه زمینه ها، فصل الخطاب است‌.

وی، با بیان اینکه از تمام نهادهای تحت نظارت رهبری چون سپاه پاسداران، قوه قضاییه، بنیاد مستضعفان و … به طور کامل حمایت کنیم، گفت: دشمن درصدد تضعیف نهادهای تحت نظارت رهبری و دلسرد کردن مردم از آن ها است.

رئیس خانه احزاب مازندران در پاسخ به شکواییه های برخی دبیران احزاب از فعالیت های انتخاباتی و پسا انتخاباتی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا)، بیان کرد: به نظر می رسد دوستان ما در شورای ائتلاف در مازندران، جوگیر شده باشند و فکر می کنند که واقعا 11 نماینده از 12 نماینده استان با حمایت آن ها و لیست انتخاباتی شورای ائتلاف، راهی مجلس شدند، حقیقت آن است که شرایط حوزه ها و فضای انتخاباتی مازندران به گونه ای بود که اکثریت، نامزدهای اصولگرا راهی مجلس شوند و این ناشی از فعالیت و لیست گروهی خاص نبود.

جانبازی در پایان اظهاراتش گفت: ما احزاب اصولگرا به دنبال معامله و کسب مقام نیستیم ولی برخی گروه ها به دنبال مطرح کردن خودشان هستند و به بالا کشیدن خود فکر می کنند.

واکنش ما به اختلاس ها و نابرابری ها چه بود؟

فریدونی دبیر جمعیت اسلامی فرهنگیان مازندران با گلایه از نبود دغدغه های حزبی در استان و ضعف در برنامه ریزی ها و درک متقابل احزاب، بیان کرد: ریزش جریان اصولگرایی در سال های اخیر بسیار بوده و ما نتوانستیم اعتماد جوانان را بدست آوریم و نیروهای جدید تربیت کنیم. نه اینکه وضعیت اصلاح طلبان بهتر باشد، جناح مقابل بدتر از ماست و امروزه شاهدیم که آقای روحانی (رئیس جمهور مورد حمایت آن ها)  از کمترین میزان محبوبیت برخوردار است.

وی افزود: به جای پرداختن به مسائلی چون تورم و گرانی که کاری از دست ما بر نمی آید، بیاییم به کارهای حزبی خود فکر کنیم و با راهکار و برنامه ریزی به اهداف حزبی خود بپردازیم. ما هم برای مردم کاری نکرده ایم واقعا واکنش ما به این همه اختلاس و نابرابری جامعه چه بوده است؟

فریدونی، تصربح کرد: انتخابات بعدی نزدیک است، باید هماهنگ تر و منسجم تر شویم و با برنامه ریزی در سطح شهرستان ها ورود کنیم تا به لیست واحد برسیم.

اصلاح طلبی و اصولگرایی دو لبه های یک قیچی اند

محمدی قائم مقام جمعیت وفاداران و فدائیان اسلام در مازندران با انتقاد از عملکرد اصولگرایان در دهه های اخیر و دلسردی مردم از آن ها اظهار کرد: اگر می دانستم این جلسه پسوند اصولگرایان دارد، نمی آمدم. پیشنهادم این است از این پس از عنوان دبیران احزاب جریان انقلابی استفاده شود نه اصولگرایان.

وی افزود: اصلاح طلبی و اصولگرایی فرقی با هم ندارند هر دو، دو لبه های یک قیچی اند و امروزه مردم تمایلی به هیچ یک ندارند.

قائم مقام جمعیت وفاداران و فدائیان اسلام در مازندران، با اشاره به رفتارهای دوگانه منتخبان اصولگرایان، گفت: کم نبودند چهره هایی که با حمایت اصولگرایان وارد مجلس یا عرصه های مختلف شدند اما در ادامه رنگ عوض کردند، به خودشان پرداختند و حتی از جریان مقابل حمایت کردند. کسانی که با دوچرخه به مجلس رفتند و در پایان با بنز خارج شدند و صاحب سرمایه های فراوان شدند.

محمدی با بیان اینکه مشکل اصلی از خود ماست، گفت: نیروهای انقلابی بیشترین ضربه را از اصولگرایان دریافت کردند نه نه از اصلاح طلبان. در انتخابات قبلی هم کسانی با عنوان اصولگرای معتدل از این جریان به نفع رقیب استفاده کردند.

حمایت جبهه پیروان از وحدت اصولگرایان

علی صابری دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری در استان و دبير جامعه اسلامی مهندسین مازندران نیز در این جلسه بر وحدت تمام تشکل های اصولگرایی تاکید کرد و گفت: جبهه پیروان خط امام و رهبری از برگزاری چنین نشست هایی در راستای اتحاد اصولگرایان حمایت می کند و تلاش ما این است که حضور حداکثری در این جلسات داشته باشیم.

استاندار پاسخگو نیست

مهدی آباد دبیر استانی حزب اسلامی ایران زمین و جوان ترین عضو جلسه با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب خواستار جوانگرایی و استفاده از پتانسیل جوانان و کادرسازی برای آینده شد.

وی با انتقاد از نحوه تعامل و رفتار نماینده عالی دولت در مازندران، گفت: استاندار و معاون سیاسی وی، علیرغم اینکه می گویند درب اتاقشان همیشه به روی احزاب باز است پاسخگو نیستند. به شخصه بابت موضوعی چندین بار با آقای استاندار و معاونش تماس گرفتم، پیامک دادم و حتی حضوری به محل کارشان رفتم، دریغ از پاسخگویی. سه ماه است منتظر پاسخی از آن ها هستم.

آباد در پایان بر انسجام نیروهای انقلابی تاکید کرد.

سه خروجی جلسه

لازم به ذکر است که در این جلسه، دیگر اعضای حاضر نیز اظهارنظر کردند و ما به علت پرهیز از تکرار و طولانی نشدن گزارش از نگارش آن ها می گذریم. ضمن این برخی اعضا هم بر رسانه ای نشدن سخنانشان تاکید کردند و ما در راستای احترام به خواسته آن ها از بیان اظهارت شان پرهیز می کنیم.

در پایان می توان گفت این نشست سه خروجی داشت. نخست اینکه مقرر شد در جلسه آینده، کارگروه های (فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی) تشکیل شود.

دوم اینکه اعلام شد هر تشکل اصولگرایی غیر از جبهه متحد اصولگرایان، مورد تایید خانه احزاب نیست و غیرقانونی است.

سوم اینکه مقرر شد جبهه متحد اصولگرایان مازندران در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر، گزینه و لیست های واحد ارائه دهند.