ردصلاحیت بیش از یک پنجم متقاضیان/ همچنان در پیچ و خم احراز صلاحیت!
ردصلاحیت بیش از یک پنجم متقاضیان/ همچنان در پیچ و خم احراز صلاحیت!
معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی مازندران در مجموع حدود ۱۱۵ هزار و ۱۱۹ هزار متقاضی در استان صلاحیت اولیه برای بهره‌مندی از تسهیلات و خانه‌دار شدن در طرح نهضت ملی مسکن را کسب کردند که از این تعداد ۷۰ هزار و ۱۲۶ نفر سهم ۴۰۰ میلیون ریالی خودشان را برای خانه دار شدن پرداخت کرده‌اند.

تیرنگ نیوز – سرویس اقتصاد: بیستم و یکم آذرماه بود که سید محمد نظری مدیر کل راه و شهرسازی مازندران از جدیت و پیگیری ویژه طرح نهضت ملی مسکن در استان خبر داده بود: «این اداره کل همسو با سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی بخش قابل توجهی از زمین های احداث واحدهای مسکونی این پروژه مهم ملی را در استان تامین کرده و همچنان نیز این روند تا برآورده شدن نیاز چهار ساله با قوت و جدیت ادامه دارد.

نظری با تاکید بر اجرایی شدن هر چه سریعتر پروژه های نهضت ملی مسکن در استان رسیدن به برنامه ابلاغی از طرف مقام عالی وزارت خواستار پیگیری و تلاش شبانه روزی معاونین و روسا را خواستار شد».

این دست اظهارات مسئولان مربوطه، نشان می داد این طرح با سرعت و دقت در مازندران در حال اجراست به گونه ای که مازندران از پیشگامان و پیشتازان این طرح است.

اما اظهارات ۳ ماه بعد استاندار مازندران عکس این قضیه را نشان داد. بیستم اسفند ماه ۱۴۰۰ بود که حسینی پور از وضعیت کند و بی برنامه اجرای مسکن ملی استان شدیدا انتقاد کرده بود.

وی با بیان اینکه مازندران در حوزه مسکن ملی رتبه آخر را دارد خواستار تجدید نظر در این حوزه شد و گفت: «اینکه مازندران در زمینه مسکن ملی از آخر رتبه اول را دارد زیبنده ما نیست و حداکثر ظرف ۱۰ روز باید طرح آمایش اجرایی مسکن تهیه و عملیاتی شود. به نقل از مهر».

در بیست و پنجم خرداد ماه ۱۴۰۱ بود که نظری خبر داد از حدود ۱۱۸ هزار متقاضی تنها ۱۶ هزار نفر حدود ۱۰ درصد تایید نهایی و مابقی ردصلاحیت شدند! این آمارها به خوبی نشان می داد کلاف نهضت ملی مسکن در مازندران همچنان سردرگم است.

جدا از میزان سهمیه سالانه مازندران (۳۸ هزار واحد) و سهمیه سالانه (۱۵۵ هزار واحد)، این رقم  بیش از هر چیز نشان از ضعف نهادهای متولی در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به متقاضیان، همچنین در اجرای این طرح است.

ماجرای مسکن در کشور پیچیدگی های خاص خود را دارد مخصوصا در سال های اخیر با تورم حدود ۵۰ درصدی و افزایش افسارگسیخته قیمت ها، این پیچیدگی ها افزایش یافت.

تا جایی که قیمت مسکن های معمولی شهرها و استان های مختلف کشور از چند صد میلیون و چند میلیارد فراتر رفت و رفته رفته برای بسیاری از جوانان و مستاجران، خانه دار شدن به رویای دست نیافتنی تبدیل شد.

شاید اگر طرح مسکن مهر– با رفع ضعف های موجود- با همان سرعت استمرار می یافت امروز وضعیت به مراتبط بهتری در بخش مسکن در کشور حاکم بود.

به هر حال با توجه به وضعیت نامناسب مسکن در کشور، دولت رئیسی بر آن شد تا با ساخت سالانه یک میلیون مسکن، تا حد بسیاری کشور را از این بحران خارج سازد.

اما متاسفانه با گذشت یکسال از دولت سیزدهم، نهضت ملی مسکن در مازندران هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و پر از نقص و حاشیه بوده و هست!

به تازگی هم معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی مازندران از رد صلاحیت ۳۰ هزار نفر از ۱۴۵ هزار متقاضیان مسکن ملی در استان خبر داد. یعنی بیش از یک پنجم متقاضیان کنار گذارده شده اند.

سید عباس رهگشای معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی مازندران از پایان بررسی صلاحیت ۱۴۵ هزار و ۲۲۰ نفر از ثبت‌نام شدگان طرح نهضت ملی مسکن در استان خبر داد و گفت: «از این تعداد نام ۳۰ هزار و ۱۰۱ نفر از این متقاضیان به علت نداشتن شرایط قانونی حذف شده اند.

او افزود: در مجموع حدود ۱۱۵ هزار و ۱۱۹ هزار متقاضی در استان صلاحیت اولیه برای بهره‌مندی از تسهیلات و خانه‌دار شدن در طرح نهضت ملی مسکن را کسب کردند که از این تعداد ۷۰ هزار و ۱۲۶ نفر سهم ۴۰۰ میلیون ریالی خودشان را برای خانه دار شدن پرداخت کرده‌اند.

رهگشای سهم مازندران برای نخستین سال اجرای طرح نهضت ملی مسکن را ساخت ۳۸ هزار واحد مسکونی اعلام کرد و گفت: با توجه به استقبال چشمگیر مازندرانی‌ها در پرداخت سهم مالی خودشان، آمادگی برای ساخت تعداد بیشتری خانه در سال اول وجود دارد.

او افزود: بیشترین میزان استقبال از طرح نهضت ملی مسکن در استان را مربوط به ساری، بابل و آمل اعلام کرد و گفت: در مجموع حدود ۲۵ درصد از افراد واجد شرایط و احراز صلاحیت شده در این طرح، شهروندان این سه شهرستان بزرگ مازندران هستند.

رهگشای با بیان اینکه کمترین استقبال از نام نویسی در طرح مربوط به جویبار و گلوگاه بوده است، گفت: در مجموع ۲‌هزار و ۸۰۳ نفر در جویبار و یک‌هزار و ۹۲۵ نفر هم در گلوگاه برای خانه دار شدن در قالب نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند/ باشگاه خبرنگاران».

اگرچه مدیرکل راه و شهرسازی استان مازندران حدود ۵ ماه قبل از آغاز عملیات اجرایی بیش از ۸ هزار و ۶۹۰ واحد خبر داده بود اما در عمل، اقدامات رضایت بخش و در حد انتظار نیست و پس از حدود یکسال از دولت سیزدهم بعید به نظر می رسد مازندران در نهضت ملی مسکن هم مثل مسکن مهر احمدی نژاد و مسکن ملی روحانی حرفی برای گفتن داشته باشد.

امیدواریم در ادامه، این روند بهبود و تسریع یابد و مازندران بتواند حداقل از انحصار رتبه آخر خارج شود.

نکته: گروه رسانه تیرنگ آمادگی دریافت و انتشار نقطه نظرات نهادهای متولی را پیرامون گزارش مربوطه دارد.