0
گزارش تیرنگ از سکوت تلخ آب منطقه ای، منابع طبیعی، استانداری و محیط زیست مازندران در مواجهه با سد فینسک؛

هیس! مسئولان مازندران خواب اند

  • کد خبر : 6849
  • ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۱
هیس! مسئولان مازندران خواب اند
مایه تاسف است که مسئولان مربوطه استان، فقط در حد یک نام هستند و کارکرد قابل توجهی ندارند! این بزرگواران کی می خواهند حرفی بزنند، تکانی بخورند، واکنشی نشان بدهند، خدا می داند.  آقایان، شاید نمی دانند که در قبال مسائل استان مسئول هستند که مثل سینما رفته ها فقط نگاه می کنند.

تیرنگ نیوز- مجید ساجدی فر: ماجرای فینسک که پیش آمد به بهانه های مختلف، رسانه های دستگاه های مرتبط استان (محیط زیست، آب منطقه ای، استانداری، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و فرمانداری ساری) را رصد می کردیم تا شاید واکنشی، حرفی، اعتراضی از آن ها منتشر شود، اما دریغ!

1:

می گویند در زمان های دور، مردم ده پایین دست برای رفع مشکل کم آبی خود و اینکه مدام به ده بالا نروند، تصمیم به حفر چاه گرفتند.

عقلای ده بالا به اعتراض آمدند که حفر چاه در پایین دست، موجب خشک شدن چاه بالا خواهد شد.

مردم پایین دست گفتند ما را به آب و چاه ده شما چکار! فقط می خواهیم مشکل بی آبی ده خودمان را برطرف کنیم.

مردم بالادست باز دلایل مختلف آوردند که در این صورت چاه ما خشک می شود و ما این برای ما مشکل ساز خواهد شد.

مردم پایین دست گفتند یعنی ما اختیار ملک و محدوده ده خود را نداریم که بخواهیم در آن چاه حفر کنیم! آیا باید از شما اجازه بگیریم؟

خلاصه اینکه چاه مذکور حفر شد و همانطور که مردم بالادست پیش بینی کرده و هشدار داده بودند آب چاه بالا کم و کمتر و به مرور خشک شد و افسوس مردم بالادست که چرا مانع حفر چاه پایین نشدند!

2:

ماجرای فینسک که پیش آمد به بهانه های مختلف، رسانه های دستگاه های مرتبط استان (محیط زیست، آب منطقه ای، استانداری، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و فرمانداری ساری) را رصد می کردیم تا شاید واکنشی، حرفی، اعتراضی از آن ها منتشر شود، اما دریغ!

چند باری هم تصمیم گرفتیم درباره این بی تفاوتی ها، این سکوت ها مطلبی بنویسیم اما باز گفتیم که شاید دوستان دارند پشت پرده اقداماتی انجام می دهند که نمی خواهند ریا شود!

صبوری کردیم تا اینکه اخیرا اظهاراتی شنیدیم که به عنوان یک مازندرانی از شنیدن آن شرمنده شدیم.

منصورعلی زارعی نماینده مرکز مازندران در بهارستان در نشست خبری خود گفت: «در مساله فینسک هیچ کدام از دستگاه های اجرایی، کمک نکردند، هر چه گشتیم و پیگیر شدیم حتی یک اعتراض، یک مخالفت از دستگاه های اجرایی استان یافت نشد که نشد! نه تنها خودشان اعتراضی نکردند بلکه مایه تاسف اینکه در این باره به ما که نمایندگان مردم هستیم، هم اطلاعات نمی دهند! در استان سمنان همه برای احداث فینسک بسیج شدند ولی در مازندران حتی یک واکنش دیده نمی شود. مدیرانی که جرات کار ندارند در نهادهای مربوطه استان مشغول اند».

اگرچه خودمان هم در رصدهایمان به نتیجه ای مشابه رسیده بودیم ولی با شنیدن اظهارات آقای نماینده، تمام تاریخ معاصر مازندران یادمان آمد: مازندران بزرگی که استان‌های گلستان، سمنان، تهران بخشی از آن بودند و هرکدام در سال‌های ۱۳۷۶، ۱۳۵۵ و۱۳۴۹ از مازندران جدا شدند.

استانی که همچون گوشت قربانی، همواره مورد دست درازی و چشم طمع استان های همسایه بوده و هر دهه بخش های بزرگی از آن جدا و کوچکتر از دهه قبل می شود.

شهمیرزاد، فیروزکوه، گدوک، امامزاده هاشم، خطیرکوه، میانکاله، سورت، پشتکوه و … نام هایی که جدایی آن ها یا زمزمه های جدایی آن ها را بسیار شنیدیم. در این میان، زمزمه های چند سال اخیر تشکیل استان جدید مازندران غربی را کجای دلمان بگذاریم!

مشکل از نوع نگاه مسئولان مان است. اکثر مسئولان مازندران –فرقی نمی کند کدام دولت روی کار بوده- نسبت به سرحدات این استان توجه و تعصب لازم را نداشتند و ندارند. معمولا می گویند مازندران این همه رودخانه دارد، روستا دارد، بخش دارد، امامزاده دارد، چشمه دارد، …. جدا شدن یک رودخانه، یک روستا، یک امامزاده، یک… نه به چشم نمی آید نه خللی در کار استان ایجاد می کند.

نتیجه این شد که امروز از استانی که «روزی از رامسر تا مراوه تپه و از شمال سمنان تا دریای خزر و از شرق تهران تا شرق گیلان کشیده شده بود» اما حالا از آنهمه وسعت، تنها یک راه باریک باقی مانده است.

3:

خبر آغاز عملیات اجرایی فینسک در هفته دولت امسال که منتشر شد، ابتدایی ترین و موثرترین کاری که مسئولان دستگاه های مربوطه مازندران محیط زیست، آب منطقه ای، استانداری، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و فرمانداری ساری می توانستند انجام بدهند، علنی کردن مخالفت خود از طریق رسانه ها و ایجاد موج رسانه ای بود.

انتظار می رفت از روزی که ماجرای احداث سد فینسک مطرح شد حداقل باید بیش از 20 نشست و کارگروه تخصصی در مازندران برگزار می شد. نهادهای مربوطه باید از نخبگان محیط زیست و منابع طبیعی، صاحب نظران حوزه سد و آب، دعوت می کردند، پیام ها و دغدغه شان را می شنیدند و نتایج آن را به نمایندگان مازندران در مجلس، وزیر نیرو و دولت منتقل می کردند.

انتظار مردم و کشاورزان استان این بود که مسئولان ما خواب خوش را از دولت و وزیر نیرو بگیرند و آنقدر چانه زنی کنند و از معایب احداث این سد بگویید که برای همیشه متوقف شود.

اما گویا مسئولان گرانقدر استان ما در استان یا کشوری دیگر زندگی می کنند یا شاید سرشان به مسائلی دیگر گرم است! اگر بگرییم رواست وقتی بشنویم که بر اساس اعلام برخی رسانه ها «مدیرعامل آب منطقه ای استان مازندران به عنوان هیات همراه در تیم وزیر نیرو حضور داشت و بر اساس گزارش های واصله به دفاع از مبانی احداث سد فینسک هم پرداخت!».

مایه تاسف است که مسئولان مربوطه استان، فقط در حد یک نام هستند و کارکرد قابل توجهی ندارند! این بزرگواران کی می خواهند حرفی بزنند، تکانی بخورند، واکنشی نشان بدهند، خدا می داند.

آقایان، شاید نمی دانند که در قبال مسائل استان مسئول هستند که مثل سینما رفته ها فقط نگاه می کنند. اگر خودتان نمی خواهید یا نمی توانید کاری کنید، حرفی بزنید، حداقل از نمایندگان مازندران که پای کار آمدند و دیگر نمایندگان شمالی بخواهید زمینه استیضاح وزیر نیرو را فراهم کنند.

البته ما اصلا چشم امیدی به شما نداریم تنها خواستیم بگوییم ما حواسمان هست، یادمان می ماند که نه تلاشی کردید و نه حداقل اظهارنظری، که فردا روزی اگر نشد، مردم بگویند که شما تلاش خود را کرده اید، منتها زورتان نرسید!

شاید امروز بتوانید با افتتاح یک دیوار یا جوب آب، یک پمپ گاز یا بنزین، یک کارخانه یا راه روستایی، خرید کلزا، دستگیری شکارچیان متخلف و خبرهایی از این دست، اخبار و تصاویرتان را در رسانه ها پخش کنید اما یادتان باشد که سکوتتان، رفتار و عملکردتان را نه ما فراموش می کنیم نه آیندگان.

بیشتر بخوانید:

توقف موقت فینسک

همیشه یک نفر باید به پا خیزد!

گزارش تیرنگ از آغاز عملیات اجرایی سد فینسک

احداث سد فینسک را متوقف کنید

نظر فرزانه نماینده مردم نور و محمودآباد درباره سد فینسک

نظر منصورعلی زارعی نماینده ساری و میاندورود درباره سد فینسک

نظر بابایی کارنامی نماینده مردم ساری درباره سد فینسک

مازندران کُشی

لینک کوتاه : http://tirangnews.ir/?p=6849

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.