فرزند فروشی نهادینه می شود؟ / سکوت معنادار بهزیستی مازندران!  
فرزند فروشی نهادینه می شود؟ / سکوت معنادار بهزیستی مازندران!  
تایید رسمی فروند فروشی در آمل ، نشان از وجود این پدیده در دیگر شهرستان های استان به ویژه شهرستان های بزرگ با شدت و ضعف بیشتر و کمتر است و اگر به آن به طور جدی پرداخته نشود با شدت معضلات اقتصادی که در سال های پیش رو خواهیم داشت، دامن همه شهرهای مازندران را خواهد گرفت.

تیرنگ نیوز – مجید ساجدی فر: جدیدترین خبرهای مرتبط در استان مازندران مربوط به شهرستان آمل است و اظهارات رئیس بهزیستی این شهرستان که مشروح آن در خبرگزاری ها و رسانه های معتبر منتشر شده است.

کبری اسفندیاریان اخیرا در جلسه شورای اداری شهرستان آمل گفت: «متأسفانه پدیده نوزاد فروشی در چند سال اخیر روند افزایشی داشته و حتی افرادی که با خرید نوزاد متقاضی دریافت شناسنامه به نام خودشان نیز هستند».

وی با هشدار به مردم دستگاه‌های اجرایی شهرستان که این وضعیت باید به عنوان یک آسیب اجتماعی به صورت جدی دیده وکنترل شود، افزود: «همه مدیران دستگاه‌های اجرایی در درجه نخست شهروند و دارای خانواده در این شهر هستند و در معرض خطر قرار دارند».

رئیس اداره بهزیستی آمل تصریح کرد: «حال اجتماعی شهر آمل متأسفانه در چند وقت اخیر خوب نیست، این شرایط پیامدهای های نامطلوبی خواهد داشت و نداشتن مهارت‌ها یکی از علل رو به رشد مسائل اجتماعی در جامعه است.».

تایید رسمی فروند فروشی در آمل ، نشان از وجود این پدیده در دیگر شهرستان های استان به ویژه شهرستان های بزرگ با شدت و ضعف بیشتر و کمتر است و اگر به آن به طور جدی پرداخته نشود با شدت معضلات اقتصادی که در سال های پیش رو خواهیم داشت، دامن همه شهرهای مازندران را خواهد گرفت.

البته این نخستین بار نیست که خبر پدیده فرززند فروشی در آمل به طور رسمی اعلام و منتشر می شود، اگر خاطرتان باشد سال 96 نیز خبرهایی در این رابطه مخابره شده بود. به این مضمون که گروهی 6 نفره علاوه ‌بر خریدوفروش نوزاد، كار سقط جنین غیرقانونی را هم انجام می‌دادند.

ضمن اینكه اجاره غیرقانونی رحم را نیز برای خانواده‌های متقاضی انجام می‌دادند. البته خبرها حكایت از آن داشت كه یكی از مدیران این شهر هم در این جرم بزرگ دست داشته است. خبری كه دادستان وقت آمل نیز آن را تایید كرده و درباره آن گفته بود: «اعضای این باند، تیم سازمان یافته‌ای بودند كه بعد از شناسایی خانواده‌های بی‌بضاعت با استفاده از مدارك جعلی و تهیه شناسنامه برای نوزادان، كار فروش آنها را در دستور قرار می‌دادند. نوزادانی كه آن زمان با قیمت‌هایی بین 15تا 40 میلیون تومان به‌فروش می‌رفتند که طبق اعداد و ارقام میلیونی چیزی دست خانواده نوزادان را نمی‌گرفت، بلكه همه آن سودی بود كه به جیب دلالان می‌رفت!»

خرید و فروش نوزاد در کشور ما کم و بیش رایج بوده و هر از گاهی به آن ها پرداخته می شد. متاسفانه این پدیده با نابسامانی اقتصادی و تورم بالای سال های اخیر در کشور، روند افزایشی به خود گرفته و نگرانی های بسیاری را به همراه داشته است.

چرا که این اقدام، معمولا غیرقانونی و در خفا انجام می شود و احتمال ورود دلالان و قاچاقچیان اعضا به ماجرا فراوان است.
کارشناسان، عمده ترین دلایل فرزندفروشی را مسائل اقتصادی و معیشتی، هزینه های سنگین باروری و مسائلی از این دست عنوان می کنند و بروکراسی طولانی و قوانین سختگیرانه بهزیستی برای واگذاری کودک به خانواده ها موجب شده بازار پدیده غیرقانونی خرید و فروش اعضا داغ شود.

اظهارات مطلعان و کارشناسانه مربوطه حکایت از آن دارد که در سال های اخیر معضل فروش نوزاد از مرحله بعد از زایمان به‌مرحله قبل از زایمان برسد که این خود حكایت از بازار داغ این معضل دارد.

همانطور که قابل پیش بینی است بیشتر خانواده‌هایی را كه تن به فروش كودكان می‌دهند، والدین معتاد تشكیل می‌دهند. كسانی كه حاضرند برای ذره‌ای مواد بیشتر و بساط پر دودتر فرزند خود را قربانی كنند و ان ها را به فردایی مبهم و سرنوشتی نامعلوم دچار سازند.

درباره این معضل هرچه سخن بگوییم با توجه به عمق فاجعه، کم است و فعلا هدف ما بیان معضلات مربوطه نیست بلکه اعلام زنگ خطر به مسئولان مرتبط استان جهت پیشگیری از یک فاجعه بزرگ است.

انتظار می رفت در این مدت مدیر بهزیستی مازندران و معاونت اجتماعی وی به ماجرا ورود کنند یا لااقل اظهار نظری پیرامون این موضوع داشته باشند و بگویند در این باره چه اقداماتی انجام داده اند با در دست اقدام دارند!

رئیس اداره بهزیستی آمل کاش می گفت که در این 4 سال چه فعالیت هابی در راستای مانع زدایی از خرید و فروش فرزند انجام داده و در راستای شفاف سازی عملکرد فرزند خواندگی در شهرستان خود کرده است!

متاسفانه تاکنون واکنش خاصی از مسئولان بهزیستی مازندران و آمل منتشر نشده و واکنش ان ها پیرامون این معضل سکوت بوده است.

آنهم در حالی که با انتشار خبرهای مربوطه بسیاری از خانواده های مازندران در نگرانی بسر می بردند و انتظار دارند مسئولان با اقدامات و راهکارهای خود به کمک سایر دستگاه های مرتبط، زمینه های خاطر جمعی آن ها را فراهم کنند.

بی شک برای حل این معضل، نیاز به همراهی و همکاری جدی همه نهادهای مرتبط دولتی و مردمی از بهزیستی و مسئولان قضایی و جزایی گرفته تا مجلس و دولت و انجمن ها و گسازمان های مردم نهاد، همه به طور جدی پای کار آیند و با بررسی های دقیق راهکارهای مناسبی اتخاذ نمایند.

نیاز است انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران، وکلای دادگستری، نمایندگان مجلس و دیگر نهادهای مرتبط به کمک بهزیستی آیند تا به یاری خدا دیگر شاهد چنین مسائلی نباشیم. واقعا زینده ایران اسلامی نیست که درگیر چنین مسائل و معضلاتی شود.

رسانه تیرنگ پبرو برخی درخواست های مخاطبان و افکار عمومی، آمادگی دریافت و انتشار اظهارات مسئولان بهزیستی مازندران و شهرستان آمل را پیرامون این معضل دارد.