0
مدیر موسسه خیریه عشاق المهدی (عج) در ضیافت افطاری کودکان کار مرکز مازندران عنوان کرد؛

ضرورت تعامل ارگان های ۱۴ گانه با مراکز کودکان کار

  • کد خبر : 19219
  • ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۰
ضرورت تعامل ارگان های ۱۴ گانه با مراکز کودکان کار
جباری با انتقاد از عدم همکاری برخی دستگاه های متولی در حل مسائل کودکان کار اظهار کرد: به عنوان مثال برای ضیافت امشب مسئولانی را دعوت نموده ایم اما متاسفانه هیچ کدام از آن ها حاضر به خوردن افطاری در جمع کودکان نشدند و آن ها را و احساسات کودکان را جدی نگرفته اند‌ .

تیرنگ نیوز – سرویس اجتماعی: معصومه جباری مدیر موسسه خیریه عشاق المهدی در گفت و گو با تیرنگ با اشاره به برگزاری ضیافت افطار برای کودکان کار مرکز  مازندران اظهار کرد: این ضیافت به کمک خیرین و به همت موسسه خیریه عشاق المهدی برگزار شده است. البته اینگونه برنامه های ما مختص ماه مبارک رمضان نیست و ما سعی می کنیم در طول سال و در مناسبت های مختلف از این دست اقدامات و برنامه ها را انجام دهیم.

وی افزود: از آنجا که بچه های کار معمولا کمتر به رستوران ها می روند، سعی می کنیم به مناسبت های مختلف از جمله در ماه رمضان، ضیافت هایی را به کمک خیرین محترم در رستوران های مختلف برگزار کنیم تا به ایجاد نشاط و روحیه شاداب کودکان کار کمکی کرده باشیم.

جباری با اشاره به فعالیت همزمان ۳ مرکز در موسسه خیریه عشاق المهدی (مرکز کودکان کار، مرکز مثبت زندگی و مرکز ندای مهر طبرستان) بیان کرد: مرکز کودکان کار با عنوان یاوران زندگی توانست تاکنون ۱۳۰ کودک کار را از مناطق آسیب پذیر و حاشیه ای شهرستان های ساری، میاندورود و حتی نکا تحت پوشش بگیرد. در مجموع ما ۳۱۳ کودک را شناسایی و جذب کردیم و هدف اصلی ما توانمند سازی آن هاست تا بتوانند افرادی مفید برای جامعه باشند.

مدیر موسسه خیریه عشاق المهدی تصریح کرد: طبیعتا یک مرکز به تنهایی نمی تواند به مسائل و امورات کودکان کار سطح شهر بپردازد و در شناسایی و جذب آنها کاملا موفق عمل نماید از اینرو نیاز به همکاری و همراهی هر ۱۴ ارگان و نهاد متولی این امر ( بهزیستی، شهرداری، فرمانداری، کمیته دامداد، نیروی انتظامی، اداره کار، فنی و حرفه ای و….) می باشد.

وی با انتقاد از عدم همکاری برخی دستگاه های متولی در حل مسائل کودکان کار اظهار کرد: به عنوان مثال برای ضیافت امشب مسئولانی را دعوت نموده ایم اما متاسفانه هیچ کدام از آن ها حاضر به خوردن افطاری در جمع کودکان نشدند و آن ها را و احساسات کودکان را جدی نگرفته اند‌ .

جباری از مدیران دولت سیزدهم در مازندران از جمله فرماندار ساری خواست به طور جدی به مسائل و دغدغه های کودکان کار ورود نمایند تا به یاری خدا شاهد جمع آوری کودکان کار و توانمند سازی آن ها باشیم.

مدیر موسسه خیریه عشاق المهدی ادامه داد: اگرچه در دولت قبل به همت فرماندار وقت، جلساتی پیرامون کودکان کار با حضور نهادهای متولی برگزار گردید اما در عمل نتیجه و خروجی خاصی نداشت! یا برخی مدعوین حضور نمی یافتند یا اینکه مصوبات، تصمیمات و برنامه های اتخاذ شده جنبه عملی به خود نمی گرف و بیشتر جنبه جلسه ای و شعاری داشت که امیدواریم در این دولت شاهد بهبود تعامل ارگان های مرتبط با حوزه کودکان کار باشیم.

وی درباره خدمات مرکز مثبت زندگی گفت: این مرکز  تاکنون موقف به تشکیل ۴۵۰ پرونده شده و در حوزه های اجتماعی و توانبخشی فعالیت می کند.

خانم جباری، فعالیت مرکز ندای مهر طبرستان را با محوریت شناسایی و جذب دختران در معرض آسیب عنوان کرد و گفت: افراد جذب شده با توجه به وضعیتی که دارند بین ۶ ماه تا یکسال تحت پوشش ما قرار می گیرند.

مدیر موسسه خیریه عشاق المهدی(ع) در پایان از حضور محمد جونیان قائم مقام رئیس هیات مدیره به عنوان همراه همیشگی و پیشقدم در تمام برنامه ها، همچنین آقای دکتر حسین زاده، آقای مرادای فر، خانم کریمی معاون اجتماعی شهرستان، خانم غفرانی و کلیه همکاران مرکز و موسسه تقدیر و تشکر نمود.

هدف اصلی ما توانمند سازی کودکان است نه صرفا جمع آوری آن ها

وحید حسین زاده معاون اجتماعی بهزیستی مازندران در حاشیه ضیافت افطاری کودکان کار به خبرنگار تیرنگ گفت: کودکان سرمایه های نظام اسلامی ما هستند و ما اعتقاد داریم که اگر برای این قشر سرمایه گذاری کنیم خانواده رشد می کند و رشد خانواده در نهایت منجر به رشد جامعه خواهد شد.

وی افزود: سازمان بهزیستی استان به عنوان متولی کودکان بدسرپرست و بی سرپرست با ۲۲ مرکز توانست خدمات ارزنده ای برای این قشر در سطح استان ارائه نماید و نزدیک به ۲۰۰ کودک در این مراکز نگهداری و از خدمات سازمان بهزیستی بهره مند می شوند.

حسین زاده تصریح کرد: در مراکز کودکان کار شهرستان های ساری و آمل در سال گذشته حدود ۲۴۰ کودک کار شناسایی شده و مورد ارزیابی قرار گرفته اند. در حالت کلی اقدامات مناسبی در دست اجراست.

معاون اجتماعی بهزیستی مازندران ادامه داد: یکی از اقدامات خوبی که در سال ۱۴۰۰ در سطح استان انجام شده طرح اقدام و عمل برای توانمندسازی کودکان خیابانی بود که در سطح شهرستان های ساری و آمل با همکاری ۱۲ دستگاه اجرایی به صورت پایلوت در سطح استان برگزار شد و به مواردی چون سرمایه کار، اشتغال، ودیعه مسکن، دفاع آموزی و … پرداختیم.

وی بیان کرد: در بحث تحصیل این کودکان نیز به کمک خیرین تپلت هایی تهیه شد و در اختیارشان قرار گرفت. همچنین معلمانی برای تقویت تحصیلی آنها به کمک خیرین بکار گمارده ایم.
حسین زاده در ادامه تاکید کرد: در بحث کودکان کار نیاز است ۱۲ دستگاه اجرایی ( دانشگاه علوم پزشکی، اداره کار، فنی و حرفه ای، فرمانداری ها، شهرداری ها و… ) باید همگام با سازمان بهزیستی جلو بیایند تا همراه و همدل بتوانیم خدمات شایسته تری ارائه دهیم.

معاون اجتماعی بهزیستی مازندران با بیان اینکه کودکان کار نان آوران کوچک خانواده هستند. گفت: ما اگر می خواهیم میزان کودکان کار کاهش یابد باید ابتدا نسبت به توانمند سازی خانواده ها اقدام کنیم. هیچ کودکی دوست ندارد در سطح خیابان ها و معابر کار کند، بلکه دوست دارد بازی و کودکی نماید.

وی با بیان اینکه ما برای مهارت آموزی کودکان بالای ۱۵ سال طبق قرارداد از ظرفیت حرفه آموزی سازمان فنی و حرفه ای استفاده می کنیم، افزود: پس از دریافت کارت مهارت، سازمان بهزیستی با اعطای تسهیلات ۴ درصدی برای ایجاد اشتغال این دست افراد اقدام می کند.

حسین زاده اظهار کرد: بسیاری از کودکان کار از مناطق حاشیه نشین هستند و ما در سطح استان ۳۴ منطقه حاشیه نشین داریم که مسائل و معضلات بسیاری را برای جامعه ایجاد می کنند. تاکنون نزدیک به ۵ هزار خانواده در مناطق آسیب استان شناسایی شده اند. البته سیاست سازمان صرفا جمع آوری کودکان کار نیست بلکه بیشتر توانمند سازی آن ها مد نظر ماست تا دیگر در سطح خیابان ها و سر چهارراه ها دیده نشوند.

معاون اجتماعی بهزیستی مازندران با بیان اینکه تمام مراکز کودکان بدسرپرست و بی سرپرست استان به همت خیرین و نظارت بهزیستی اداره می شوند، افزود: در ماه مبارک رمضان در مراکز اکثر شهرستان ها ضیافت افطاری برگزار شد و این دورهمی ها و برنامه ها می تواند بسیار برای کودکان کار مفید باشد.

وی در پایان گفت: یکی از اقدامات خوبی که سال گذشته انجام داده ایم برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی کودکان کار برای نخستین بار در سطح کشور (به صورت پایلوت) با هدف ما کشف استعدادهای کودکان در رشته های روزشی، فرهنگی و هنری بوده است.

آمادگی شهرداری برای همکاری با مراکز کودکان کار

احسان مرادی فر رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری ساری نیز در حاشیه این مراسم از آمادگی این نهاد برای همکاری با مراکز کودکان کار خبر داد و گفت: تلاش ما این است که به توان توان و بضاعت خود در این مساله سهیم باشیم و با رفع مسائل کودکان خیابانی شاهد توانمندی و اشتغال آن ها در رشته ها و مشاغل گوناگون باشیم.

وی در پایان مراسم به هریک از کودکان کار حاضر در رستوران هدیه ای اعطا نمود که سبب خوشحالی فراوان آن ها گردید

     

تصاویر: فاطمه کواکبیان

لینک کوتاه : http://tirangnews.ir/?p=19219

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.