یک پروژه و صد اما و اگر! / اولتیماتوم های فرماندار هم نتوانست گره گشا باشد
یک پروژه و صد اما و اگر! / اولتیماتوم های فرماندار هم نتوانست گره گشا باشد
اساسا نیمه کاره بودن پروژه میدان بار ساری مثل قانون پایستگی انرژی، همواره ثابت و باقی است این پروژه در گذر زمان نه به بهره برداری می رسد و نه به فراموشی سپرده می شود بلکه از دولتی به دولت دیگر منتقل می گردد! مکان جدید میدان بار تا یادمان می آید و پدربزرگ های خدابیامرز ما تعریف می کردند در کیلومتر پنج جاده ساری همچنان در دست ساخت است

تیرنگ نیوز- سرویس سیاسی: تا دلتان بخواهد مرکز مازندران پروژه های نیمه کاره و رها شده دارد و انتقال میدان بار ساری یکی از این پروژه های قدیمی است که در دوره نخست دولت احمدی نژاد (سال 86) جهت رفع معضل ترافیکی کمربندی شمالی شهر کلید خورد و اکنون پس از گذشت چیزی حدود 14  سال هنوز از این انتقال خبری نیست.

اساسا نیمه کاره بودن این پروژه مثل قانون پایستگی انرژی، همواره ثابت و باقی است نه به بهره برداری می رسد و نه به فراموشی سپرده می شود بلکه از دولتی به دولت دیگر منتقل می گردد!

مکان جدید میدان بار تا یادمان می آید و پدربزرگ های خدابیامرز ما تعریف می کردند در کیلومتر پنج جاده ساری به قائمشهر با 155 غرفه در زمینی به مساحت ۲۱ هکتار در دست ساخت است و همچنان این ساختن تاخیری ادامه دارد و اینگونه که پیش می رود احتمالا ما نیز شانس این را داشته باشیم که داستان در دست ساخت بودن آن را برای نوه هایمان تعریف کنیم!

در سال های اخیر و گسترش روز افزون وسایط نقلیه و غیر قابل تحمل شدن ترافیک، فشارها نیز افزایش یافت تا اینکه پای فرماندار فعلی ساری نیز به میان آمد. عباسعلی رضایی اولتیماتوم نخست خود را در اردیبهشت 98 به میدان باری ها داد و اعلام کرد: «بازار میوه و تره بار ساری تا پایان زمستان امسال مهلت دارند که نسبت به اتمام پروژه بازار جدید و جابه جایی اقدام کنند». اما اقدامات انجام شده رضایت بخش نبود و کارها طبق برنامه پیش نمی رفت.

نتیجه آن شد که فرماندار مرکز استان مازندران، 9 شهریور در جلسه شورای اداری شهرستان ساری در اولتیماتوم دوم خود به مسئولان مربوطه شهرستانی و کسبه بازار هشدار دهد که باید هر چه سریع تر نسبت به ساخت مکان جدید و جابه جایی اقدام کنند.

عباسعلی رضایی اعلام کرد: «سالها است که مردم مرکز استان و همچنین مسافران از ترافیک سنگین خودرویی بازار میوه و تره بار شهر ساری رنج می برند و امروز به بزرگ ترین معضل استان تبدیل شده است، بنابراین مهلت جابه‌جایی میدان تره‌بار ساری به هیچ وجه تمدید نخواهد شد و پس از پایان مهلت و عدم جابه جایی، این بازار پلمپ خواهد شد. نمی توان به بهانه برخورداری ۱۰۰ غرفه دار هر روز زندگی ۳۰۰ هزار نفر را مختل کرد».

چند روز بعد در 14 شهریور فخرآوران رئیس میدان میوه و تره‌بار مرکز مازندران در گفت و گویی به اظهارات فرماندار ساری در جلسه شورای اداری مبنی بر جابه‌جایی و تخلیه میدان بار فعلی ساری در پایان شهریور ماه، واکنش نشان داد و گفت: « تخلیه میدان میوه و تره بار در شرایط کنونی، شدنی نیست و اگر منابع مالی لازم برای مابقی این پروژه تامین شود، کار ساخت و تکمیل میدان جدید میوه و تره‌بار مرکز استان، تا پایان امسال به اتمام می‌رسد. تاکنون به خاطر مشکلات مالی و شرایط کنونی اقتصادی و همچنین عدم حمایت به‌موقع مسئولان، نتوانستیم این پروژه را به اتمام برسانیم».

با گذشت 4 ماه از سال 99 اوایل مرداد ماه بود که تقاضای مهلت ۲ماهه غرفه داران میدان میوه و تره‌بار ساری از فرماندار مرکز استان برای انتقال مطرح شد و رضایی هم برای آخرین بار با تمدید موافقت کرد و این اولتیماتوم سوم و تا اینجا آخرین اولتیماتوم آقای فرماندار بود.

امیرحسین فخرآوران رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار مرکز مازندران ضمن عذرخواهی از مردم ساری به دلیل مشکلات تردد و ترافیکی پیش‌آمده و مسئولان شهرستان بخصوص فرماندار مرکز استان مازندران که به جد پیگیر رفع موانع و تسریع در اجرای این پروژه بوده‌اند، اظهار کرد: «اعضای اتحادیه و غرفه داران میدان میوه و تره‌بار ساری این خواهش را از فرماندار مرکز استان دارند که با در نظر گرفتن شرایط جدید اجرای این پروژه و تعهدات پیمانکار در مراجع قضایی با مهلت 2 ماهه درخواستمان جهت انتقال میدان میوه و تره‌بار موافقت کنند».

رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار مرکز مازندران با اشاره به رفع تمام موانع و حمایت‌های فراوان مسئولان مرکز استان در جهت سرعت بخشیدن به این خاطرنشان کرد: «باوجوداینکه کارفرما و پیمانکار بخش خصوصی بوده در صورت موافقت فرماندار شهرستان ساری با مهلت 2 ماهه درخواستی ما به‌طور قطع انتقال میدان میوه و تره‌بار در شهریورماه جاری عملی خواهد شد».

سال 99 به پایان رسید و چیزی به پایان سال 1400 نمانده است اما همچنان مهلت دو ماهه به پایان نرسید شاید ساعات و ماه های مسئولان ما از جنس ساعات روز قیامت بسیار طولانی و برابر با چند سال است و ما از آن بی خبریم!

برای ما به عنوان رسانه ای که بیش از 5 مطلب درباره میدان بار ساری نوشته ایم ادامه دار بودن ماجراهای فرماندار و میدان بار مثل روز روشن بود و باز هم اگر فرماندار فعلی در دولت جدید ابقا شود این حواشی و اولتیماتوم ها استمرار خواهد داشت.

اگرچه آقای فرماندار ترجیح می دهد دیگر اولتیماتوم ندهد و به شکلی دیگر پیگیر ماجرا باشد اما بی تردید این اولتیماتوم های آبکی، سهل انگاری های انجام شده و محقق نشدن وعده ها موجب دلسردی و بی اعتمادی مردم همچنین خدشه دار شدن وجهه آقای فرماندار نزد رسانه ها و افکار عمومی خواهد شد.

باید منتظر ماند و دید عباسعلی رضایی که بسیار جدی از عدم تمدید مهلت و حتی پلمپ این بازار سخن می راند تا کجا با میدان باری ها و خلف وعده شان مماشات خواهد کرد و کوتاه خواهد آمد.

حرف آخر اینکه انتظار می رفت با توجه به مسائل و معضلات فراوان مرکز استان، تصمیمات قاطع تری را از نماینده دولت در شهرستان ساری شاهد باشیم. اساسا می توان گفت مهم ترین دلیل عقب ماندگی ساری و حتی مازندران، همین عامل است مدیرانی که نه از قاطعیت و درایت لازم برخوردار هستند و نه گرهی از گره های استان باز می کنند فقط از دولتی به دولت دیگر و از شهری به شهری دیگر منتقل می شوند.