1
در گفت و گوی مفصل تیرنگ با منصوری دبیر انجمن دیدبان میانکاله مطرح شد؛

سیر تا پیاز حریق های متوالی میانکاله/ جولان قاچاقچیان و مافیای گراس در شبه جزیره!

  • کد خبر : 6623
  • ۰۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۵
سیر تا پیاز حریق های متوالی میانکاله/ جولان قاچاقچیان و مافیای گراس در شبه جزیره!
دبیر انجمن دیدبان میانکاله گفت: پرسش جدی ما از ریاست سازمان این است که چند آتش سوزی در میانکاله باید رخ دهد و چند هزار هکتار باید بسوزد تا ایشان تصمیم به تهیه و تجهیز امکانات حداقلی اطفای حریق بگیرند؟/ چرا قاچاقچیان یا گراس کاران می توانند به میانکاله ورود کنند اما مردم بومی منطقه نه؟ مجموعه این رفتارها باعث شده، احساس تعلق مردم به منطقه کمرنگ شود یا از بین برود و در حفاظت از منطقه بی انگیزه شوند.

تیرنگ نیوز- مجید ساجدی فر: میانکاله یکی از مهمترین پناهگاه های حیات وحش کشور و یکی از با اهمیت ترین تالاب های ایران است. بنابراین این شبه جزیره فقط متعلق به مازندران و شمال کشور نیست بلکه حفظ و حراست از آن نیاز به همراهی و همدلی همه مردم و مسئولان کشور ایران دارد.

پس از آتش سوزی های متوالی ماه های اخیر در میانکاله که به گفته مسئولان آگاه بیش از 340 هکتار از اراضی میانکاله (شامل پوشش علفی، بوته‌های تمشک و درختان وحشی) در آتش سوخت، جهت اطلاع از چند و چون ماجرا به سراغ «حر منصوری دبیر انجمن دیده بان میانکاله» رفتیم و گفت و گویی مفصل در این باره انجام دادیم.

برایند این گفتگو نشان می دهد که این تالاب زیبا و کم نظیر کشور، سالهاست حال و روز خوشی ندارد و می توان گفت همه جای آن درد می کند. از مرگ و میر پرندگان، آتش سوزی های مکرر و بی مهری مسئولان گرفته تا دست درازی های قاچاق چیان، جولان مافیای قدرتمند گراس و بی تفاوتی بومیان!

دبیر انجمن دیده بان میانکاله با گلایه از نبود امکانات اطفای حریق و کم توجهی به حریق های هر ماهه میانکاله گفت: «پرسش جدی ما از ریاست سازمان این است که چند آتش سوزی در میانکاله باید رخ دهد و چند هزار هکتار باید بسوزد تا ایشان تصمیم به تهیه و تجهیز امکانات حداقلی اطفای حریق بگیرند؟»

منصوری از کم توجهی ها به حریق هر ماهه میانکاله به دلیل نبود امکانات اطفای حریق، گلایه کرد و معتقد است ورود سازمان محیط زیست به ماجرا ضرورت دارد. منصوری به ما گفت: «پرسش جدی ما از ریاست سازمان این است که چند آتش سوزی در میانکاله باید رخ دهد و چند هزار هکتار باید بسوزد تا ایشان تصمیم به تهیه و تجهیز امکانات حداقلی اطفای حریق بگیرند؟»

آنچه مشخص است توان اداره کل محیط زیست مازندران به رفع مسائل شبه جزیره میانکاله کافی نیست و منابع و امکانات محدود استانی جوابگو نیست از اینرو با توجه به اهمیت فراوان این منطقه برای کشور نیاز است خود سازمان محیط زیست قبل از اینکه عمق فاجعه بیش از این شود و این تالاب و حیات وحش زیبا به سمت نابودی پسش رود، اقدام کنند.

حر منصوری

با هم مشروح این گفتگوی مفصل را می خوانیم:

شاید برخی از مخاطبان ما با مجموعه میانکاله آشنا نباشند یا شناخت آن ها کافی نباشد، ابتدا از میانکاله بگویید:

منصوری: میانکاله یک مجموعه شامل یک شبه جزیره، دو جزیره و یک تالاب است. قسمت شبه جزیره به اسم پناهگاه حیات وحش میانکاله معروف است. آشوراده که جزئی از مجموعه پناهگاه است، به اسم جزیره آشوراده شناخته شده و یک جزیره کوچک دیگر داخل تالاب میانکاله یا خلیج گرگان که تنها جزیره تالاب میانکاله است، «اسمایل سای» نام دارد. نامگذاری تالاب میانکاله اشاره به ماهیت زیست محیطی آن و نامگذاری خلیج گرگان هم یک اشاره جغرافیایی به این منطقه است که از 3 طرف توسط خشکی محصور شده و از یک طرف از طریق «کانال چپقلی» به دریای خزر وصل می شود.

قسمت تالاب میانکاله اهمیت زیادی از بُعد آبزیان دارد به این دلیل که یکی از بزرگترین زیستگاه ها و محل های زادآوری ماهیان استتخوانی و غضروفی جنوب دریای خزر است. به طوریکه محققان می گویند اگر این باریکه ی اتصال دریا به میانکاله قطع شود، آبزیان دریای خزر دچار مشکل بسیار جدی می شوند. این تالاب سه تیپ زیستگاه آبی دارد. سمت غرب آب های کم عمق مملو از پوشش گیاهی نیزار و دارای آب شیرین کم عمق است که بسیار برای زادآوری ماهی کپور مستعد است و این اتفاق معمولا قبل از شروع بهار روی می دهد. کف زی ها، دو کفه ای ها، بنتوزها و گونه های دیگر جانوری نیز در تالاب زندگی می کنند. غنای بالای زیست مندان تالاب که خوراک گروههای مختلف پرنده را تشکیل می دهد، باعث شده میزان قابل توجهی پرندگان شمال دریای خزر برای  زمستان گذرانی در طول پاییز و زمستان به این منطقه بیایند تا چربی بدن به حد لازم برای مهاجرت به مناطق جنوبی تر و زادآوری برسد.

در سراسر ایران 530 نوع پرنده وجود دارد که خوشبختانه بیش از 260 گونه آن در میانکاله به صورت مهاجر و دائم (علیرغم اینکه این منطقه نسبت به مساحت ایران بسیار کوچک است اما میزان قابل توجهی پرنده نسبت به تعداد گونه های کشوری در این تالاب و پناهگاه حیات وحش به صورت زمستان گذران یا بومی) زندگی می کنند. در فصل بهار هم پرنده های مهاجر وارد قسمت پناهگاه یا خشکی می شوند.

این منطقه در کمتر از 100 سال پیش میزبان بزرگترین گربه سان ایران یعنی شیر قرمز یا ببر هیرکانی یا ببر مازندران بوده که متاسفانه طی حدود کمتر از 60 سال قبل، آخرین بازمانده های ببر را متاسفانه از دست داده ایم. به طوری که زل اسلطان فرزند ناصرالدین شاه در خاطرات مسعودی خود می گوید «نیمی از روز، گذشته و تاکنون توانستیم 9 ببر وحشی را در میانکاله شکار کنیم» هرچند این اتفاق، اتفاق شومی در آن مقطع بوده ولی این سند تاریخی نشان از غنای منطقه میانکاله است که در یک نیمروز 9 ببر، 15هزار قرقاول و میزان قابل توجهی پرنده شکار می شد.

درباره چگونگی و زمان حریق اخیر نظرتان را بفرمایید:

با توجه به ممنوعیت رفت و آمد در میانکانه و تعطیلی تورهای گردشگری از زمان شروع  مرگ و میر پرندگان، ساعت 3 بامداد روز 26 مرداد، دامداران و افراد مستقر در منطقه خبر آتش سوزی را گزارش دادند و یگان محیط زیست که مثل همیشه در منطقه حضور داشت، وارد عمل شد و اطفای حریق صورت گرفت اما متاسفانه فردای همان روز مجددا آتش سوزی از نقطه ای که به زبان بومی به آن للِ بنگه می گویند در کیلومتر 30 غرب میانکاله از سر گرفته شد و نبود امکانات مناسب اطفای حریق، وزش باد و گرمای تابستان به شدت و گسترش آن دامن زد و مساله جدی تر شد.

با توجه به جغرافیای منطقه، لودر به دلیل قطع کردن خط آتش، برای کنترل حریق در میانکاله بسیار مهم است و امکان سرایت حریق به سایر نقاط را مسدود می کند. اما نبود لودر مستقر در میانکاله موجب می شود هربار از شهرهای اطراف به ویژه بهشهر جهت حضور یا انتقال این وسیله به محل حریق هماهنگ شود و تا لودر با سرعت کم و لاک پشتی خود، طول 68 کیلومتری میانکاله را طی کندو در منطقه حاضر شود، ساعت ها زمان می برد و در واقع هر چه بخواهد بشود، می شود.

ضمن اینکه مسیرهای میانکاله به گونه ای است که فقط افراد بومی و آشنای به منطقه می توانند امکانات موثر را به مکان حریق برسانند که این خود بیش از 10 ساعت به طول می انجامد. این بار هم این قاعده مستثنی نبوده و ساعت 19، (پانزده ساعت پس از اعلام حریق) لودر در منطقه حاضر می شود و با حضور نیروهای مردمی، محیط زیست، منابع طبیعی، نیروهای اطفای حریق، بندر آباد و اداره راه، اطفای حریق صورت می گیرد.

وسعت حریق چقدر بوده؟

آمارهای اعلام شده، گواه این است که حدود 10 کیلومتر از طول منطقه، درگیر حریق بوده و با پیشروی در عرض در مجموع می توان گفت بیش از 340 هکتار از میانکاله سوخته و منابع رسمی نیز اگرچه در ابتدا خبرگذاریها خبر از سوختن 20 هکتار را اعلام کرده بودند، اما با برآوردهای  دقیق محیط زیست مجدد و امکانات سنجش از راه دور، آمارهای قبلی خود را اصلاح نموده و مساحت درگیر حریق اخیر را340 هکتار برآورد کردند.

بارها در خبرها می خواینم میانکاله دچار حریق شده با این همه تکرار آتش سوزی ها چرا تدابیری اندیشیده نمی شود؟

متاسفانه صرفنظر از همه تهدیدهایی که برای مجموعه میانکاله وجود دارد، عموما در فصل های گرم مثل بهار و تابستان به طور متوسط ماهی دو بار با پدیده ای به نام حریق مواجه هستیم که معمولا این پدیده با دخالت انسان (چه عمدا چه سهوی) اتفاق می افتد. حریق از سال ها قبل، قبل از پوشش خبری مسائل زیست محیطی در رسانه ها، وجود داشته است. ولی طی سال های اخیر به دلیل رشد کمی و کیفی فعالان محیط زیست و رسانه های مجازی و توجه به موضوع محیط زیست، بیشتر اطلاع رسانی می شود و در اخبار به چشم می خورد.

آتش سوزی سال گذشته از دو کیلومتری سایت پلنگ یا میان قلعه شروع شده بود و روز بعد آن به حدود کانال خزینی ادامه پیدا کرد. این منطقه حدود 9 کیلومتر طول و بیش از 900 عرض (قسمتی که دارای پوشش گیاهی است، دارد. ولی نمی توان گفت در آتش سوزی مذکور، همه این منطقه سوخت. چون مجموع این قسمت، بیش از هزار هکتار است.

سالهاست برای تجهیز امکانات اطفای حریق، درخواست می دهیم ولی از آنجا که تهیه و خرید لودر که یک یا دو میلیارد هزینه دارد قطعا تحقق آن از توان اداره کل محیط زیست مازندران خارج است و می طلبد که سازمان محیط زیست کشور، اقدام کند.

انتظار ما و دوستداران طبیعت این است در منطقه ای که سابقه حریق فراوان دارد و مستعد آتش سوزی است از حداقل امکانات برخوردار باشد. متاسفانه هر سال این اتفاق تکرار می شود و هربار چاره ای اندیشیده نمی شود! پرسش جدی ما از ریاست سازمان این است که چند آتش سوزی در میانکاله باید رخ دهد و چند هزار هکتار باید بسوزد تا ایشان تصمیم به به تهیه و تجهیز امکانات حداقلی اطفای حریق بگیرند؟

باید توجه داشت اطفای حریق میانکاله به دشورای اطفای حریق جنگل زاگرس و پارک جنگلی گلستان نیست میانکاله نه جنگل انبوه دارد و نه راه دسترسی دشوار. اگر در وسط منطقه (کیلومتر 35 که به میان قلعه معروف است امکانات لازم را تعبیه کنند در مدت زمان 45 دقیقه می توان حریق های آشوراده را هم پوشش داد و جلوی هر نوع فاجعه ای را گرفت.

در آتش سوزی های میانکاله همیشه مشکل زمان، وجود داشته یعنی امکانات دیر به منطقه رسیده و می شد هر آنچه که نبایست بشود. در 5 ماه گذشته 9 آتش سوزی در میانکاله صورت گرفته است. مطمئنا این حریق ها در حیات وحش، اثر منفی دارد چرا که زادآوری در فصل بهار صورت می گیرد و حریق موجب از بین رفتن بسیاری از بچه حیوانات می شود. ضمن اینکه خزندگان و جوندگان گوناگونی در منطقه زیست می کنند که اینها نیز بسیار آسیب پذیر هستند، حتی پرندگان و حیواناتی که امکان فرار دارند در مقاطعی در تشخیص مسیر دچار اشتباه می شوند و در دام آتش می افتند. به گونه ای که با هر حریق، بسیاری از حیوانات را از دست می دهیم.

تصور می کنم در 10 سال گذشته یک سوم طبیعت 22 هزار هکتاری قسمت خشک میانکاله از بین رفته و این یک فاجعه بزرگ است.

در حالت کلی مهمترین دلایل آتش سوزی در میانکاله چه مواردی هستند از عوامل انسانی گرفته تا عوامل طبیعی؟

آتش سوزی ها دلایل مختلفی دارد که بخشی از آن ها سهوی و یکسری نیز عمدی هستند. عمدی ها باز به دو گروه تقسیم می شوند. یکسری ذی نفعان واقعی میانکاله هستند و توسط کسانی که فکر می کنند باید سهمی از منطقه داشته باشند و برای خود حق آب و گل قائل هستند، اتفاق می افتد. گروه ذی نفع واقعی که در گذشته عموما دست به آتش سوزی عمدی می زدند و این سالها خیلی کم گزارش شده، چوپانانی بودند که دامشان را مخصوصا در تابستان به دشت میانکاله می بردند و زمانی که آفتاب خیلی سوزان می شد و در اثر خشک شدن علف ها منابع غذایی گوسفندها و دامها کاهش می یافت یا از بین می رفت عموما سازیل ها (جگن) رو آتش می زدند و در مدت کوتاه جوانه هایی که از آن ها بالا می آمد بسیار مورد توجه دامها قرار می گرفت و این راهی برای برون رفت از کمبود غذایی استفاده می شد این مورد بیشتر در گذشته اتفاق می افتاده و در سال های اخیر بسیار کم اتفاق می افتد.

از عاملان غیر مجاز که موجب آتش سوزی عمدی در میانکاله می شوند، صیادان پرندگان شکاری یا بازگیرها هستند که چاله هایی برای نگهداری لوازم خود حفر می کنند و با استفاده از طعمه اقدام به صید و شکار می کنند. و چون این افراد عموما توسط محیط زیست شناسایی می شوند و کومه ها یا چاله های مدنظر توسط محیط زیست تخریب می شود، آنها برای نشان دادن لجاجت خود و جبران این اتفاق و آزار محیط بانان اقدام به آتش سوزی می کنند. کما اینکه طی 4 سال گذشته در آشوراده به شخصه موردی را شاهد بودم که صاحب یک کومه ی بازگیری اقدام به آتش سوزی قسمت از جزیره نمود و چند ده هکتار از منطقه آشوراده دچار حریق شد و از بین رفت.

گروه دیگر شکارچیانی هستند که در فصل های مختلف به شکار می پردازند، آن ها گاهی در تالاب ها و آب بندان ها به منظور فراری دادن و گریختن پرندگان و ایجاد فرصت شکار، لویی های داخل آب، گیاهان و رستنی ها را آتش می زنند و چون لویی ها خشک هستند با وزش باد آتش از کنترل شان خارج می شود و آنچه نباید، می شود.

پدیده دیگری که طی سال های اخیر شاهد آن بودم، آتش زدن پوشش گیاهی توسط برخی افرادی است که ادعای داشتن ملک در در میانکاله دارند، یا از قبل داشتند. آن ها برای اثبات مالکیت خود اقدام به آتش زدن پوشش گیاهی می کنند تا بتوانند با تراکتور و گاوآهن شخم زده به زمین شکل کشاورزی بدهند تا از این فرصت برای اثبات مالکیت خود در مراجع قضایی استفاده کنند. عموما این کار می تواند با یک مقداری سهل انگاری به یک فاجعه تبدیل شود.

آتش سوزی به صورت سهوی چه توسط دامدار، چه توسط بومی منطقه، چه توسط گردشگران و رهگذران منطقه، عموما زمانی اتفاق می افتد که رفت و آمد گردشگران و مردم در روزهای گرم و یا حتی سرد، معمولا برای گرم کردن غذا، کباب کردن و یا حتی گرم شدن در فصل های سرد صورت گرفته و با یک سهل انگاری  به فاجعه تبدیل می شود.

موضوع دیگری که طی سالهای اخیر فراوانی زیادی داشته است و من فکر می کنم بیش از 50 درصد آتش سوزی ها مربوط به این جریان است، وجود آمدن پدیده جدید در میانکاله است. افرادی که برای کشت گراس یا سیاهدانه و برداشت و فروش آن به مناطقی که کمتر تحت نظر محیط زیست در میانکاله است، می روند و گراس می کارند و چون ملک، ملی است و پوشش گیاهی زیاد، دسترسی کمتری به این افراد خاطی وجود خواهد داشت. طی سالهای اخیر چندین مورد پیش آمده که محیط زیست، مراجع قضایی و پلیس چنین مناطقی را شناسایی می کنند و درختچه ها را ضبط می کنند. این افراد برای جبران زیان خود اقدام به آتش زدن میانکاله می کنند. پیش بینی می شود مافیای کاشت گراس عامل بخشی از آتش سوزی ها به ویژه در حریق های امسال با توجه به ممنوعیت رفت و آمد در میانکاله است. پرسش مهم ما این است این افراد چگونه به منطقه وارد می شود؟

دوسه سال قبل قسمت های غربی میانکاله از دوسه نقطه آتش زده شد و بیش از 200 هکتار از منطقه سوخت و از بین رفت. موارد بالا از مهمترین دلایل آتش سوزی در میانکاله است.

با این شرایطی که اشاره کردید، چه باید کرد؟ چه برنامه ها و اقدامات پیشگیرانه را توصیه می کنید؟

چیزی که مسلم است در همه جای دنیا در کشورهای عموما پیشرفته از تجهیزاتی استفاده می کنند که خطر دود را از دور تشخیص می دهد. یعنی آنتن ها یا سنسورهایی در فواصل جغرافیایی مختلف در جنگلها و مناطق حفاظت شده نصب می شود و اینها به محض مشاهده دود، منطقه ی وقوع را مشخص می کنند و در کمترین مقطع زمانی، گروه های مربوطه را در جریان قرار می دهند تا اقدامات لازم انجام گیرد. میانکاله اکنون بیش از هرچیز، به این سامانه نیاز دارد تا شروع هر گونه حریق را در بدو شروع تشخیص و منطقه به صورت دقیق مشخص شود و کار اطفای حریق با سرعت و دقت بیشتری انجام شود.

به نظر می رسد که در کوتاه مدت، نظارت بیشتر در مناطق حفاظت شده ای مثل میانکاله و پارک ملی گلستان که اخیرا در این دو منطقه شاهد آتش سوزی های متعدد بودیم، می تواند راهگشا باشد. این مستلزم نیروی بیشتر، تجهییزات و ساعت کاری بیشتر است. ولی چیزی که مسلم است نیروهای حکومتی که معمولا تعدادشان کمتر از مردم است هرچقدر هم منطقه را پوشش دهند بازهم دسترسی مردم حضور و مهارت مردم در شناسایی مناطق می تواند موثرتر باشد. در برنامه های میان مدت و بلندمدت، ذی نفع کردن مردم در حفاظت می تواند راهکار بسیار عالی باشد. یکی از ابزارهای توانمندی که این سال ها به کمک مدیریت حیات وحش آمد، اکوتوریسم است که مردم را در حفاظت از منطقه، منتفع مالی می کند. یعنی مردم خدماتی چون غذا، امکانات، راهنما، محل اقامت و … به گردشگران ارائه می کنند و در ازای آن با توجه به خدماتی که ارائه می هند، مبالغی دریافت می کنند. اگر مساله اکوتوریسم به درستی مدیریت شود، می تواند مردم را در بحث حیات وحش و حفظ مناطق حفاظت شده همگام و حتی پیشرو کند. همانطور که نقش مردم را در حفظ مناطق حفاظت شده در کشورهای آفریقایی می بینیم که بیشتر کار را مردم انجام می دهند. به خاطر اینکه حیات وحش می تواند برای آن ها درآمد ایجاد کند. سازوکار درآمدی چنین کشورهایی بیشتر براساس اکوتوریسم است. نیاز است در کشور ما توجه جدی تری به این مساله شود تا مردم به جای قرارگرفتن در مقابل محیط زیست خود را یک ذی نفع در حفاظت و بقا به جای بهره برداری از طریق صید و شکار و شیوه های غیر قانونی ببینند.

مساله دیگری که وجود دارد به دلیل برخورد نامناسب با بومیان و ممانعت از تردد آنها جهت استفاده از هوا و طبیعت منطقه، رفته رفته احساس تعلق مردم بومی منطقه نسبت به میانکاله دارد از بین می رود.

احساس می کنم خواسته یا ناخواسته در برخی از جهات به بومیان میانکاله که می توانند حافظان این منطقه باشند، جفا شده است. مثلا وقتی در گروه های شبکه های اجتماعی میانکاله اعلام حریق و درخواست کمک کردیم بسیاری به برخوردهای بد اشاره کردند و از بین رفتن میانکاله را بی اهمیت خواندند چون به عنوان بومیان منطقه حتی از ورود به میانکاله محروم اند. آن ها می پرسند چرا قاچاقچیان یا گراس کاران می توانند به میانکاله ورود کنند اما مردم بومی منطقه نه؟ مجموعه این رفتارها باعث شده، احساس تعلق مردم به منطقه کمرنگ شود یا از بین برود و در حفاظت از منطقه بی انگیزه شوند.

باید به اصل “اهمیت نقش بهره برداران درمدیریت منابع ” توجه داشت یعنی اگر نقش بومیان و بهره برداران فراموش شود آن منطقه می تواند به شدت متاثر از رفتارهای آنها سقوط کرده و از بین برود این سراشیبی بی توجهی بومیان متاسفانه در میانکاله وجود دارد.

حرف آخر:

قطعا آموزش اطلاع رسانی و فرهنگ سازی یا تغییر سبک زندگی می تواند تاثیر بسیار زیادی را روی این جریان داشته باشد که نقش رسانه ها در این قسمت بسیار بسیار جدی حیاتی و مثبت می تواند باشد.

لینک کوتاه : http://tirangnews.ir/?p=6623

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.