لبخند سرمایه‌گذاران به شکوفایی مازندران
لبخند سرمایه‌گذاران به شکوفایی مازندران
مازندران به دلیل استعدادها و ظرفیت‌های زیادی که در حوزهای مختلف مثل گردشگری، کشاورزی و... دارد، می‌تواند جاذبه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها داشته باشد.

تیرنگ:
مازندران به دلیل استعدادها و ظرفیت‌های زیادی که در حوزهای مختلف مثل گردشگری، کشاورزی و… دارد، می‌تواند جاذبه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها داشته باشد.
این استان با داشتن ظرفیت‌های فراوان برای سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف با چالش موانع سرمایه‌گذاری از جمله محدودیت‌های زیست محیطی و کاغذبازی اداری مواجه است که انتظار می رود در دولت جهادی سیزدهم برای رفع آن تدابیر ویژه‌ای اتخاذ شود.
سرمایه گذارانی که بدون نیاز به تسهیلات بانکی و زمین تمایل و اشتیاق فراوانی برای سرمایه گذاری در زمینه‌های مختلف به ویژه ساخت مراکز اقامتی، رفاهی، تاسیسات گردشگری ساحلی، بومگردی، صنایع تبدیلی، طرح پرورش ماهی و واحدهای تولیدی در این منطقه دارند نه تنها حمایت نمی‌شوند بلکه پیش پای آنها سنگ اندازی می‌شود.
کارشناسان می‌گویند که محدودیت‌های زیست محیطی، زمانبر شدن اعطای مجوزها، وجود قوانین دست و پاگیر و بخشنامه‌های زاید، وقفه در تامین زیرساخت‌ها، آشنا نبودن ادارات به امور مربوط، کاغذبازی اداری از جمله عمده ترین موانع پیش روی سرمایه گذاران در مازندران است.

پیامدهای منفی در سایه این کم توجهی‌ها متاسفانه برخی از واحدهای تولیدی در حین فعالیت به تعطیلی کشانده و حتی سبب دلسردی، بی انگیزیگی و سرخوردگی عده‌ای از سرمایه‌گذارانی که در حال اجرای طرح‌هایشان هستند شده است و این موضوع اخیرا با عکس العمل استاندار مواجه شده است.
استاندار مازندران، بابیان این که راهبرد شکوفایی اقتصادی، توسعه سرمایه گذاری است، خاطرنشان کرد: جوانان ما باید در حوزه گردشگری فعال شوند، باید دنبال راه حل توسعه باشیم، دولت فضا را برای حضور سرمایه گذاران باز کرده و در مازندران این بستر فراهم شده است. ‎
استاندار مازندران، گفت: در حوزه‌های دامداری، کشاورزی و گردشگری صنعتی و دانش بنیان این استان نیازمند سرمایه گذار هستیم، چرا که با سیاست‌های گذشته نمی توان توسعه استان را رقم زد.

سید محمود حسینی پور افزود: این راهبرد، کارشناسی شده و در سند آمایش سرزمین این استان آمده است.

وی اظهارداشت: برای تحقق این مهم بخش کشاورزی هم باید در اختیار حوزه گردشگری قرار بگیرد، باید شهرک‌های صنعتی کشاورزی را ایجاد کنیم، اگر صنایع دیگر در شهرستان‌ها داریم آن هم با نگاه گردشگری تعریف شود.
مقام عالی دولت در مازندران بیان کرد: مازندران طلاست، هیج کس نمی تواند برای این استان قیمت تعیین کند، این منطقه به اعتقاد کارشناسان امر در ایران و حتی در دنیا بی نظیر است و موهبت‌های الهی آن باید احیا شود.
استاندار مازندران اضافه کرد: کشور ما در بحث اقتصادی با توجه به تحریم‌های دشمنان روی پای خود ایستاده و در ۴۵ سال گذشته در مقابل تحریم‌ها قد علم کرده و به قله‌های پیشرفت رسیده به طوری که حتی اگر از ما نفت نخرند ما زندگی مان را اداره می‌کنیم و این یکی از بزرگترین دستاوردهاست.
حسینی‌پور ادامه داد: اکنون شهروندان ایرانی در آرامش و امنیت زندگی می‌کنند و کسی جرات ندارد به این کشور چشم تعرض داشته باشد و بابت این امنیت از خدا شاکریم.
یکی از بخش‌هایی که می‌توان روی سرمایه‌گذاری آن حساب ویژه باز کرد بخش کشاورزی است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: تاکنون ۲۳۱ فرصت سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی استان شناسایی شده است.

حسین نگهدار در جلسه هماهنگی همایش فرصت‌های سرمایه گذاری که در این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: هدف ما این است بهره‌برداری بهینه از این همایش داشته باشیم و توجه سرمایه‌گذاران را به حوزه کشاورزی استان معطوف کنیم.

وی ادامه داد: اطلاع رسانی لازم در این زمینه انجام خواهد شد و مقرر شد به دلیل اهمیت این همایش، میزبان مقامات ملی و معاونین وزارت جهاد کشاورزی باشیم.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: تاکنون ۷ همایش در مناطق مختلف استان برگزار و ۲۳۱ فرصت سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان شناسایی شده که از این تعداد ۶ طرح به صورت پکیج کامل و با چند زبان خارجی با همکاری دانشگاه نوشیروانی بابل تهیه و در سامانه خدمات سرمایه‌گذاری استان بارگذاری شد تا در دسترس سرمایه‌گذاران قرار گیرد.

نگهدار خاطرنشان کرد: همایش فرصت‌های سرمایه گذاری ۳ اسفندماه در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی مازندران برگزار خواهد شد.

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و سرمایه‌گذار از برنامه‌های در دستور کار است که می‌تواند در راستای رسیدن به توسعه و ایجاد اشتغال مؤثر باشد
صاحب‌نظران معتقدند که در یک نقطه باید دور باطل فرار سرمایه و سرمایه‌گذار در این استان به پایان برسد که با اراده دولت سیزدهم و دغدغه‌مندی مسئولان ارشد استان در این ارتباط، زمان تحقق این مهم فرارسیده است.