ناز برنج خریدار دارد
ناز برنج خریدار دارد
کشاورزان مازندرانی هر سال برای فروش برنج و تامین زندگی خود با مشکل مواجه هستند و دولت‌ها معمولا وعده‌هایی در این خصوص می‌دهند تا کشاورزان کمتر آسیب ببینند از خرید تضمینی تا ممنوعیت واردات از این وعده‌ها هستند.

 

تیرنگ:
کشاورزان مازندرانی هر سال برای فروش برنج و تامین زندگی خود با مشکل مواجه هستند و دولت‌ها معمولا وعده‌هایی در این خصوص می‌دهند تا کشاورزان کمتر آسیب ببینند از خرید تضمینی تا ممنوعیت واردات از این وعده‌ها هستند.
امسال همزمان با استقبال کشاورزان مازندرانی از خرید توافقی و تحویل برنج به دولت، با دراز شدن دست تجار بازار برای خرید، عرضه و تقاضای این محصول استراتژیک در شالیکوبی‌های استان پس از گذشت حدود هشت ماه رونق نسبی به خود گرفت.
طبق بررسی‌های صورت گرفته حدود ۳۰۰ هزار تن برنج تولیدی آماده فروش سال زراعی گذشته در انبارها وجود دارد، دولت نیز در راستای کاهش نگرانی کشاورزان مازندران بابت وجود برنج دپو شده و رکود بازار در آستانه فعالیت کشت و کار جدید که امنیت شغلی شالیکاری را به مخاطره می اندازد با اختصاص اعتبار ۴۰ هزار میلیارد ریالی برای خرید برنج استان اقدام عملی کرده است
سرپرست سازمان جهاد کشاورزی مازندران از آغاز به کار مراکز خرید توافقی برنج در تمامی شهرهای استان و خرید انواع برنج محلی و پرمحصول خبر داد و گفت: کف قیمت برنج طارم محلی که ۹۰ درصد برنج موجود در انبارهای استان را از این رقم تشکیل می دهد، در هر کیلوگرم ۷۰۰ هزار ریال است.
بابک مومنی به خرید بیش از ۱۰۰ تن برنج محلی با قیمت توافقی از کشاورزان اشاره کرد و افزود: اتحادیه شرکت تعاونی روستایی مازندران در شهرهای مختلف استان از ۲ روز گذشته برنج کشاورزان را به صورت مستقیم و بدون واسطه خریداری می‌کند و این طرح علاوه بر اینکه مورد استقبال شالیکاران قرار گرفت، سبب رونق گرفتن عرضه و تقاضای این محصول استراتژیک نیز شده است.
وی با بیان این که طبق دستور شخص آیت‌الله رئیسی، رئیس جمهور و با همت استاندار مازندران و وزیر جهاد کشاورزی امروز شاهد رونق نسبی بازار برنج هستیم، ادامه داد: امروز گشایش عرضه و تقاضای برنج در شالیکوبی‌های استان رخ داده و امیدواریم کشاورزان از فرصت عملی که دولت بریا این امر فراهم کرده است، بهره ببرند.
مومنی با اظهار این که هم اکنون شالیکاران درحال شخم و شیار و آماده برای خزانه گیری شدند، توجه دولت به خروج بازار برنج را در راستای امید و انگیزه شالیکاران برای ادامه کشت و کار توصیف کرد.
این مسوول جهاد کشاورزی مازندران از همه دست اندرکاران و فعالان بازار برنج مازندران و کشور خواست تا با استفاده از فرصت تامین نقدینگی از محل اعتبار چهار همت دولت، وارد بازار برنج آماده فروش در این خطه شوند.

چندی پیش معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از اعمال مدیریت در واردات برنج به کشور در سال جاری در راستای حمایت از تولید داخل و کاهش ۴۲ درصدی حجم واردات این کالا خبر داد.
احمد خانی نوذری درباره افزایش واردات برنج در سال گذشته به کشور، اظهار کرد: افزایش واردات برنج در سال گذشته به دلیل افزایش قیمت برنج داخلی، ضرورت افزایش سطح ذخایر راهبردی به دلیل تاثیر نگرانی‌ها از جنگ اوکراین و روسیه و افزایش مصرف برنج خارجی در کشور بوده است.
وی با اشاره به افزایش مصرف برنج خارجی در کشور گفت: مصرف برنج وارداتی به دلیل عواملی همچون افزایش قیمت کالای جایگزین مانند ماکارونی (با توجه به حذف آرد یارانه‌ای کارخانجات تولیدکننده ماکارونی) افزایش داشت که این امر نیز در افزایش واردات برنج بی‌تاثیر نبوده است.

✓ادعاها در مورد میزان تولید و واردات برنج صحت ندارد
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ادعاهای مطروحه در مورد میزان تولید داخلی و واردات برنج خارجی، صحت ندارد، افزود: ادعای تولید سه میلیون تن برنج داخلی در سال درست نیست؛ چراکه تا‌کنون چنین رکورد تولیدی در کشور ثبت نشده و میزان تولید برنج داخلی در سال گذشته با استناد به آمار معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی بالغ بر ۲.۲ میلیون تن برآورد می‌شود.
خانی نوذری ادامه داد: این موضوع زمانی غیر واقعی‌تر می‌شود که ادعای واردات بیش از ۲ میلیون تن برنج خارجی نیز به آن افزوده ‌شده است، در حالی که طبق آمار اعلامی گمرک در سال گذشته، حدود ۱.۸ میلیون تن برنج وارد کشور شده است.
وی بیان کرد: آمار میانگین واردات برنج طی ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد سالانه حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج خارجی وارد کشور شده و هیچ‌گونه ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) برای واردات برنج طی سال‌های گذشته پرداخت نشده و با ارز نیمایی واردات انجام شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: میزان واردات برنج به صورت مقطعی در سال ۱۴۰۱ بالغ بر یک میلیون و هشتصد هزار تن رسید که واردات چنین رقمی مسبوق به سابقه بوده، به طوری که در برخی سال‌های دهه نود و قبل از آن، از ۲ میلیون تن هم گذشته بود.

✓کاهش واردات برنج در راستای حمایت از تولید داخل
خانی نوذری با اعلام اینکه مطابق برآوردهای معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی، در سال جاری برنج‌کاران کشور حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول برداشت خواهند کرد، گفت: با توجه به ثبات بازار برنج و در جهت حمایت تولیدکنندگان داخلی، تدابیری اتخاذ شده که واردات برنج در سال جاری کمتر از میانگین سنوات گذشته باشد.
وی توضیح داد: وزارت جهاد کشاورزی به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده تا سقف ثبت سفارش‌ها با کاهش بیش از ۴۰۰ هزار تنی نسبت به میزان متوسط واردات یک دهه گذشته باشد و واردات یک میلیون تن برنج را برای سال جاری هدف‌گذاری کرده است.

معاون بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: در ۹ ماه نخست امسال سقف برنامه‌ریزی شده برای واردات برنج رعایت شده و طی این مدت، بالغ بر ۷۰۰ هزار تن برنج خارجی وارد کشور شده است که نشان دهنده کاهش ۴۲ درصدی واردات به نسبت ۹ ماهه سال گذشته می باشد.

✓واردات یک میلیون تن برنج در سال جاری/ هدف ثبات بازار است
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: در این راستا برای برنج خارجی با استفاده از اقدامات و محدودیت‌های اعمالی، سقف واردات تعیین شده و طی ۹ماهه نخست امسال حدود ۷۰۰ هزار تن برنج وارد کشور خواهد شد که تا پایان سال، کمتر یک میلیون تن هدفگذاری شده است.
خانی نوذری اعلام کرد: برآوردها حاکی از آن است که کاهش واردات بیش از این میزان یا اعمال محدودیت‌های بیشتر از آنچه تاکنون اعمال شده است، ممکن است سبب شوک قیمتی به بازار برنج خارجی و به ضرر خانواده‌های کمتر برخوردار تمام شود که در آستانه ماه مبارک رمضان و ماه‌های پر مصرف پایان سال ثبات بازار را بهم خواهد ریخت.
وی تاکید کرد: در زمینه برنج ایرانی نیز به واسطه رکود به وجود آمده به دلیل شوک قیمت، سال گذشته ناچار به تحریک تقاضا و ارائه خطوط اعتباری به فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مراکز عمده مصرف هستیم تا از تولید داخل نیز حمایت شود.