کار از کار گذشت؟/ آقای حسین زادگان حالا چه می گویید!
کار از کار گذشت؟/ آقای حسین زادگان حالا چه می گویید!
کسانی که با اظهارات و مواضع مختلف حسین زادگان آشنا هستند به خوبی می دانند که بیان چنین جملات ثقیل و واژه هایی با ادبیات معمول آقای استاندار بیگانه است و در پس آن، شفافیت و اقتدار یک استاندار دیده نمی شود.

تیرنگ نیوز- مجید ساجدی فر: در روز نخست هفته دولت امسال، آشناگر استاندار سمنان در خبری خوش به مردم استانش اعلام کرد: «سد فینسک امسال کلنگ‌زنی می‌شود».

به تازگی خبر آمد «عملیات اجرایی سد فینسک آغاز شد». خجسته‌پور، معاون استاندار سمنان اخیرا و پیرو اظهارات آقای استاندار، بیان کرد: «عملیات اجرایی سد فینسک که در حوزه سرزمینی شهرستان مهدی‌شهر قرار دارد، در هفته دولت امسال آغاز شد و با تکمیل این طرح برای رفع مشکل کم‌آبی شهرستان‌های مهدی‌شهر، سمنان و سرخه اقدام می‌شود»./ به نقل از فارس سمنان

وی افزود: «توسعه گردشگری جزو هشت اولویت اقتصادی استان است و مدیران مربوطه برای توسعه هرچه بیشتر گردشگری در شهرستان مهدی‌شهر باوجود ظرفیت‌ها اقدام کنند».

این در حالی است که در نشست خبری استاندار مازندران در هفته دولت، صحبتی درباره سد فینسک و تحرکات آشکار و چراغ خاموش نمایندگان و مسئولان سمنان نشد و در سایت استانداری هم هیچ اظهارنظری درباره فینسک از مسئولان ارشد استانی وجود ندارد!

ضمن تقدیر از اقدامات و برنامه های استانداری مازندران در هفته دولت، آنطور که پیداست اساسا حسین زادگان و تیم استانداری تمایلی به اظهارنظر درباره فینسک ندارند. تنها اظهارنظر رسمی استاندار مازندران درباره سد فینسک به ویدئو کنفرانس وی در روز خبرنگار و آیین تحلیل از اصحاب رسانه بوده است که نماینده عالی دولت در مازندران، گفته بود:

«استانداری از سال های گذشته نسبت به انتقال حساسیت مربوط به احداث سد اقدام نمود و در شرایط فعلی نیز در این زمینه ورود مسئولانه داشته است و قابل ذکر است استان اصرار به حفظ منابع آبی سد شهید رجایی، تامین آب مورد نظر اراضی کشاورزی و حفظ اکوسیستم و مسائل زیست محیطی دارد و با توجه به اهمیتی که دولت برای افکار عمومی و اقناع سازی افکار عمومی قائل است، اقدام خواهد کرد».

کسانی که با اظهارات و مواضع مختلف حسین زادگان آشنا هستند به خوبی می دانند که بیان چنین جملات ثقیل و واژه هایی، با ادبیات معمول آقای استاندار بیگانه است و در پس آن، شفافیت و اقتدار یک استاندار دیده نمی شود.

اینکه حسین زادگان صرفا بگوید «استانداری از سال های گذشته نسبت به انتقال حساسیت مربوط به احداث سد اقدام نمود و در شرایط فعلی نیز در این زمینه ورود مسئولانه داشته است» کافی نیست، چون برای مخاطب مشخص نیست که این حساسیت چقدر جدی بوده و ورود مسئولانه شان تا چه حد کارآمد بوده که تاکنون ره به جایی نبرده است!

مطمئنا استانداری مازندران در طول سال های جدال بر سر احداث فینسک، برای خروج از فشار افکار عمومی هم که بوده تحرکات و اقداماتی انجام داده و نمی توان منکر این شد. اما نقطه مبهم ماجرا اینجاست که خروجی این اقدامات و تحرکات چه بوده و چرا نمایندگان عالی دولت در مازندران، همواره ترجیح داده اند در این باره سکوت کنند یا  کمتر اظهارنظر نمایند!

مخصوصا در دوره ریاست حسین زادگان که بحث احداث و اجرای آن به شکل جدی مطرح است و افکار عمومی انتظار دارد شخص اول اجرایی استان، مقتدرانه به مساله ورود کند نه آنکه به صورت مبهم و احیانا رفع تکلیفانه، اشاراتی کوتاه به ماجرا داشته باشد و بگوید: «استانداری با توجه به اهمیتی که دولت برای افکار عمومی و اقناع سازی افکار عمومی قائل است، اقدام خواهد کرد».

پرسش مهم افکار عمومی این است که آقای استاندار چرا شفاف در این باره با مردم سخن نمی گوید؟ چرا از اقدامات انجام شده و در حال انجام مازندران و برنامه های مدیریت ارشد استان برای کندی یا توقف احداث فینسک حرفی در میان نیست؟

این حق مردم است که بدانند اگر واقعا مسئولان استانی دغدغه فینسک دارند چرا تاکنون حتی یک نشست تخصصی، متشکل از مسئولان و کارشناسان (استانداری، محیط زیست، منابع طبیعی) و مجمع نمایندگان مازندران برگزار نگردید تا با همفکری و رایزنی، راه حلی کارشناسانه استخراج  و ارائه شود؟

اگر استانداری از سال های گذشته نسبت به انتقال حساسیت مربوط به احداث سد اقدام نمود، چرا تاکنون اخباری در این باره منتشر نشده و نتایج رایزنی های مربوطه برای افکار عمومی، ملموس نیست و برعکس هر روز مسئولان استان همسایه به مردمشان مبنی بر احداث سد، خبر خوش می دهند!

آنچه مشخص است انتظارات مردم مازندران در مواجهه با سد فینسک، برآورده نشده و نگرانی های افکارعمومی و دلسوزان محیط زیست مازندران از این نوع موضع گیری های مسئولان ارشد استانی و خبرهای منتشر شده از سمنان ادامه دارد.

باید دید در ادامه چه خواهد شد؟ امیدواریم نتیجه هرچه که هست، دست روی دست گذاشتن و تماشا کردن نباشد!

انتظار می رود با توجه به اخبار منتشره و توقع افکار عمومی، استانداری مازندران آخرین مواضع و اقدامات خود را به صورت شفاف و صریح درباره احداث سد فینسک اعلام کند.

بیشتر بخوانید:

احداث سد فینسک را متوقف کنید

نظر فرزانه نماینده مردم نور و محمودآباد درباره سد فینسک

نظر منصورعلی زارعی نماینده ساری و میاندورود درباره سد فینسک

نظر بابایی کارنامی نماینده مردم ساری درباره سد فینسک

مازندران کُشی