زنگ مدارس مازندران نواخته شد/ تجلیل از 10 نخبه قرانی مدرسه دخترانه معارف ساری
زنگ مدارس مازندران نواخته شد/ تجلیل از 10 نخبه قرانی مدرسه دخترانه معارف ساری
مدیرکل آموزش و پرورش مازندران درباره نحوه برگزاری کلاس های درس گفت: در نظر داریم برای مدارس کم جمعیت و مدارس روستایی زیر 50 دانش آموز، کلاس ها را به صورت حضوری برگزار کنیم و از آبان ماه در مدارس پرجمعیت نیز به تدریج کلاس ها را البته در گروه های محدود به شکل حضوری برگزار نماییم.

تیرنگ نیوز- سرویس فرهنگ: آیین آغازین سال تحصیلی 1400  با حضور مسئولان استانی و شهرستانی (مدیرکل آموزش و پرورش مازندران، حسن نژاد معاون سیاسی استاندار، فرماندار ساری و… ) شنبه سوم مهرماه در مدرسه معارف ساری برگزار شد.

به گزارش تیرنگ، در این مراسم به دلیل تقارن بازگشایی مدارس با هفته دفاع مقدس از مادر شهید دانش آموز محمد معلمی که مهمان ویژه و سخنران بخش پایانی مراسم بود نیز تجلیل شد و از تمثال این شهید گرانقدر رونمایی گردید.

ضمن اینکه از 10 دانش آموز نخبه قرآنی این مدرسه که حائز رتبه های کشوری و استانی بودند نیز در این مراسم تجلیل شد.

سعدی پور: اولویت ما برگزاری کلاس های حضوری است

به گزارش تیرنگ، علیرضا سعدی پور با بیان اینکه تقارن بازگشایی مدارس با هفته دفاع مقدس را به فال نیک می گیریم، گفت: گرامی می داریم یاد و خاطره همه دلاوران و رزمندگان 8 سال دفاع مقدس را که با به خطر انداختن جان خود اجازه ندادند دشمن تا به دندان مسلح به اهداف شوم خود برسد. دشمنی که از حمایت همه کشورهای جهان از جمله آمریکا برخوردار بود، اما در مقابل نیروی اراده و ایمان سپاه اسلام نتوانست تاب بیاورد و در نهایت شکست خورد.

وی افزود: همه ما وظیفه داریم در این هفته از مقام شامخ همه شهیدان گلگون کفن، جانبازان و ایثارگران و خانواده های معزز آن ها تجلیل کنیم. به ویژه رزمندگانی که از قشر معلمان و دانش‌آموزان بودند.

سعدی پور با بیان اینکه در سال گذشته در پویش همکلاسی مهربان ۱ در خصوص تهیه ابزار و تجهیزات آموزشی قدم های بزرگی در استان برداشته شد.اظهار کرد: امسال این پویش که اتفاق بسیار مبارکی است با دبیری بسیج دانش آموزی در هفته دفاع مقدس در حال رقم خوردن است که توزیع نمادین ۱۶۰۰۰ بسته معیشتی در بین دانش آموزان کمتر برخوردار استان با محوریت ۲۰۰۰ بسته معیشتی مربوط به شهرستان ساری از جمله آن هاست.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با اشاره به فصل بازگشایی مدارس، بیان کرد: همه تلاش ما این است که مدارسی پویا و خلاق داشته باشیم و برای تحقق آن به یاری همه شرکای آموزش و پرورش از جمله اولیای دانش آموزان داریم.

وی درباره نحوه برگزاری کلاس های درس گفت: در نظر داریم برای مدارس کم جمعیت و مدارس روستایی زیر 50 دانش آموز، کلاس ها را به صورت حضوری برگزار کنیم و با رصد فعالیت هایشان و مساعد بودن ارزیابی ها از آبان ماه در مدارس پرجمعیت نیز به تدریج کلاس ها را البته در گروه های محدود به شکل حضوری برگزار نماییم.

واکسیناسیون دانش آموزان در حال انجام است

سعدی پور با اشاره به انجام واکسیناسیون دانش آموزان تصریح کرد: از آنجا که میزان بهره وری و اثرگذاری کلاس های مجازی با همه امکانات و به شکل مطلوب به اندازه 50 درصد کلاس های حضوری است، تلاش ما این است با بهبود اوضاع کرونایی، کلاس ها را به صورت حضوری -حتی در قالب گروه های کمتر و کوچک تر- برگزار کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه یکی از فعالیت های ما توجه به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته است، گفت: هرچه سطح کیفی مدارس ما به هم نزدیک تر شود شاهد بهبود و ارتقای تحصیلی و آموزشی فرزندان مان که آینده سازان کشور هستند، خواهیم بود.

وی خرید بیش از 60 میلیارد ریال تجهیزات آموزشی در قالب کامپیوتر، تپلت و… خرید بیش از 6 میلیارد ریال لوازم ورزشی برای مدارس استان را از دیگر اقدامات مثبت اداره کل آموزش و پرورش استان برشمرد و افزود: تعداد مدیران جدید الانتصاب در استان 738 هست که برای توانمند سازی آن ها با برگزاری کلاس های ضمن خدمت با حضور اساتید نخبه گام های بزرگی برداشته شد.

سعدی پور با بیان اینکه یکی از راهکارهای اجرایی در سند تحول بنیادین، توجه به عدالت آموزشی یعنی برابری فرصت ها برای همه دانش آموزان می باشد، گفت: امروزه در عصر کرونا در کنار عدالت آموزشی عدالت دیجیتال نیز بسیار حائز اهمیت شده است چراکه ما آموزش های خود را در فضای مجازی و در بستر دیجیتال انجام می دهیم. خوشبختانه در سال گذشته با همت همه آحاد ملت و دوستداران تعلیم و تربیت ۳۳ هزار ابزار آموزشی تهیه و در اختیار دانش‌آموزان فاقد ابزار آموزشی استان قرار گرفت.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران تصریح کرد: اقلام تهیه شده در قالب ۱۰۴۰۰ بسته لوازم التحریر، ۴ هزار بسته بهداشتی 1400 بسته‌معیشتی و ۲۰۰ سخت افزار آموزشی است که به یاد ۱۰۴۰۰ شهید گلگون کفن استان مازندران با یک اقدام انقلابی و جهادی تهیه و در بین دانش آموزان نیازمند و کمتر برخوردار استان توزیع می شود.

حسن نژاد: کرونا موجب شد از آموزش سنتی فاصله بگیریم

حسن نژاد معاون سیاسی استاندار نیز در این مراسم دفاع مقدس را موهبتی خواند که همه آحاد مردم در کنار هم برای ثثبیت انقلاب و مقاومت رقم زدند.

وی با بیان اینکه بازگشایی مدارس در شرایط موجود کار دشواری است، گفت: دانش آموزان باید ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی و مقررات تعیین شده آموزش و پرورش در موعد مقرر در کلاس های درس حاضر شوند و این همکاری مسئولان و معلمان، والدین و دانش آموزان را می طلبد.

حسن نژاد با اشاره به ایجاد زیرساخت های مناسب آموزش مجازی بیان کرد: با ورود کرونا به کشور و تعطیلی مدارس، بلافاصله زمینه های برقراری کلاس های مجازی فراهم شد و از این جهت عملکرد خوبی را شاهد بودیم که نشان دهنده فراهم بودن زیرساخت آموزشی در کشور است.

معاون سیاسی استاندار با تاکید بر اینکه باید آموزش را معطوف به آینده و مبتنی بر نیازهای روز کنیم، گفت: مهمترین چیزی که دانش آموزان در مدارس باید بیاموزند برخورداری از روحیه پرسشگری، تحمل شنیدن پاسخ و قوه تحلیل مناسب است. باید نظام پرسشگری در مدارس نهادینه شود چرا که مهمترین نکته در سوال کردن، اغناپذیری است.

نباید از تغییرات آموزشی بهراسیم

وی تصریح کرد: باید میزان فعالیت دانش آموزان بیشتر از معلمان باشد. باید نظام آموزش را به سمت فعالیت های گروهی ببریم. در آموزش و پرورش همکاری بهتر از رقابت است و نیاز هست دانش آموزان در کنار هم و با هم توانایی و قدرت خود را افزایش دهند.

حسن نژاد ادامه داد: نظام آموزشی کارآمد، تنها با ابلاغ و دستورالعمل و تصحیح دروس و مواردی از این دست اتفاق نمی افتد، بلکه با تغییر همه شرکای آموزش و پرورش (معلمان، والدین، دانش اموزان و جامعه) ممکن است.

معاون سیاسی استاندارمازندران در پایان ابراز امیدواری کرد که بتوانیم با سرعت بیشتری شاهد تحول در آموزش و پرورش باشیم. نباید از تحولات و تغییرات آموزشی بهراسیم چرا که در حالت کلی آموزش برای تغییر است. کرونا دردسرهای فراوانی داشت اما شاید یکی از فوایدش این بود که به ما کمک کرد از حالت سنتی آموزش قدری فاصله بگیریم و شیوه های نوین را هم تجربه کنیم.