مازندران پر از اقامتگاه‌های رسمی خالی!
مازندران پر از اقامتگاه‌های رسمی خالی!
محمدی که مسافری اهل خراسان است در گفت‌وگو با تیرنگ به بحث ویلاهای استیجاری و گرانی این بخش از اقامت گاه‌ها اشاره کرد و گفت: در بحث ویلاهای استیجاری رابطه به صورت موجر و مستاجر است که نظارتی بر آن نمی‌شود.

 

تیرنگ:
خانه‌های اجاره ای، خانه مسافرها، چادرها و ویلاهای شخصی اماکنی هستند که مسافران در آن‌ها اقامت دارند و هیچ استانداردی را هم رعایت نمی‌کنند.
مازندران استانی گردشگر پذیر است و در شرایط عادی سالانه از افزون بر ۹۰ میلیون نفر شب گردشگر پذیرایی می کند. طبق آمارها بیش از ۹۰ درصد این مسافران در اقامتگاه‌های رسمی اسکان نمی یابند و اقامتگاههای غیر رسمی محل اسکان و استقرار آنان در مدت زمان اقامتشان در این استان است.
این در حالی است که مازندران مراکز اقامتی نظیر هتل‌های فراوانی دارد، اما
هتل‌ها الان خالی است و در بهترین حالت درصد اشغال تخت کمتر از ۲۰ درصد است.
محمدی که مسافری اهل خراسان است در گفت‌وگو با تیرنگ به بحث ویلاهای استیجاری و گرانی این بخش از اقامت گاه‌ها اشاره کرد و گفت: در بحث ویلاهای استیجاری رابطه به صورت موجر و مستاجر است که نظارتی بر آن نمی‌شود.
رجبی صاحب ویلای شخصی در سوادکوه شمالی به تیرنگ گفت: خانه من به صورت دربست در اختیار مسافر است ولی نباید بیشتر از دو نفر اقامت کنند هزینه هر شب اقامت هم در روزهای عید از سه میلیون تومان شروع می‌شود. به هر حال باید بتوانم، چند سالی که کرونا اجازه نداد درآمدی داشته باشم را جبران کنم!

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران از جدیت برای اجرای طرح ساماندهی مراکز اقامتی غیر رسمی این استان در آستانه تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ خبرداد.
حسین ایزدی افزود:‌ مراکز اقامتی غیر رسمی شامل خانه، ‌ویلا، ‌زائرسرا، ‌پلاژهای ساحلی، ‌چادرخواب‌ها و کمیپینگ‌ها هستند که بخاطر اینکه مالکیت آنها شخصی و در اختیار افراد است در حال حاضر کنترل و نظارتی بر فعالیت آنها وجود ندارد.

وی ادامه داد: شناسنامه دار و ساماندهی نبودن این مراکز منجر به بروز مشکلاتی در روند ارائه خدمات به مسافران می شده است که از آن جمله دریافت قیمت‌های نامتعارف اقامت است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران گفت:‌ برنامه داریم تا در آستانه نوروز ۱۴۰۳ از بستر موجود در درگاه ملی ثبت اطلاعات برای ساماندهی این نوع مراکز اقدام کنیم.

وی از صاحبان این نوع اقامتگاه‌ها خواست تا برای ثبت اطلاعات و درخواست مجوز در درگاه ملی ثبت اطلاعات اقدام کنند و پس از بررسی کارشناسی از نظر فنی، ‌موقعیت مکانی و دسترسی‌ها مجوز صادر می شود.

به گفته ایزدی در این سامانه وضعیت اقامتگاه در ۱۲ آیتم مورد برررسی قرار می‌گیرد از جمله دارا بودن سند مالکیت، ‌ مناسب بودن وضعیت فنی ساختمان از نظر ایمنی و نیز وجود راه دسترسی مناسب است.

وی ادامه داد:‌ در حال حاضر آماری از تعداد اقامتگاه‌های غیررسمی در مازندران وجود ندارد اما مشاهدات وبررسی‌ها نشان می‌دهد چندین برابر ظرفیت اقامتگاه رسمی در این استان فضا موجود است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران اظهار داشت:‌با ساماندهی این اقامتگاه‌ها و ورود سازمان دهی شده آنها به عرصه پذیرش و اقامت مسافران قول می دهم چادر خوابی در مازندران به طور کامل حذف خواهد شد.