یکه تازی مافیای قدرتمند برنج/ وقتی مجلس و دولت حریف دلالان نمی شوند!
یکه تازی مافیای قدرتمند برنج/ وقتی مجلس و دولت حریف دلالان نمی شوند!
در چنین اوضاعی، اتحاد نمایندگان شمالی خانه ملت و پافشاری بر جلوگیری از واردات برنج می تواند راه گشا باشد اما به نظر می رسد چنین همدلی و اتحاد در مجلس یازدهم که عنوان انقلابی را نیز به یدک می کشد، هنوز حاصل نشده و واقعا حیف است در سال هایی موسوم به حمایت تولید و رفع موانع موجود، این ظرفیت ارزشمند در کشور برای افزایش تولید و کاهش وابستگی به واردات برنج، چندان جدی گرفته نمی شود و این معضل هر ساله تکرار می شود...

تیرنگ نیوز- سرویس اقتصاد: رضا حاجی پور نماینده شمالی در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی از واردات برنج در فصل برداشت آن در کشور انتقاد کرد.

وی با بیان اینکه تذکر بنده به وزیر جهاد کشاورزی و وزیر صمت است، افزود: «در فصل برداشت برنج واردات برنج صورت می گیرد، چرا در راستای حمایت از برنج کاران و کشاورزان نمایندگان دست به دست هم نمی دهند تا از این موضوع جلوگیری کنند.

نماینده مردم آمل در مجلس تصریح کرد: نمایندگان محترم؛ در فصل برداشت محصول برنج قرار داریم، برای 2400 کیلو در یک هکتار حدود 26 میلیون تومان یک کشاورز بایستی هزینه کند.

حاجی پور تاکید کرد: هیات رئیسه محترم در فصل برداشت برنج جلوی واردات برنج را گرفته و به توزیع برنج صادراتی اقدام کنند/ خانه ملت».

به گزارش تیرنگ، این تذکر به جای آقای نماینده در حالی است که مازندران به‌عنوان قطب تولید محصولات استراتژیک کشاورزی از جمله برنج از توانایی بالایی در تامین نیازهای غذایی کشور برخوردار است و بیشترین اراضی و سطح زیر کشت برنج را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داده، به طوری که طبق آمارهای منتشره، سالانه بیش از یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار تن محصول شلتوک و ۹۵۰هزار تن انواع برنج سفید که تامین کننده ۴۴ درصد نیاز داخلی است، در این استان تولید می‌شود.

اگرچه بسیاری از مسئولان بارها اعلام کرده اند که ما در تولید برنج تا حدود زیادی خودکفا هستیم و فقط حدود 30 درصد برنج موردنیاز کشور باید از طریق واردات تامین شود اما گزارش ‌هایی داریم مبنی بر اینکه به شکل دقیق بر واردات این محصول نظارت نمی ‌شود و میزان واردات بیشتر از حد نیازمان است. حجم واردات برنج بسیار بیشتر از نیاز کشور بوده که تولید داخلی را دچار مشکل کرده است.

بر اساس آمار، سالانه حدود 500 هزار تن واردات برنج در کشور نیاز است و طبق قانون هر هفته باید آمار واردات از گمرگ کشور اعلام و باید میزان کالا و نام ترخیص کننده هم مشخص شود تا اگر هر فرد یا سازمانی بیش از این مقدار وارد کند، پاسخگوی اقدام خلاف قانون خود باشد. این در حالی است که عالی ترین مقام اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته در یکی دوسال گذشته ۲۰۰ هزار تن ثبت سفارش قانونی برنج خریداری شده اما فقط ۲۰ هزار تن آن قانونی وارد کشور شده است و ۱۸۰ هزار تن را با راه های قاچاق از طریق لنج و یا مبادی دیگری وارد کشور کرده اند.

متاسفانه در اثر همین واردات بی رویه در سال های گذشته در دولت تدبیر حدود ۸۰ هزار تن برنج وارداتی آنقدر در انبارها باقی ماند تا فاسد شد و متأسفانه در وزارت جهاد کشاورزی کسی در این زمینه پاسخگو نبود!

در حالی که هر اقدامی برای واردات برنج در فصل برداشت به مصوبه دولت نیاز دارد و بر اساس مصوبه هیات دولت، هر سال در فصل برداشت از اول مرداد تا آخر مهر ماه، واردات برنج ممنوع است و کسی حق ندارد در این سه ماه برنج وارد کند، اما انگار در عمل، چنین مصوباتی فرمالیته است و واردات سال های گذشته نشان داده کسی گوشش بدهکار نیست و چه بسا امسال نیز این حرکت غیرقانونی سال های گذشته تکرار شود.

کارشناسان امر معتقدند اگر واردات برنج در این ایام، نظام مند یا بر اساس نیاز کشور باشد باز تا حدودی قابل تحمل است و می توان گفت بر اساس برنامه از پیش تعیین شده، بخشی از نیاز جامعه تامین شده اما آن چه که صدای برنجکاران را درآورده واردات بی رویه و خارج از مصوبه دولت است که در طول دهه اخیر آسیب فراوانی به کشاورزی کشور زده است!

چرا که بر اساس آمارهای موجود، اگر میزان متعادل مصرف برنج در سال حدود ۳۶ کیلو باشد، با توجه به میزان تولید برنج در داخل با کسری حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن مواجه خواهیم بود اما اگر میزان مصرف ۴۰ کیلو و بیش از آن باشد، بیش از یک ‌میلیون تن کمبود برنج وجود خواهد داشت و اگر میانگین تولید و مصرف ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن باشد تا خودکفایی برنج تنها یک گام فاصله ‌داریم اما اگر کسری بیش از یک‌میلیون تن که بیشتر انجمن‌های وارد کننده برنج از آن حمایت می‌ کنند را بپذیریم، رسیدن به خودکفایی نیازمند گامی بلندتر و اقدامی جدی ‌تر است.

تکرار هر ساله این موضوع در کشور، موجب اعتراض نمایندگان استان های برنج کار از جمله نمایندگان استان های شمالی شد و حتی تهدید به افشاگری در صورت واردات برنج در فصل برداشت بدون مصوبه دولت، هم چاره گشا نبود. انگار زور مافیای برنج به زور مجلس و دولت می چربد؛ نه هراسی از تذکرات کتبی و شفاهی دارند، نه مصوبات مربوطه را جدی می گیرند و نه به هشدارهای دولت و مجلس توجه می کنند!

نکته غیر قابل انکار، جولان واسطه‌ها و دلالان و نیز نبود سیاست قاطع دولت در حمایت از برنج‌کاران در سال‌های اخیر به کاهش انگیزه آنان در عرصه تولید منجر شده است و سال به سال از آمار برنجکاران ما کاسته می شود.

در چنین اوضاعی، اتحاد نمایندگان شمالی خانه ملت و پافشاری بر جلوگیری از واردات برنج می تواند راه گشا باشد اما به نظر می رسد چنین همدلی و اتحاد در مجلس یازدهم که عنوان انقلابی را نیز به یدک می کشد، هنوز حاصل نشده و واقعا حیف است در سال هایی که با تاکیدات مقام معظم رهبری موسوم به حمایت تولید و رفع موانع موجود هستند، این ظرفیت ارزشمند در کشور برای افزایش تولید و کاهش وابستگی به واردات برنج، چندان جدی گرفته نمی شود و این معضل هر ساله تکرار می شود…