قیمت آزاد ماهی شمال
قیمت آزاد ماهی شمال
ذخاير ماهيان آزاد و خاوياری با قدمتی بالا با خطر انقراض مواجه شده‌اند. ماهی آزاد از گونه ماهیان استخوانی باارزش و قزل آلای قهوه‌ای دارای جثه بزرگ است، این ماهی هر ساله در فصل تخم ریزی از دریا به رودخانه‌هایی که دارای شرایط مناسبی باشد، می‌روند

 

تیرنگ :

ذخاير ماهيان آزاد و خاوياری با قدمتی بالا با خطر انقراض مواجه شده‌اند.
ماهی آزاد از گونه ماهیان استخوانی باارزش و قزل آلای قهوه‌ای دارای جثه بزرگ است، این ماهی هر ساله در فصل تخم ریزی از دریا به رودخانه‌هایی که دارای شرایط مناسبی باشد، می‌روند.
ماهی آزاد دارای پروتئین بسیار بالا و چربی و دارای گوشت لذیذی است .
خانواده آزاد ماهیان دارای ۷ جنس و حدود ۳۰ گونه است، یکی از این ۷ جنس salmo است که salmo trutta یا قزل آلای قهوه‌ای جزء مهمترین گونه‌های آن است، زیر گونه‌ای از قزل آلای قهوه‌ای به نام ماهی آزاد دریای خزر Salmo trutta caspius معروف است، اکثر آزاد ماهیان گونه‌هایی با ارزش تجاری هستند، ماهی آزاد دریای خزر به دلیل گوشت خوشمزه و لذیذ دارای ارزش تجاری بالایی است، این گونه بزرگترین نمونه از قزل آلای دریایی است که در مواردی با وزن بیش از ۴۵ کیلوگرم در زمان مهاجرت تخم ریزی در رودخانه منتهی به دریا صید می شوند.
ماهی منبع غذایی مهم و پرطرفداری در غذاهای جهانی است و دارای خصوصیات غذایی متنوعی است که شامل پروتئین، اسیدهای چرب امگا ۳، ویتامین D و گروه B و مواد معدنی مانند سلنیوم، ید، آهن و روی است

بر اساس آنچه در رسانه‌های محلی گیلان و فضای مجازی دیده می‌شود چند روزی است که ویدئویی از مزایده یا به اصطلاح چوب‌زنیِ یک عدد ماهیِ آزاد در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود و قیمت نهاییِ ۱۰میلیون و ۳۰۰هزار تومانیِ آن حیرت آور شده است.
ماهی‌فروشان و صیادان رشت و انزلی می‌گویند: این قیمت برای یک ماهی آزاد بزرگ آنقدرها هم عجیب نیست. در سال‌های گذشته بارها ویدئوهایی از چوب‌زنی ماهی آزاد در بازارهای فریدونکنار، رشت، شهسوار و دیگر شهرهای گیلان و مازندران منتشر شده که در آخر با قیمت‌های میلیونی، حتی تا ۱۳میلیون تومان به فروش رفته‌اند.
ماهی آزاد به قدری در بازار عرضه کمیاب است که تصور می‌شد و هنوز هم این باور وجود دارد که به زودی غیر پرورشی آن به دلیل صید بی‌رویه و دیگر عوامل انقراض نسل خواهد شد!
خبرنگار یکی از پایگاه‌های خبری گیلان از بازار ماهی فروشان رشت، لنگرود، انزلی و رشت گزارش می دهد که صید ماهی آزاد طبیعی ” دریایی” در حداقل 10 سال گذشته به شدت کم شده و کاهش شدید این نوع ماهی و عدم تناسب میان عرضه و تقاضا این گرانی را دامن زده است.

اگر ماهی آزاد دریایی درشت در بازار رشت و انزلی پیدا شود، مردم منطقه خودشان اولین خریداران هستند. در مقابل ماهی آزاد پرورشی در بازار عرصه رشت شهرهای ساحلی گیلان و غرب مازندران فراوان و قیمت آن به نسبت خیلی ارزان است.
ماهی آزاد علاوه بر دارا بودن انواع ویتامین‌ها به خصوص ویتامین ” دی ” از نظر خوراک بسیار لذیذ است و در حال حاضر تنها در سفره افراد متمول و برخی مسئولان در سفر به شمال به خصوص گیلان یافت می‌شود .

ماهی سفید هم که میزان صید آن در سالجاری خوب بوده با بالا رفتن قیمت گوشت و مرغ و تورم مداوم این روزها در بازار رسمی ماهی فروشان رشت بسیار گران است و ماهی های درشت 2/5 تا 3/5 کیلوگرم از دو تا چهار میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. پرورشی این ماهی هم در بازار به اندازه کافی موجود و ارزان است.

✓آغاز طرح آزمایشی پرواربندی ماهی آزاد در دریای خزر در گیلان

به گفته مدیرکل شیلات گیلان در قفس‌های دریایی پرورش ماهی به طور معمول در هر دوره هشت هزار تن ماهی آزاد برداشت می‌شود
کوروش خلیلی مدیرکل شیلات گیلان در حاشیه بازدید از مراکز پرورش ماهی در رشت و در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز طرح آزمایشی پرواربندی ماهی آزاد در دریای خزر در گیلان اظهار کرد: در قفس‌های دریایی پرورش ماهی به طور معمول در هر دوره هشت هزار تن ماهی آزاد برداشت می‌شود.

وی یکی از اهداف پرورش ماهی در قفس را ایحاد اشتغال پایدار در گیلان برشمرد و افزود: این طرح با هدف توسعه اقتصاد دریا محور، افزایش تولید و درآمد، استفاده بهینه از آب دریا و ایجاد اشتغال در گیلان اجرا می‌شود.
مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه تحقیقات لازم برای اجرایی شدن پرورش ماهی در قفس در چند نقطه استان آغاز شده است، گفت: تحقیقات برای اجرای این طرح در پنج نقطه از سواحل گیلان آغاز شده و برای راه‌اندازی هر جایگاه پروار بندی ماهی ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.
به گفته خلیلی با بهره‌برداری از این طرح به ازای هر ۲۰ تن ماهی ۲ نفر مشغول به کار می‌شوند.