محرم را جناحی و سیاسی نکنیم/ امام حسین متعلق به قشری خاص نیست
محرم را جناحی و سیاسی نکنیم/ امام حسین متعلق به قشری خاص نیست
واقعا چنین رفتارهایی عجیب و دور از شان یک مسئول پخته و کاربلد است. نماینده دولت در یک شهرستان که خود باید به مردم پاسخگو باشد و عملکرد در خور توجه داشته باشد، مسائل و معضلات بی شمار حوزه مدیریتی خود را رها کرده و به برگزاری مراسم عزاداری نماینده دیگر دولت در شهرستان مجاور خرده می گیرد که چرا فلان سخنران شبهه دار را دعوت کرده اید!

تیرنگ نیوز – سرویس سیاسی: دیدم همه جا بر در و دیوار حریمت / جایی ننوشته ست گنهکار نیاید
انتشار پوستر عزاداری در فرمانداری ساری برای محرم امسال، در فضای مجازی جنجال آفرین شد و واکنش های مختلفی در پی داشت.

انتقادها به فرماندار ساری بر سر چینش روحانیون و انتخاب یکی از سخنرانان بنام شهر است که به اصلاح طلبی شهرت دارد و یک بار در یک سخنرانی نقطه نظراتی متفاوت و مواضعی نسبتا جنجالی ارائه کرده که مربوط به سال گذشته بود و گویا دیگر تکرار نشده است.

مخالفان این تصمیم آقای فرماندار معتقدند که سخنران مذکور به دلیل اتخاذ برخی مواضع شبهه دار، قاعدتا نمی بایست مورد توجه و تفقد نماینده دولت در مرکز استان قرار می گرفت و برای سخنرانی به دارالحکومه ساری دعوت می شد.

آن ها انتظار داشتند فرماندار ولایی و انقلابی مرکز مازندران، با اطلاع و آگاهی از همان موضع منتقدانه شیخ مشهور شهر علیه برخی دولت ها و برخی سیاست های نظام، بدون ملاحظه کاری های زائد در تشریفات اداری و سازمانی و بدون توجه به برخی پیشوندها و لقبها، تصمیمات بهتری می گرفتند و فرد دیگری را انتخاب می نمودند که حواشی اینچنینی در پی نداشته باشد.

به فرض اینکه این ادعای آن ها صحیح باشد آیا درست است چنین افرادی را که از سرمایه های شهر و استان هستند با یک اظهار نظر به حاشیه راند و آن ها را رای همیشه کنار گذاشت؟ پس این همه در باب رحمت الهی و توبه و لحاظ کردن حال افراد سخن رفته کی و کجا می خواهد به کار آید؟ به هر حال انسان جایز الخطاست و این ممکن است برای همه ما پیش آید.

در مقابل، موافقان این تصمیم فرماندار ساری می گویند مجلس امام حسین (ع) محل نزاع جریانی و سیاسی نیست و نباید به آن نگاه حزبی داشت. اتفاقا محرم در طول دهه ها و سده های مختلف محل پیوند و اتصال، و عامل اتحاد گروه ها و جریان های مخالف بوده است.

در همین ۴۰ سال جمهوری اسلامی بارها از رسانه ملی مشاهده کردیم که همه مسئولان و دست اندرکاران نظام با هر نوع طیف سیاسی و فکری، همراه و همگام در مجالس عزای حسینی حضور داشته و به این واقعه نگاه فرا حزبی داشته اند.

متاسفانه در میان منتقدان، گاها نام و اظهارات همکاران و همفکران آقای فرماندار نیز به چشم می خورد. افرادی که به خوبی آقای نوبخت را می شناسند و از مکنونات فکری و قلبی وی آگاهند.

اینان به خوبی می دانند که فرماندار انقلابی ساری با توجه به موقعیت حساس مرکز استان و پرهیز از حواشی احتمالی چنین تصمیمی اتخاذ نموده اما باز متاسفانه با واکنش های سطحی و تفرقه افکنانه سعی در متشنج نمودن فضای مرکز استان داشته و بر طبل دو دستگی و نفاق می کوبند!

البته برخی افکار عمومی چنین واکنش هایی را تبلیغاتی و انتخاباتی برداشت کرده و معتقدند با توجه به نزدیکی انتخابات مجلس، برخی از این منتقدان فرصت را برای مطرح کردن مجدد خود مناسب دیده و در پی فضاسازی انتخاباتی هستند!

متاسفانه برخی از این منتقدان خود مسئول یا نماینده دولت در شهرستانی دیگر هستند که اینگونه بی محابا و احتمالا از سر ناآگاهی و تحت تاثیر احساسات در امور مدیریتی حوزه و شهرستانی دیگر دخالت می کنند و آن هنگام که کسی از آن ها مشاوره نخواسته، اظهارنظر می کنند!

آقایان بزرگوار شما اگر لالایی بلدید برای خودتان بخوانید و به جای اهانت به قشر روحانیت که همواره مورد احترام تشیع و مردم خداجوی ایران اسلامی بوده اند به مسائل و معضلات بی شمار تحت مسئولیت خود بپردازید.

لطفا به جای اینکه سرتان در مدیریت دیگران باشد و در پی نقطه ضعف این و آن بگردید تا از میزان اعتبارش بکاهید، سرتان به لاک خودتان باشد.

واقعا چنین رفتارهایی عجیب و دور از شان یک مسئول پخته و کاربلد است. نماینده دولت در یک شهرستان که خود باید به مردم پاسخگو باشد و عملکرد در خور توجه داشته باشد، مسائل و معضلات بی شمار حوزه مدیریتی خود را رها کرده و به برگزاری مراسم عزاداری نماینده دیگر دولت در شهرستان مجاور خرده می گیرد که چرا فلان سخنران شبهه دار را دعوت کرده اید!

جناب مسئول محترم، لطفا پاسخ دهید شما به عنوان متولی یک شهرستان، تاکنون چه اقداماتی داشته اید؟ به عنوان مثال چرا خود برای عید غدیر که عید ویژه شیعیان و عید ولایت است هیچگونه فضاسازی محیطی انجام نداده اید!

واقعا فهم فضای ملتهب مرکز استان و ملاحظات سیاسی و اجتماعی ساری تا این حد دشوار است.  چطور به خودمان اجازه می دهیم در همه مسائل و همه جا صاحبنظر و بر حق باشیم.

برادران و خواهران منتقد، کاش یاد بگیریم در این شرایط که مردم روزگار خوشی را پشت سر نمی گذارند، به جای ایجاد جنگ های زرگری و دعوا بر سر لحاف ملا، به وظایف خودمان عمل کنیم، سرمان در لاک خودمان باشد و همه تلاش کنیم وظایف خود را به خوبی انجام دهیم.

باشد که خدا از سر تقصیرات همه ما بگذرد و ما را بیامرزد. چون اولا اینکه امام حسین (ع) متعلق به جریان و گروه خاصی نیست، مخاطب حضرت در روز عاشورا همه مردم بوده است کما اینکه در یاران حضرت نیز مسیحی و … حضور داشتند‌ دوما هرکسی مسئول اعمال خود هست و باید پاسخگوی مردم و درگاه الهی باشد.

کاش هنگام اظهارنظر قدری تامل و سعه صدر را چاشنی کار خود کنیم و احساسی واکنش نشان ندهیم.