چادرخوابی گردشگری بدون گردش مالی!
چادرخوابی گردشگری بدون گردش مالی!
شهروند خبرنگار روزنامه تیرنگ در تماس با روزنامه تیرنگ از نگرانی خود و مردم از چادرخوابی مسافران در تعطیلات نوروز که سبب ایجاد مشکلاتی برای عبور و مرور مردم شهرستانهای استان و ایجاد ترافیک در تعطیلات می‌شود، سخن گفت و ادامه داد: چادرخوابی، گردشگری بدون گردش مالی در مازندران است.

 

تیرنگ:
شهروند خبرنگار روزنامه تیرنگ در تماس با روزنامه تیرنگ از نگرانی خود و مردم از چادرخوابی مسافران در تعطیلات نوروز که سبب ایجاد مشکلاتی برای عبور و مرور مردم شهرستانهای استان و ایجاد ترافیک در تعطیلات می‌شود، سخن گفت و ادامه داد: چادرخوابی، گردشگری بدون گردش مالی در مازندران است.

چندی پیش در این خصوص مصاحبه‌ای با یکی از مسافرانی که به استان مازندران سفر کرده بود داشتیم، نام پدر خانواده محمد است و شغل آزاد دارد. از تبریز به مازندران سفر کرده تا در تعطیلات به دریا برود. او دلیل اینکه در این بازه زمانی به مازندران آمده را ارزان تر و کم تراکم بودن مازندران در این ایام دانسته است.
رجبی در گفت وگو با تیرنگ شغل خود را تعمیر کار خودرو معرفی کرده و دلیل آنکه در چادر اسکان دارد را بالابودن هزینه هتل‌ها عنوان می‌کند.
او در خصوص ممنوعیت چادرخوابی در مازندران از این موضوع اعلام بی اطلاعی می‌کند .
محسن حاجی سعید از فعالان کشوری عرصه گردشگری و رییس هیات مدیره انجمن صنفی راهنمایان درباره موضوع سفر و چادرخوابی مسافران گفته بود که موضوع انتخاب چادرهای مسافرتی به جای هتل‌ها باید در کشورهایی با درآمدی شبیه ایران مقایسه شود که هنوز چادر را بهترین گزینه می‌دانند.

وی معتقد است که در کشورهای اطراف که به عنوان کشورهای جهان دوم محسوب می‌شوند این نوع از سفر تقریباً منسوخ شده است به طور مثال در ارمنستان و ترکمنستان که حداقل در مقام مقایسه هنوز به شرایط ترکیه و دبی در حوزه گردشگری نرسیده‌اند، هم دیگر از شیوه‌هایی چون مدرسه یا چادرخوابی برای اسکان مسافران استفاده نمی‌شود و حتی اگر گردشگران نخواهند شب را در هتل‌ها اقامت داشته باشند حداقل در مسافرخانه‌ها اقامت دارند.
وی در توصیف موضوع چادرخوابی آن را ویژه‌ی طبیعت گردان دانست و گفت :‌ البته این شیوه از چادرخوابی با این حجم گسترده فقط مختص ایران است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران با اشاره به تصمیم ستاد اجرایی خدمات سفر مبنی بر ممنوعیت چادرخوابی مسافران در ایام نوروز پیش رو گفت که چادرخوابی در حاشیه جاده‌ها، ‌خیابان‌ها و مناطق جنگلی به عنوان یکی پدیده ناخوشایند که با معضلات و چالش‌هایی از جمله سرقت و ناامنی سفر برای مسافران همراه است.
حسین ایزدی ادامه داد:‌ ممنوعیت چادرخوابی مسافران یکی از تدابیر استاندار مازندران برای برچیده کامل این معضل در استان است که از نوروز ۱۴۰۲ در مازندران آغاز شد و با تصمیم اخیر در نوروز ۱۴۰۳ نیز کلید خواهد خورد و در طول سال ادامه خواهد اشت.
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران به موفقیت آمیز بودن اجرای ممنوعیت چادر خوابی در نوروز ۱۴۰۲ اشاره و تصریح کرد: به طوریکه ۵۰ درصد اهداف موردنظر برای کاستن از تعداد مسافران چادرخواب در استان مازندران در آن ایام محقق شده است.
وی با اشاره به حضور میلیونی مسافر در مازندران ادامه داد:‌ ظرفیت مراکز و تاسیسات اقامتی رسمی و غیر رسمی مازندران محدود و جوابگوی حجم زیاد مسافران نیست و بدنبال اعمال راهکارهایی برای افزایش این ظرفیت ها هستیم.

به گفته ایزدی از جمله تصمیمات اتخاذ شده در این خصوص استفاده از ظرفیت اماکن اقامتی دستگاه های اجرایی استان است و برای این منظور در جلسه آتی ستاد اجرایی خدمات سفر این موضوع عنوان و دستور لازم در این خصوص به نهادها ارائه خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد با به‌کارگیری از این ظرفیت اقامتی دولتی بتوانیم تعداد بیشتری از مسافران را در اماکن اقامتی با قیمت مناسب اسکان دهیم.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران گفت: پیش بینی می شود نوروز ۱۴۰۳ همچون سالهای گذشته مسافران زیادی به مازندران بیایند و برای میزبانی و اقامت این حجم مسافر از هم اکنون برنامه ریزی ها در حال انجام است.

به گفته ایزدی در خصوص ممنوعیت چادرخوابی، مسافران نباید در میادین و پارک ها اقدام به چادر زدن کنند و در صورت خاص و ویژه مکان های مشخص شده توسط شهرداری ها این کار را می توانند انجام دهند.

وی همچنین تلاش برای افزایش ظرفیت اقامتگاه های رسمی مازندران به عنوان گام دیگر برای پایان دادن به معضل چادرخوابی نام برد و گفت:‌ در همین راستان با بهره برداری ۲ هتل آپارتمان و ۱۳ واحد اقامتگاه بوم گردی و اضافه شدن ۴۰۰ تخت اقامتی به ظرفیت اقامتگاه های این بخش افزوده شده است.

ایزدی ادامه داد: علاوه بر این چندین طرح اقامتی شامل هتل و اقامتگاه های بوم گردی در مازندران در حال ساخت است که از جمله آنها هتلی در چالوس با ۵۰۰ تخت و ظرفیت اقامتی یک هزار نفر که با بهره برداری از آن ظرفیت اقامتی استان بسیار افزایش خواهد یافت.

به گفته وی همچنین برای افزایش ظرفیت اقامتی مازندران بدنبال ساماندهی مراکز اقامتی غیر رسمی استان شامل ویلا و خانه های شخصی است هستیم تا از این طریق به مجموعه فضای اقامتی استان اضافه شود.

ایزدی با اشاره به اینکه آمار دقیقی از تعداد مراکز اقامتی غیر رسمی موجود در مازندران وجود ندارد، ‌اظهار داشت:‌اما داده ها و بررسی ها نشان می دهد چندین برابر ظرفیت اقامتی رسمی در این استان ظرفیت اقامتی غیر رسمی وجود دارد که با ساماندهی این مجموعه ها می توان به طور کامل بساط چادرخوابی را در مازندران جمع کنیم.