4
دکتر دستگذار پژوهشگر و فعال سیاسی در گفت و گو با تیرنگ؛

عدم مشارکت سیاسی به زیان مردم است/ ظریف را بهترین گزینه برای ریاست جمهوری می دانم

  • کد خبر : 10334
  • ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۱
عدم مشارکت سیاسی به زیان مردم است/ ظریف را بهترین گزینه برای ریاست جمهوری می دانم
دکتر دستگذار با اشاره به گمانه ها و شایعات کاندیداتوری محمدجواد ظریف در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: اگر تصمیم آقای ظریف جدی باشد با توجه به رقبایی که تاکنون نامشان در محافل حقیقی و مجازی مطرح شده، بنده ایشان را بهترین گزینه برای ریاست جمهوری می دانم و برای این انتخابم دلایلی دارم که پاکدستی، تجربه بالای مدیریتی، آگاهی از مسائل کشور، آشنایی با زبان جهان، توانایی تعامل در سطح بین المللی، مورد وثوق رهبری بودن و .... از جمله آن هاست.

تیرنگ نیوز- سرویس سیاسی: اسلام دستگذار دانشجوی دکترای علوم سیاسی، پژوهشگر،‌ قائم مقام حزب مردمی اصلاحات کشور، مدیر پایگاه خبری سبز البرز و هفته نامه سبز دریا در گفتگو با تیرنگ با اشاره به سردی فضای انتخابات ۱۴۰۰ اظهار کرد: همانطور که شاهد هستیم در در ماه باقیمانده تا انتخابات، همچنان از نشاط و هیاهوی انتخاباتی خبری نیست و حتی می توانیم بگوییم سرخوردگی بی سابقه ای را از مردم شاهد هستیم. علت اصلی وقوع چنین وضعیتی در کشور، فشار اقتصادی و نابسامانی معیشت مردم است.

وی افزود: وقتی دولت‌های متعددی که روی کار می آیند، نمی توانند به شعارها و وعده هایشان عمل و مطالبات مردم را محقق کنند، نتیجه همین می شود که می بینیم. تاسف انگیزتر اینکه در سال پایانی دو دولت اخیر (احمدی نژاد و روحانی) شاهد رفتارهایی از دولت بودیم که عکس وعده ها و شعارهایشان بود!

دستگذار با بیان اینکه جامعه ما اسلامی و دارای قانون اساسی است، گفت: قانون اساسی کشور ما از مترقی ترین قوانین است اگرچه نقص هایی هم دارد و احتمالا بزرگان نظام به فکر رفع نواقص هستند اما یکی از مشکلات بزرگ کشور ما، ناآگاهی مسئولان از قوانین یا قرار نگرفتنشان در چارچوب مسئولیتشان است. برای همین گاهی وعده هایی می دهند که فراتر از قوانین و چارچوب وظایف شان است. حتی می توان گفت بیشتر جنبه فریب افکار عمومی دارد تا خدمت به آن ها. نکته دیگر اینکه در کشور ما با تخلفات و کم کاری ها برخورد قانونی نمی شود و مسئولان چون از جایی بازخواست نمی شوند و پاسخگو نیستند، تلاش چندانی برای تحقق شعارهایشان نمی کنند.

مشروعیت هر نظامی به مشارکت مردم بستگی دارد

این پژوهشگر و فعال سیاسی کشور با اشاره به مشارکت مردم در انتخابات بیان کرد: هر کشوری مشروعیت خود را از حضور مردم می گیرد، هرچه مشارکت مردم در انتخابات کمتر باشد، مشروعیت آن نظام بیشتر به چالش کشیده می شود و بالعکس. بنابراین با توجه شرایط حساس کنونی کشور نیاز هست بار دیگر اثبات شود که مردم همچنان پشت نظام اسلامی هستند و از آن حمایت می کنند.

وی با بیان اینکه مشارکت مردم در انتخابات قبلی (مجلس یازدهم) ضعیف بوده است، افزود: کاهش مشارکت در وهله اول، ضربه به حاکمیت است و در وهله دوم ضربه مردم. چون افرادی انتخاب می شوند که معمولا میزان کارایی شان پایین است است و نمی‌توانند امور مربوطه را آن چنان که شایسته است، پیش ببرند.

دستگذار تصریح کرد: جامعه ما الان مبتلابه شده و بسیاری از مشکلات کشور، دست ساز مسئولینی است که یا قدرت اجرایی ندارند یا توانایی اصلاح امور و قوانین. بنابراین در چنین شرایطی هم در جامعه خودمان دچار مشکل می شویم هم در جوامع دنیا و عرصه بین المللی.

قائم مقام حزب مردمی اصلاحات کشور با بیان اینکه ایران قدرت منطقه است و حداقل در ۲۰۰ سال گذشته در تمام مسائل منطقه تاثیرگذار و صاحب نظر بوده، افزود: باید از حرکات و رفتارهایی که موجب تضعیف کشور در منطقه می شود، بپرهیزیم. باید به سمتی برویم که قانون در کشور حاکم شود تا جامعه ما پیشرفت کند، تا اقتصاد ما شکوفا شود، تا به اندازه ای قدرتمند شویم که خودمان توانایی مقابله با خارجی ها را داشته باشیم. امروزه قدرت هر کشوری به اقتصادش وابسته است و توسعه اقتصادی از اولویت های نخست هر کشور است. باید همانطور که رهبری در شعار هر سال مطرح می فرمایند توجه ویژه ای به اقتصاد و تولید کشور داشته باشیم و میزان وابستگی مان را به کشورهای دیگر حتی کشورهای دوست کاهش دهیم. چرا که همه کشورها به فکر منافع خودشان هستند و کسی برای ما دل نمی سوزاند. پس اگر قدرتمند نباشیم اگر کشورمان را قانونمند و اقتصادمان را سروسامان ندهیم، ممکن است نتوانیم آن چنان که باید از حق مان دفاع کنیم و به اصطلاح، سرمان کلاه برود.

سرخوردگی مردم ناشی از رفتار پوپولیستی مسئولان است

وی با اشاره به اهمیت بالای انتخابات ۱۴۰۰ اظهار کرد: متاسفانه شرایط به گونه ای است که مردم اصلا به فکر انتخابات و مشارکت سیاسی نیستند. اینکه دو ماه به انتخابات مانده و فضا همچنان انتخاباتی نیست، اصلا زیبنده کشورمان نیست. مردم درگیر کرونا و معیشت هستند و به این فکر می کنند که انتخابشان تاثیری در زندگی شان ندارد. در حالی که در دوره های قبل مخصوصاً در دو دهه اول انقلاب، مردم از ۶ ماه تا یکسال قبل از انتخابات، شرایط نامزدها و فضای انتخاباتی را تجزیه و تحلیل می‌کردند و به دنبال انتخاب کاندیداهای بهتر بودند. اما امروز چنین نیست و دلیل این سرخوردگی مردم، فریب بیش از حد و دروغ گویی برخی مسئولان و رفتار پوپولیستی آن هاست. در چنین فضایی، وقتی شعارها محقق نشوند، تشخیص اینکه چه کسی درست می گوید و واقعا می تواند وعده هایش را محقق کند و وضعیت کشور را بهبود بخشد، برای مردم دشوار است. در نتیجه از انتخابات دلسرد شده و نسبت به اخبار و حواشی آن بی تفاوت گردیده اند.

دستگذار با بیان اینکه مردم بدانند با رای ندادن کاری درست نمی شود، افزود: به نظر من، رای ندادن در این شرایط کاری عبث و بیهوده است بنابراین از مردم می خواهم حتماً در پای صندوق‌های رای شرکت کنند. اگر رای ندهیم دیگران جای ما انتخاب می‌کنند و ممکن نتایج به مراتب بدتری به دنبال داشته باشد. باید بپذیریم که مشکلات، خود به خود حل نمی‌شوند، خارجی ها هم برای ما دل نمی سوزاند، حضور و حمایتشان تا وقتی است که از کنار ما منافعی دارند. در غیر این صورت، حتی در مقابل ما می‌ ایستند و حقوق ما را زیر پا می گذارند. تاریخ ما مصداق آن را بارها و بارها نشان داده، بنابراین نیاز است مردم پای صندوق‌های رأی بیایند و کیان کشورشان دفاع کنند. حتی اگر انتخاب بین بد و بدتر باشد.

این پژوهشگر سیاسی با بیان اینکه تنها ۴۰ سال از انقلاب می گذرد و انقلاب ما هنوز جوان است و جای کار دارد، یادآور شد: در این ۴۰ سال، خدمات ارزنده ای در حوزه های مختلف انجام شد و بسیاری از نخبگان و خدمتگذاران نظام حتی جانشان را برای امنیت و توسعه کشور گذاشتند. در مقابل، کسانی (حتی از مسئولان و دست اندرکاران) هم بودند که خیانت کردند و رسوا شدند اما نظام پابرجا ماند و به راه خود ادامه داد.

لزوم قانونگرایی و پاسخگویی همه دستگاه ها

وی عدم مطالبه گری از مسئولان را ناشی از کم آگاهی مردم از حقوق شهروندی شان دانست و گفت: باید همه ما مطالبه گر باشیم و از مسئولان رده های مختلف، پاسخ بخواهیم تا بدانند که اگر به وظایف شان در چارچوب قانون عمل نکنند یا بیراهه رفتند باید در دادگاه خلق پاسخگو باشند. بنابراین بهتر راه تحقق توسعه، حاکمیت قانون و تقویت آن است و این مهم به دست نمی آید مگر با مشارکت در صحنه های مختلف به ویژه انتخابات. پس بیاییم به قهر با صندوق آرا فکر نکنیم بلکه با سنجش نامزدها و رصد برنامه هایشان دست به انتخابی درست بزنیم.

دستگذار تاکید کرد: هیچ چیز نمی تواند جای قانون را بگیرد، قانون حافظ منافع شخصی و عمومی ماست. حاکمیت قانون ممکن است در جاهایی به ضرر ما باشد اما در نهایت به منفعت همه ما و کشور است. همینجا از همه دستگاه ها می خواهیم در حیطه وظایف و وعده های خود پاسخگو باشند. متاسفانه ما اساسا در کشور چیزی به نام پاسخگویی نداریم و کسی پاسخگو نیست. در حالی که پاسخگویی ویژگی مهمی است که می تواند رضایت نسبی مردم را فراهم کند.

این فعال سیاسی کشور، یکی از راه های توسعه و اقتدار کشور را تعامل با دنیا دانست و افزود: در جهان امروز ، تعامل حرف اول را می زند. مگر می شود دور خود حصار کشید و به تنهایی در جهان امروز زندگی کرد؟ باید انتخاب مردم به سمتی برود که از نامزدهایی حمایت نمایند که در برنامه هایشان و در عمل به دنبال تعامل با دنیا هستند. نتیجه عدم تعامل با جهان وضعیت امروز کشور است که متاسفانه فشار اصلی آن روی اقشار ضعیف و تولید کنندگان است. باید به دنبال تغییر این رویه باشیم.

ظریف را بهترین گزینه برای ریاست جمهوری می دانم

وی با اشاره به گمانه ها و شایعات کاندیداتوری محمدجواد ظریف در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: اگر تصمیم آقای ظریف جدی باشد با توجه به رقبایی که تاکنون نامشان در محافل حقیقی و مجازی مطرح شده، بنده ایشان را بهترین گزینه برای ریاست جمهوری می دانم و برای این انتخابم دلایلی دارم که پاکدستی، تجربه بالای مدیریتی، آگاهی از مسائل کشور، آشنایی با زبان جهان، توانایی تعامل در سطح بین المللی، مورد وثوق رهبری بودن و …. از جمله آن هاست. البته بنده آقای ظریف را خیلی اصلاح طلب نمی دانم و در چنین شرایطی باید به دنبال گزینه ای باشیم که فشارهای خارجی و داخلی را خنثی یا کمتر کند و کشور را به سمت آرامش اقتصادی پیش ببرد.

دستگذار در پایان گفت: خواسته ما از دولت آینده با هر طیف و تفکر این است که ما به عنوان یک جریان سیاسی با او و دولتش همکاری خواهیم کرد ولی مطالبه گری و پرسشگری ما از دولت آینده، قطعی و بدون مماشات خواهد بود و مثل دولت فعلی، مدارا یا سکوت نخواهیم کرد بلکه با تمام قوا به پرسشگری خود در راستای تحقق مطالبات مردم و منافع کشور ادامه خواهیم داد.

لینک کوتاه : http://tirangnews.ir/?p=10334

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.