پیش به سوی انتخابات
پیش به سوی انتخابات
حضور گسترده مردم در انتخابات هم حق و هم تکلیف است.

 

تیرنگ:
حضور گسترده مردم در انتخابات هم حق و هم تکلیف است.
در این باره رهبر معظم  انقلاب اسلامی ایران در روز دوم دی ماه ۱۴۰۲ در دیدار اقشار مختلف مردم کرمان و خوزستان، انتخابات ۱۱ اسفند را بسیار مهم، تعیین‌‌کننده و زمینه‌ساز تحول خواندند و فرمودند: «بنده چهار خصوصیّت را در اوّل امسال راجع به این انتخابات به ملّت ایران عرض کردم: اوّلاً مشارکت قوی، ثانیاً رقابت واقعی، ثالثاً سلامت به معنای حقیقی کلمه، و رابعاً امنیّت انتخابات.»
نزدیک شدن به روز انتخابات مجلس فعالیت تبلیغاتی در فضای مجازی را در خراسان شمالی داغ‌ کرده و این امر مستلزم نظارت در راستای جلوگیری از هرگونه تخلف انتخاباتی است.
استان خراسان شمالی با جمیعت قریب به یک میلیون نفر در مجلس شورای اسلامی دارای چهار نماینده است که دو نفر از این نمایندگان مربوط به حوزه انتخابیه بجنورد، مانه، سملقان، رازوجرگلان، گرمه و جاجرم بوده و دو نماینده دیگر هرکدام به حوزه‌های انتخابیه شیروان و اسفراین تعلق دارند.
علی رغم اینکه با این تحرکات همچنان فضای انتخابات به گرمای قابل قبولی نرسیده و هنوز فعالیت‌ها علی رغم انتظارها کم رنگ دیده می‌شود اما اهالی خراسان شمالی در انتخابات ادوار پیشین نشان داده‌اند که با حضور گرم و پرشور پای صندوق‌های رأی این فضای سرد را شکسته‌اند به نحوی که طی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۶۴ درصد مشارکت و در انتخابات پیش‌تر نیز ۵۷ درصد واجدان شرایط خراسان شمالی در پای صندوق‌های رأی حاضر شده‌اند و توانسته‌اند نام خود را به عنوان ۵ استان برتر در میزان مشارکت در انتخابات ثبت کنند.
در همین رابطه براتی زاده شهروند بجنوردی در گفت‌وگو با ما با بیان اینکه حضور در انتخابات یکی از مستحکم‌ترین وسیله‌هایی است که این ملت می‌تواند آن را مثل یک زره پولادین در مقابل خود و در مقابل حمله دشمنان و سوءنیّت و بد دلی مستکبران و دخالت کنندگان نگه دارد، گفت: برگزاری انتخابات­‌های متعدّد سراسری در کشور از ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی تا کنون، در راستای تحقق بخشیدن به این نقش تعیین­ کننده مردمی است.
وی با بیان اینکه حضور مردم در انتخابات؛ مقابله با دشمن و جلوگیری از سوء استفاده تبلیغاتی آنان است، ادامه داد: ملت ما، باید امکان سوءاستفاده‌های تبلیغاتی را به دست دشمنان ندهد. دشمنان می‌خواهند ما در انتخابات شرکت نکنیم، ما باید مشت محکمی بر دهان آنها بزنیم.

محمدی شهروند دیگر اسفراینی در گفت‌وگو با ما با بیان اینکه انتخابات آگاهانه در این عرصه باعث می‌شود تا کشور در ۴ سال آتی شاهد حرکت پرشتاب‌تر در مسیر پیشرفت و بالندگی و منطبق با ظرفیت‌های جامعه باشد، افزود: افزایش پروازهای فرودگاهی، ارتقا فرهنگ عمومی، افزایش اعتبارات و بودجه‌ها به خصوص در حوزه عمرانی، ارتقا شاخص‌های استان در حوزه‌های کشاورزی، دامداری و راه و جاده از جمله خواسته‌های جدی مردم استان از نمایندگان مجلس در حوزه قانون گذاری است.

✓پیش بینی بیش از ۸۹۵ شعبه اخذ رأی در خراسان شمالی

در این باره رئیس ستاد انتخابات استان با اشاره به برگزاری انتخابات گفت: تاکنون ۸۹۵ شعبه اخذ رأی، برای جمع‌آوری آرای مردم در انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نهایی شده است و احتمال افزایش این شعبه‌ها وجود دارد.

حسن ناهیدی افزود: نزدیک به ۱۸ هزار نفر اعم از نیروهای نظارت و عوامل شعب اخذ رأی، بازرسان و سربازرسان و … در انتخابات همکاری خواهند کرد.
وی اضافه کرد: انتخابات به عنوان یکی از رویدادهای مهم سال جاری و یک نقطه سرنوشت ساز است که نقش زیادی در تمام ابعاد به ویژه در حوزه قانون گذاری خواهد داشت.